U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Byliny pro lékárnu i kuchyni
Kategorie: Volný čas | Autor: fit
KOPŘIVA dvoudomá (Urtica dioica)
Prhlava, prhlice či pokřiva … tak se také nazývá bylina, často považovaná jen za nepříjemný plevel. Má ovšem všestranné použití. Dříve bývala nošena i jako amulet proti zlým silám, někde ji pěstují v květináčích jako vzácnou, ba posvátnou rostlinu. Kopřiva obsahuje velké množství chlorofylu, vitamin C, K, E, B2, provitamin A, minerální látky (železo, hořčík, draslík, vápník, křemík, mangan), karoten, fytoncidy (omezují růst bakterií), lecitin, také kopřivový jed (látka s pálivými účinky), třísloviny, a ještě mnoho dalších. Využití má v lékařství i v kuchyni, v kosmetice i jinde. Sbírá se: mladé listy nebo celé vrcholové části rostlin (duben až srpen).
LÉČIVKA: Používá se čerstvá i sušená na čaj. Jeho pití pomáhá při jarních hypovitaminózách a únavě, posiluje organizmus, zbavuje tělo škodlivin (zejména kyseliny močové a jejích solí, což má příznivý vliv při artróze a revmatizmu), čistí krev, používá se jako podpůrný lék při cukrovce, má dezinfekční účinky, podporuje krevní oběh, je močopudný, atd. Konzumace kopřivy v pokrmech zas má vliv na krvetvorbu, zlepšuje látkovou výměnu, upravuje činnost střev.
V KUCHYNI: Čerstvé listy přidáváme do nádivek, omelet, bramborových placek, polévek, připravujeme je jako špenát, spařené listy do salátů.
KOSMETIKA: Podporuje růst vlasů, omezuje jejich vypadávání (používáme nálev na vlasové koupele nebo čaj na pití). Součást čisticích mlék pro mastnou pleť a šamponů, pro napářku obličeje (má stahující účinky).
JINÉ: K barvení vlny a hedvábí, na zahrádce k hnojení i proti mšicím.
* * *
Vlasová koupel: 100 g sušené (300 g čerstvé) kopřivy přelijeme 3/4 l vařící vody, po vychladnutí přidáme 1/4 l octa a používáme k omývání vlasů (neoplachujeme).
Kopřivová polévka: Do 1 l vývaru z běžné kořenové zeleniny přidáme po jejím částečném změknutí asi talíř nadrobno nasekaných mladých kopřiv a 10 minut povaříme. Zahustíme lžící mouky nebo vajíčkem, rozmíchaných v 1/8 l smetany, a krátce povaříme. Dochutíme citronovou šťávou a osolíme.
Kopřivová šťáva (k pročištění krve): 40 kopřivových natí asi 20 cm dlouhých svaříme v 1,5 l vody s na plátky nakrájeným citronem. Po vychladnutí přecedíme, přisypeme 1,5 kg cukru, 5 minut povaříme, přidáme šťávu ze 3 citronů. Horké plníme do lahví. Užíváme 4 polévkové lžíce denně po jeden měsíc.