U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Hra světla a stínů

Kategorie: Zvláštní nabídka – červenec 2002 | Autor:

Osvětlení terasy nebo zahrady během párty musí hostitelům umožnit praktické činnosti, hostům intimní posezení – a všem dohromady bezpečnou orientaci a pohyb. Nejvhodnější je kombinace vyšších svítidel s malými lokálními svítidly u země, jež osvětlují fasádu domu nebo konstrukci pergoly. Osvětlení zpravidla ještě doplňuje zář ohně z krbu nebo ze svíček. Pokud je u terasy bazén, tak jedinečný efekt vytvoří osvětlení umístěné pod hladinou vody nebo umístěné tak, aby z nejbližšího okolí nejvíc zářila právě vodní hladina. Dostatečně musí být osvíceno především sezení v odlehlejším zahradním koutě, včetně přístupové cesty. Světlo by ale nemělo hosty oslnit a když je příliš silné, pak se ztrácejí stíny a pocit tajemství. Důležité je správně zvolit barevný tón světla použitím vhodného zdroje nebo barevnými filtry. Příliš mnoho barev ale spíše vadí a pro osvětlení společnosti také není vhodná rtuťová výbojka, která dělá z lidí nepřirozeně namodralé bytosti. Vhodnější je klasická či halogenová žárovka, případně kompaktní zářivka s označením “teple bílá”, která dá pleti zdravou barvu. Zdrojem energie na terase bývá většinou elektrická síť, ale pokud v odlehlém zákoutí zahrady elektřina není, postačí rozvěsit na větve nebo na šňůru barevné lampiony. Mnohdy jsou lepším řešením než elektrické kabely po zemi, o něž hosté neustále zakopávají. Použít lze i svíčky ve sklenici, lucerničky a lampičky na lampový olej. Lampiony a svíčky jsou ovšem při větrnějším počasí nebezpečné. U stolu jsou proto praktická malá svítidla na baterie nebo zapojená přes transformátor. Poměrnou novinkou jsou solární zdroje, ale zatím mají malý výkon. Kdo však má na své malé zahradě větší množství zajímavých rostlin, které kvetou v různých ročních obdobích, solární lampy bez přívodních kabelů uvítá. Lampy se mohou lehce přemisťovat po celé zahradě podle doby květu jednotlivých rostlin.

________________________________

Náš tip

Osvětlení lze ovládat

Osvětlení v zahradě nebo na terase se dá efektně ovládat i na dálku. Například malými přenosnými vysílači postupně zapneme různé reflektory. Ten nejmenší vysílač pro ovládání dvou nezávislých spotřebičů můžeme mít dokonce navlečen na kroužku klíčů. Naproti tomu vhodně umístěný přijímač pro regulaci osvětlení lze naprogramovat tak, že po skončení párty světla zase vypne.

(Podrobnější informace na www.enika.cz)

_______________________________

Dobré rady

Elektrické kabely pro osvětlení je lépe uložit do země dřív, než začneme zakládat zahradu – vyhneme se pozdějšímu kopání. Kabely by měly vést podél základů zdí a v zahradě mají být zapuštěny do země tak hluboko, aby se při obdělávání půdy nepoškodily. Musí odpovídat platným normám a mít úplnou vnější izolaci. Při navrhování kabelů a osvětlení k přístupovým cestám je třeba počítat s přípojkami k nízkým světlům, se změnami výšky terénu a dbát na to, aby na hlavních cestách nezůstala neosvětlená místa. Světlo určitě přiláká můry a hmyz. A je-li svítidlo nad jídelním stolem, může jinak romantická večeře ztratit půvab. Nejvhodnějším řešením je nepřímé osvětlení: Světlomet se umístí mimo místo sezení a obrátí směrem na zeď či vhodnou stavební plochu, která světlo odráží. Druhou, dříve často užívanou možností, jsou rozptylná svítidla s velkou plochou a malým povrchovým jasem, která hmyz tolik nelákají.

Hra světla a stínů