Kouzlo chaty v zahradě
Je to vlastně úplně obyčejná malá chata. Ale nějaké kouzlo zřejmě má, protože se do ní návštěvníci jen hrnou. Chcete-li podobnou, můžete ji postavit za pár dnů.
Chata v zahradě rodinného penzionu v Bedřichově v Jizerských horách na první pohled vypadá jako malá, útulná a opečovávaná horská chatička, která za léta své existence dokonale splynula s okolní udržovanou zahradou. Ale nenechte se mýlit, ve skutečnosti je to poměrně nová stavba. Navíc postavená moderní technologií, díky níž má výborné tepelně izolační vlastnosti a jen minimální nároky na vytápění. Představujeme vám ji především jako zdroj inspirace pro ty, kteří zvažují stavbu malé nenáročné chaty k celoročnímu obývání, nebo chtějí obohatit své rekreační bydlení o domek pro hosty či pro soukromí dalších rodinných příslušníků.
Její projekt nevznikl v žádném architektonickém ateliéru. Víceméně na koleně si ho navrhl Vladimír Časár. Jeho žena Irena provozuje rodinný penzion a Vladimír, který je zkušený stavař, chtěl v zahradě postavit malý oddělený domek, jenž by zajistil soukromí pro Časárovy potomky. „Měla to být chatička pro návštěvy našich dětí. Ale děti vyrostly a už se tady moc nezdržují. Pak jsme ji víceméně náhodou nabídli jako prostor pro ubytování a postupně se z ní stala nejoblíbenější a nejvyhledávanější součást penzionu,“ říká Vladimír Časár.
„Já tady mám i jiné a možná i prostornější apartmány, ale lidem se líbilo, že v chatičce mají klid a mohou tam být sami,“ dodává jeho žena Irena. A dokončuje v chatě úklid, zatímco v zahradě už přešlapuje dvojice, která sem přijela strávit několik dnů dovolené uprostřed Jizerských hor.
Jednoduchá a praktická
Chata je vymyšlena velmi jednoduše a účelně. Zařízení vzhledem ke způsobu využití chaty samozřejmě neskýtá příliš prostoru na osobitost, ale jemně tónované a spíše chladnější barvy interiéru překvapivě dobře souzní s rustikálním exteriérem, evokujícím poctivé masivní dřevo s charakteristickou patinou lazury a působení slunce i deště.
Z terasy, jejíž zastřešení tvoří horní balkon, se vstupuje do jediné místnosti v přízemí. Ta slouží jako jídelna a kuchyň. Součástí prostoru v přízemí je sprchový kout s toaletou a dřevěné schodiště do podkroví. „Nástup do patra bych teď už řešil jinak, stejně jako další detaily. To se prostě po čase ukáže. Původně měla chata sloužit k jiným účelům,“ podotýká Vladimír.
Podkroví je zařízeno jako jednoduchá ložnice s televizí s možností posezení na balkonku, z nějž je krásný výhled do bedřichovského údolí. U chaty si lze vypít ranní kávu před vycházkou u poctivého stolu z fošen nebo trávit večer u ohně na lavicích z půlkuláčů. Všechno je prosyceno tradiční a důvěrně známou atmosférou typické české chaty a snad právě to vyvolává sympatie hostů, kteří se sem opakovaně vracejí.
Na rozdíl od spousty českých chatiček, které jsou s láskou poslepované z nejrůznějších materiálů, neizolované a často jen obtížně vytopitelné, je Časárova chata malým nízkoenergetickým domkem s vynikajícími tepelně izolačními parametry.
„Chatička má skutečně téměř nulovou spotřebu energie, nutné pro vytápění. V létě je tam chládek, v zimě teplo. Samozřejmě je tam malý akumulační přímotop na přitápění, ale většinu roku ji postačí jen zadýchat,“ říká pyšně Vladimír, který spoluvlastní firmu na výrobu stavebního materiálu s názvem europanel a logicky zvolil pro stavbu chaty právě tyto samonosné sendvičové panely.
„Domek nemá pevné základy. Udělali jsme tři příčné základové pasy a přes ně položili europanely. Plnohodnotnou alternativou je ale také založení stavby na zemní vruty. Z europanelů jsou i stěny a střešní plášť,“ vysvětluje Vladimír.
Europanely jsou složeny z vnějšího a vnitřního opláštění z OSB desky a jádra ze samozhášivého stabilizovaného polystyrenu. Tlakem při výrobě vznikne samonosný sendvič, takže při stavbě není nutné používat žádné další nosné obvodové konstrukce. Panely se spojují na zámek, který je však tvořený rovněž malým panelem. Izolace je tedy průběžná, v konstrukci nevznikají žádné tepelné mosty.
Rychle a levně
Z europanelů je možné stavět téměř cokoli včetně velkých obytných domů. Při budování malé chaty lze tedy postupovat velmi rychle a ušetřit část nákladů, které by bylo nutné vynaložit při tradičním „mokrém“ stavění nebo při využití nosné rámové konstrukce z trámků a fošen. Chaty či menší domky je možné z europanelů dokonce stavět tak, že se nejdříve udělají obvodové stěny a teprve do nich se vyřežou stavební otvory na okna a dveře.
„Zmiňovaná jednoduchost spočívá především v tom, že odpadá potřeba jakékoli nosné konstrukce. Standardní panel má tloušťku sedmnáct centimetrů a z toho je čtrnáct centimetrů izolace. Na podlahy a střechy se používá panel o tloušťce dvacet jedna centimetrů. Pokud se stavba založí na zemních vrutech a trámková nosná konstrukce podlahy je zhruba čtyřicet centimetrů nad zemí, není třeba ji nijak výrazně chránit ani proti vlhkosti, protože je dostatečně odvětraná a europanely podlahu také dobře tepelně izolují,“ popisuje Vladimír. Připouští sice, že do jisté míry dělá reklamu produktu své firmy, jeho nadšení pro europanely je ale patrné na první pohled. Ostatně pokud by materiálu nevěřil, patrně by z něj nestavěl na vlastní zahradě.
TEXT A FOTO: RICHARD GURYČA