Kombinované dřevoobráběcí stroje

Kombinace několika dřevoobráběcích strojů v jednom je zajímavou možností pro každého kutila, který pravidelně pracuje se dřevem. Víceúčelové mašinky šetří místo i náklady na provoz.

Pětioperační stroj zahrnuje funkce několika typů frézek, pily, protahovačky a dlabačky (Rojek)

Do kategorie kombinovaných dřevoobráběcích strojů zahrnují výrobci a prodejci celou řadu strojů pro práci se dřevem a zorientovat se v jejich nabídce není úplně jednoduché. Učebnice pro truhláře a tesaře však definují kombinovaný (sdružený) dřevoobráběcí stroj jako víceúčelový stroj, složený z několika dílčích strojů nebo obráběcích jednotek, spojených jedním společným stojanem nebo dopravníkem.

Jednou z výhod kombistrojů je možnost přesné práce

Z této definice vyplývá základní výhoda jakéhokoli kombinovaného stroje. Jedna pohonná jednotka totiž obsluhuje několik dílčích strojů, což šetří místo v dílně, náklady na provoz a údržbu, energie i případný servis.

Mnoho různých kombinací

Kombinované stroje se používají v profesionální truhlářské výrobě, ale na trhu existuje široká nabídka víceúčelových strojů i pro domácí dílny. Při výběru takového stroje byste se tedy měli řídit především představou o tom, pro jaké práce takový multifunkční stroj využijete. Možných kombinací dílčích strojů na jednom stojanu je totiž celá řada.

Srovnávačka s protahem (tloušťkovací frézkou) od firmy Rojek

Standardní víceúčelové stroje obvykle kombinují možnosti některých základních dřevoobráběcích strojů (frézky, srovnávačky, tloušťkovačky, kotoučové pily, dlabačky, brusky, vrtačky). Univerzální kombistroje pak zahrnují pět i více základních strojů.

Základní řady standardních strojů zpravidla zahrnují kombinace srovnávací a tloušťkovací frézky, srovnávací a protahovací frézky a dlabačky, pily a frézky, případně kombinace pil, frézek, protahovaček a dlabaček. Nejsou vyloučeny ani další kombinace, například protahovačky a hoblovky s kotoučovou pilou a spodní frézkou, ale i kombinované brusky. Stačí si jen vybrat.

Frézování, dlabání, řezání

Pro orientaci v možnostech multifunkčních strojů si připomeňme účel některých základních strojů pro obrábění dřeva. Například frézky obrábějí (frézují) dřevo otáčejícím se nástrojem, kterým může být nožový hřídel, kotoučová nebo stopková fréza. Dělí se na rovinné srovnávací a tloušťkovací, svislé spodní a horní, tvarovací, kopírovací, čepovací a ozubovací.

Stroj Scheppach Combi 6, který seženete do 25 tisíc Kč, zahrnuje pilu, hoblovku, protahovačku, frézku a dlabačku

Dlabačky slouží na zhotovování podélných otvorů (dlabů) buď dlabacími vrtáky, nebo dlabacími řetězy, dláty a hřebeny. Při dlabání se do řezu posunuje buď upnutý dílec, nebo nástroj. Podle dlabacího nástroje dělíme dlabačky na vrtací, řetězové, dlátové a hřebenové.

V každém případě jsou tyto a další stroje určeny pro práce, vyžadující už přece jen alespoň základní truhlářské znalosti a zkušenosti. Chcete-li tedy nejprve vybavit svoji truhlářskou dílnu nářadím a nástroji a teprve pak se pustit do domácí truhlařiny, nechte si při výběru strojů poradit od zkušených řemeslníků a zorientujte se alespoň v základní odborné literatuře. Některé kombinace strojů využijete například při výrobě drobného nábytku a dekorací, jiné se budou hodit třeba pro výrobu oken, dveří, součástí drobných staveb nebo pro restaurování a opravy.

Kombistroj v dílně nahradí i řadu typů ručního nářadí

Česká firma Rojek, která vyrábí stroje především pro řemeslnou výrobu, nabízí hned několik kombinovaných dřevoobráběcích strojů. Například srovnávací a tloušťkovací frézku MSP 315 nebo kombinovaný pětioperační stroj KPSN 300 A. Jeho součástí je srovnávací frézka, hoblovka, tloušťkovací frézka, protahovačka, svislá stolní frézka, spodní frézka, stolová kotoučová pila i vrtací dlabačka. Jinou možností je stroj Bernardo FK 200 R, který nabízí kombinaci spodní frézky a kotoučové pily.

Pilu, hoblovku, protahovačku, frézku a dlabačku zahrnuje i stroj Scheppach Combi 6, který je vhodný do domácí či chalupářské dílny i díky kompaktnímu designu a váze pod padesát kilogramů.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Kombinované dřevoobráběcí stroje

Uložit

Kombinované dřevoobráběcí stroje