Stolní sklo
Sklo je spolu s porcelánem a keramikou nejpoužívanějším materiálem pro stolní nádobí a doplňky. Svou křehkou krásu může propůjčit nejrůznějším typům nádob.
Sklo má jednu výjimečnou vlastnost – je průhledné nebo aspoň průsvitné. Proto se používalo a používá především na výrobu sklenic, lahví, džbánů a konvic, ve kterých neobyčejně krásně vynikne barva nápoje. Za sklem vypadají pěkně také dezerty a ovoce, často se z něj tedy vyrábějí misky a mísy či dózy.
Na co se sklo hodí
Na stolech se objevují i skleněné tácy, etažéry (vícepatrové tácy), dózy, cukřenky, slánky, konvičky na ocet a olej, talíře s poklopy, vázy i svícny. Stále častěji se z tohoto křehkého materiálu dělají i talíře a talířky.
Varné sklo, odolávající vysokým teplotám, je materiálem pro čajové konvice, džbány, sklenice a hrnečky.
Čiré, barevné i zdobené
Tenké, ručně nebo mechanicky foukané sklo se uplatňuje především na sklenicích a konvicích. Kdežto na mísy, tácy, talíře, džbány se spíše hodí silnější lité nebo lisované sklo.
Výrobky z čirého nezdobeného skla jsou pro denní používání nejpraktičtější. Na stole se dají zajímavě kombinovat i s barevným sklem. Pro sváteční tabuli si můžeme pořídit sklo zdobené – třeba jemným rytým, leptaným, broušeným nebo malovaným dekorem. Způsobů zdobení skla je celá řada, dnes se uplatňují především ty střízlivější.
Chcete-li ale něco méně obvyklého, dopřejte si skleněný „kousek“ ozvláštněný například patinací, která vyvolává dojem starého skla. Krakelování zas vytváří efekt popraskaného skla.
Snadná údržba
Požadavkem na běžně používané sklo je jeho snadná údržba. Proto i zdobení by mělo být tak odolné, abychom mohli nádobí mýt v myčce nebo používat v mikrovlnné troubě. Náročněji tvarované a povrchově upravené sklo ale raději udržujeme ručně.
www.ikea.cz, www.bellarose.cz, www.apropos-shop.cz, www.kavalier.cz
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM