Čištění a údržba jezírka

Rubrika: Zahrada

Mít na zahradě vodní plochu v jakékoliv podobě znamená také se starat o její čistotu. Existuje pro to řada pomocníků.

Jezírka je nutné pravidelně čistit

Celoročně odstraňujeme hráběmi či podběrákem z vody a ze dna odumřelé rostliny, řasy a listí. Je-li jezírko poblíž stromů, je ideální natáhnout nad hladinou síť. Na dně se může ukládat tlustá vrstva zahnívajícího bahna, pak je nutné ho sebrat lopatou, nebo odstranit pomocí odsavače kalu či jezírkového vysavače.

Při větším narušení kvality vody se začnou množit řasy. Rychlé bujení řas a sinic a tím zezelenání vody způsobuje vyšší obsah fosfátů ve vodě. Ty se do vody dostávají z krmiva, tlečištění ním rostlin, výměšky ryb atd. V boji s řasami pomůže UV lampa, filtry, skimmer či některý z přípravků na jejich likvidaci.

Jezírkovým podběrákem odstraníme z vodní hladiny napadané listí a další nečistoty

Způsobů, jak udržet vodu čistou, je tedy celá řada, nejlepší je několik jich kombinovat.

Síťky a podběráky

Během roku nečistoty, jako je listí, řasy či odumřelé části vodních rostlin, pravidelně vybíráme jezírkovým podběrákem (s většími oky) a podběrákem na řasy (z gázy s hustými oky). Většímu znečištění vody padajícím listím zabráníme natažením jemné krycí sítě nad hladinou. Chrání zároveň i ryby před predátory.

Vysavače pro jezírka

S nečistotami v jezírku nám pomůže i speciální jezírkový vysavač. Snadno jím odsajeme zbytky odumřelých rostlin, části listí a další nečistoty. Jako příslušenství můžeme využít trysky pro cílené odsávání mezi kameny nebo nástavce pro odsávání řas. Díky dlouhé sací hadici i nástavcům pohodlně vysáváme ze břehu, vysavač musí být vždy umístěn na břehu nádrže.

Přebytek jezírkového kalu je třeba odsát

V každém jezírku se tvoří organické sedimenty, jednoduše řečeno bláto. Aby se předešlo zahnívání, je třeba kal a bláto ze dna jezírka občas odstraňovat. Použijeme jezírkový vysavač nebo odsavač kalu.

Pomocník skimmer

Praktický je mechanický předfiltr (skimmer), který sbírá plovoucí nečistoty z hladiny. Jeho maximální výkon docílíme spojením s vhodným filtračním čerpadlem.

Ultrafialové lampy

Ultrafialové lampy jsou často využívány společně s čerpadlem a biologickým filtrem. Jsou vhodné na jednobuněčné řasy, způsobující zelené zbarvení vody. Lampy donutí volně rozptýlené řasy shluknout se do chomáčů, které se později zachytí v biologickém filtru.

Biologicko-mechanické filtry

Filtrační systém pomůže zbavit vodu v jezírku nečistot

Ve zdravém fungujícím jezírku není biologickomechanický filtr nutný, ale je-li v něm mnoho ryb, potřebný je. Čerpadlo žene vodu přes filtrační komory s různými druhy filtračních médií (kartáče, různé druhy pěn, japonské filtrační rohože, plovoucí filtrační prvky, plastové špony, zeolit, aktivní uhlí, lávové kameny apod.). Vodu zbavují jak hrubých mechanických, tak biologických nečistot, např. hnijící organické hmoty z rybích výkalů.

Jezírkové nůžky a kleště

Jezírkové nůžky na dlouhé násadě usnadňují péči o rostliny v jezírku nebo kolem něj. Díky jezírkovým kleštím je možné jednoduše a lehce z vody odstranit odstřihnuté části rostlin a cizí tělesa. Také kleště mají dlouhou násadu s velkým dosahem.

TEXT: IVA TVRZOVÁ

FOTO: WOLF-GARTEN, SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK A ARCHIV

Čištění a údržba jezírka