U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Sprchový kout snadno a rychle
Kategorie: Stavba | Autor: VLA
Pokud jste se zatím neodhodlali k důkladné rekonstrukci, ale chcete ve své chatě nebo chalupě udělat přece jen krok ke komfortu, máme pro vás tip, jak rychle a snadno vybudovat v jakémkoli rohovém prostoru sprchový kout. Podmínkou samozřejmě je mít ve stavení zavedenou vodu a elektřinu.
Není-li přívod vody a odpad zrovna v místě, kde chceme stavět, využijeme technologie předsazených stěn a rozvodů instalace ve vytvořené dutině (zmiňujeme se o ní na předcházející straně). V našem případě však počítáme s tím, že armatury jsou připraveny tam, kde je chceme mít a stěny koupelny, síně, bývalé černé kuchyně nebo chléva, kde jsme se rozhodli stavět, jsou již zbaveny vlhkosti a ošetřeny proti zbytkům sanitru (způsobem jeho odstranění se budeme důkladněji zabývat v některém z příštích čísel). Budeme na ně totiž lepit 12,5 mm tlusté sádrokartonové desky GKBI se zvýšenou odolností proti vlhkosti, které případně mohou zlepšit i tepelnou izolaci zdí. Sádrokartonové desky GBKI přilepíme pouze ke dvěma stěnám v rohu (předem zbavených malby a nátěrů a napenetrovaných Grundierungem), další příčku upevníme na připravené dřevěné hranolky nebo na ocelovou nosnou konstrukci z UW nebo CW profilů, ukotvené do podlahy, stropu a jedné ze stěn; čtvrtá strana, tedy “dveře” budou otevřené, opatřené pouze závěsem. Pro přilepení desek na stěnu použijeme speciální lepidlo Perlfix a k jejich spojení tmel Uniflott. Ke zjednodušení práce doporučujeme koupit sádrokartonové desky v délce odpovídající světelné výšce místnosti, čímž se zbavíme příčných spár. Podlahu pod vaničkou vyrovnáme nivelační hmotou anebo alespoň dobře podložíme a vyrovnáme, aby měl sádrokarton vodorovné ukotvení.
1. Před přilepením sádrokartonové desky vyřízneme otvory pro přívod vody k baterii a pro odpad. Nejsnadněji se nám to podaří, jestliže natřeme vývody výraznou, třeba modrou barvou, a přiložíme desku. Otvory armatur se obtisknou a my je pak děrovkou nebo elektrickou přímočarou pilou lehce vyřízneme.
2. Na hrany sádrokartonových desek naneseme v souvislé vrstvě lepidlo Perlfix a ve středu rubové strany jej nasázíme v “bocháncích” po zhruba 25 centimetrech. Pak desku zvedneme, přitiskneme na zeď, a poklepem (např. gumovým kladívkem, držadlem lžíce atp.) upravíme do svislé roviny. Je vhodné desku pomocí dřevěných klínků zafixovat u stropu a u podlahy.
3. Po vytvrzení lepidla odstraníme klínky a spáry mezi deskami vyplníme tmelem Unuiflott tak, aby přechod mezi nimi nebyl znatelný. Po zatvrdnutí tmelu (maximálně 30 °C) srovnáme případné nerovnosti brusnou síťkou, popřípadě znovu přetmelíme. Takto vyrovnanou hladkou plochu napenetrujeme (napustíme Grundierungem) a po jeho zaschnutí natřeme celou výšku sprchového koutu vodoodpudivým nátěrem Knauf – Flächndicht. Nátěr provedeme celkem třikrát. Mezi druhým a třetím vložíme do rohů těsnicí pružnou pásku Flächendichband. Před osazením vaničky změříme její výšku a označíme si na sádrokartonové desce, odkud bude začínat obklad.
4. Obložíme vaničku a zaizolujeme ji sanitárním silikonem v barvě, jakou bude vyspárovaný obklad. Nanášíme jej bez přerušení, aby nevznikla mezera, kudy by zatékala voda.
5. Podle rozměrů vaničky a uvažované výšky vstupu do sprchového koutu si připravíme z dřevěných hranolků nebo z ocelových profilů konstrukci, kterou napojíme na pevnou zeď a příčku sprchového koutu s osazením na tloušťku sádrokartonové desky a obkladu (vyznačíme si ji na podlaze). Pak připevníme předem připravenou desku na zhotovenou konstrukci.
6. Vyspárujeme obklad, napojíme baterii a pověšením závěsu zahájíme provoz jedné z velkých vymožeností lidské civilizace.
V případě, že se rozhodnete pro další zjednodušení a koupíte si sprchový kout hotový, odpadá bod 4 až 6, ale jinak postup platí. Všechny zmíněné výrobky jsou k dostání v prodejnách pro kutily.