Vaříme pod sluncem
Vaření venku je zážitek, který přesahuje gurmánský rozměr. Tak trochu se při něm vracíme k pradávným kořenům. A jídlo, kterého se dotkl živý oheň, má neopakovatelné kouzlo.
K tomu, abyste si vaření pod širým nebem užili, nepotřebujete mnoho. Vlastně stačí ohniště s trojnožkou a kotlíkem. Nebo také improvizovaný gril, jehož mřížka může sloužit i jako „plotýnka“ pro pánve a hrnce. Často to ostatně předvádí i proslulý kuchař Jamie Oliver, kterému k přípravě skvělého jídla někdy postačí i dvě cihly a starý rošt. Důležitý je živý oheň. Pro větší pohodlí ho však můžete rozdělat v zahradním krbu, grilu či venkovní peci. Každé z těchto zařízení vám poskytne trochu odlišné možnosti vaření pod sluncem či pod hvězdami.
Krb k posezení i grilování
Zážitek z otevřeného ohně s množstvím dalších výhod v sobě spojuje zahradní krb. Na rozdíl od otevřeného ohniště v klasickém kamenném kruhu můžete v krbu i grilovat a mít ho k dispozici i za deště pod střechou pergoly, terasy či letní kuchyně.
Krb lze samozřejmě postavit svépomocí, a získat tak originální doplněk zahrady nebo dvora. Ale snadno si můžete pořídit i krbové stavebnice. Bývají obvykle z betonu, doplněného o různé příměsi, které vytvářejí imitaci kamene. Krb má stříšku z nerezového nebo měděného plechu a římsa může být například z leštěné žuly. K dostání jsou i mobilní krby, jejichž konstrukci tvoří nerezový plech, případně krby z umělého kamene.
Krby se staví na základovou desku. Na ni je třeba pouze seskládat jednotlivé díly. U některých typů stavebnic je nutné spáry mezi díly vymazat šamotovou maltou.
Pec na chleba, pizzu i maso
Venkovní pece, ať už z hlíny nebo pálených cihel mají tisíciletou tradici. A příprava jídla v nich je společenský rituál, který bude bavit rodinu i přátele. Pec lze postavit svépomocí a spoustu užitečných návodů ke stavbě najdete v odborné literatuře či na internetu. Můžete si však také koupit stavebnici ze šamotových tvarovek.
Některá česká kamnářství dodávají například stavebnice pecí značky Fornace. Jde o stavebnici ze žáruvzdorného materiálu. Průměr vnitřní plochy 88 cm zaručuje dostatečný pečicí prostor – postačí na čtyři velké pizzy nebo šest bochníků chleba. Pec Fornace je až o polovinu těžší než konkurenční modely. Proto má lepší akumulační vlastnosti, při kterých pec dokáže na jediné zatopení udržet teplo až dvanáct hodin.
Stavba pece vlastníma rukama je ovšem možnost, jak získat originální doplněk zahrady. Staví se obvykle na sokl, jádro pece je pak možné postavit například ze šamotových cihel. Tradiční hliněná pec ale předpokládá vytvoření jádra z hlíny, která se nanáší na formu, vymodelovanou se směsi mokrého písku a hlíny. Forma se po vytvrdnutí jádra odstraní.
Návrat ke kotlíku
Vedle nejrůznějších typů grilů je nejsnazší cestou k přípravě jídla pod širým nebem tradiční ohniště s kotlíkem. Ať už ho zavěsíte na tyč mezi dvojici vidlic, nebo koupíte přece jen o něco praktičtější a bezpečnější trojnožku, zážitek je zaručený. Guláš či bramboračka jsou z kotlíku prostě nenapodobitelné a vaření se opět stane malým obřadem.
Smaltované kotlíky v černé ale i červené barvě seženete v nejrůznějších objemech od zhruba dvou set korun za nejmenší až po dvaceti nebo i čtyřicetilitrové kotlíky za ceny, mírně přesahující tisíc korun. Závěsné kotlíky s vypouklým dnem existují i v nerezových či litinových variantách a ke všem typům si rovněž můžete pořídit i poklice. Ceny ocelových trojnožek, bez nichž se pro bezpečné vaření v kotlíku na ohni neobejdete, začínají od pěti set korun.
Trouba nad žhavými uhlíky
Specialitou, prověřenou stovkami prvních osadníků severní Ameriky je takzvaná holandská trouba. Tahle dodnes oblíbená součást polních kuchyní kovbojů a horalů je vlastně těžký litinový hrnec, který se zavěšuje nad oheň, klade na rošt nad plameny, případně se i shora zasype žhavými uhlíky. V holandské troubě lze nejen vařit guláše, upečete v ní i maso či buchty. V České republice ji seženete spíše jako litinový kotlík s uchy, případně pod názvem dutch oven.
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM