Sponkovačky a nastřelovačky
Sponkovačky a nastřelovačky hřebíků mohou být v dílně užitečnými pomocníky pro řadu prací. Na výběr je od nejjednodušších ručních až po výkonné pneumatické přístroje.
Nastřelovačky hřebíků a sponkovačky patří mezi nářadí, určené původně pro profesionální řemeslníky a průmyslové provozy. Výkonné sponkovačky používají například čalouníci nebo pracovníci v provozech, kde se balí zboží do kartonů či dřevěných beden.
Nastřelovačky hřebíků pak usnadňují práci stavebním dělníkům při budování dřevostaveb už od padesátých let minulého století, kdy byla v USA vyrobena první pneumatická hřebíkovačka. Kutilové však mohou tyto typy nářadí využít také a často si vystačí s přístroji z hobby řad.
Nábytek i obklady
Sponkovačka je nářadí určené pro spojování materiálů sponkou z drátu ve tvaru písmene „u“. Sponka může mít různou délku a různý průřez drátu. Existují sponkovačky ruční, elektrické, vzduchové a plynové.
Nejčastěji se používají ke spojování dvou různých typů materiálu, tedy například pro přišívání textilních potahů na dřevěné konstrukce nábytku, ale i pro spojování latí při výrobě rámů, sešívání kartonových krabic nebo k rychlému spojování provizorních konstrukcí přístřešků a upevňování krycích plachet. Výkonnější sponkovačky lze využít pro upevňování sádrokartonových desek, přistřelování dřevěných obkladů z desek či palubek i při kladení podlah.
Nejjednodušším typem sponkovačky je klasická kancelářská sešívačka, na podobném principu pak fungují i výkonnější ruční přístroje.
Elektrické sponkovačky jsou pro domácí dílnu nejvhodnější. Tlak, který jsou schopny vyvinout, postačí pro spojování tenkých materiálů a měkkého dřeva. Existují také ve verzi na akumulátorový pohon.
Řemeslnické sponkovačky bývají nejčastěji vzduchové a k jejich provozu je proto nutný kompresor. Podobným způsobem fungují přístroje na plyn. U nich zajistí tlak k nastřelení sponky plynová bombička, která se upevňuje na konstrukci sponkovačky. U plynových odpadá nutnost kompresoru, ale jejich provoz je nákladnější, takže se vyplatí spíše pro občasné použití v domácí dílně nebo v ne příliš náročném profesionálním provozu.
Hřebíkovačky
Nastřelovačky hřebíků mohou být buď pneumatické, nebo plynové a využití pro ně najdou nejčastěji tesaři a pokrývači. Hřebíkovačky slouží k rychlému spojování dřevěných konstrukcí, speciální typy pro hřebíky se širokými hlavičkami pak k upevňování střešních krytin.
Nastřelovačky se dělí také podle typů zásobníků na hřebíky. Existují přístroje na hřebíky v papírových pruzích, svitkové nastřelovačky pro hřebíky páskované na drátku či přístroje pro nastřelování takzvaných vlnovců, které slouží pro pevné spojování dřevěných konstrukcí.
Ceny ručních sponkovaček se pohybují v řádu stokorun, elektrické pořídíte kolem tisíce korun, ceny plynových či pneumatických sponkovaček a nastřelovaček se mohou výrazně lišit podle značky, výkonu a způsobu použití. Hobby přístroje stojí od dvou tisíc korun, ceny profesionálního nářadí pak začínají na deseti tisících korun.
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: THINKSTOCK, ARCHIV FIREM