Tesařské kování
Nejrůznější spojovací prvky, označované zpravidla jako tesařské kování, výrazně usnadní stavbu dřevěných konstrukcí.
Kování pro spojování dřevěných konstrukcí tvoří jakýsi mezistupeň mezi hřebíky, vruty a šrouby a klasickými tesařskými spoji. Oproti hřebíkům a vrutům jsou spoje pomocí tesařského kování pevnější a stabilnější, na rozdíl od tesařských spojů rychlejší a mnohem méně pracné.
Styčníky, spojovací desky, klíny, kotvy, kotevní patky, spojky, trámové botky (třmeny), úhelníky či zavětrovací pásy jsou určeny pro dřevostavby, krovy, pergoly, altány, spojení trámů a všude tam, kde se staví ze dřeva. Tyto prvky tesařského kování se vyrábí zejména z ocelových plechů, které jsou ošetřeny žárovým zinkováním. Pokud výroba vyžaduje sváření, je pozinkován až hotový výrobek.
Typy spojovacích prvků
Styčníkové desky s prolisovanými hroty (existují ploché – statické, rohové i oboustranné styčníkové desky s různou délkou hrotů) se používají především pro lehké dřevěné příhradové vazníky. Tloušťka jednotlivých dřevěných prvků by neměla být menší než 35 mm. Styčníkové desky s prolisovanými hroty se vyrábějí z pozinkovaných ocelových plechů s tloušťkou 0,9 až 2,5 mm.
Dalším rozšířeným typem tesařského kování jsou děrované spojovací desky, s jejichž pomocí se mohou součásti konstrukcí snadno spojovat hřebíky a vruty. Vyrábějí se v podobě plechových pásků ve tvaru čtverce, obdélníku či plochých rohovníků s otvory stejné nebo různé velikosti. Otvory umožňují optimální rozložení hřebíků či vrutů v místě spoje, a posílí tak jeho pevnost a trvanlivost. V nabídce tesařského kování najdete rovněž úhelníky s otvory, které umožní snadné rohové spojování různých součástí dřevěných konstrukcí.
Šikovnou pomůckou jsou kovové kroužky (prstence), které se vkládají do předem vyfrézovaných otvorů v obou připojovaných částech. Hloubka frézování se v každé části rovná polovině tloušťky kroužku. Středem kroužku pak prochází svorník, jehož funkcí je zajistit spoj proti otevření a vypadnutí kroužku z lůžka.
Mezi další spojovací prvky patří také například trámové kotvicí spojky a botky k uchycení trámů, podpěrky střešních latí a další výrobky, vhodné pro konstrukce krovů či nejrůznější patky pro uchycení trámů.
Kde nakupovat
Jednotlivé prvky tesařského kování zpravidla seženete v hobbymarketech a železářstvích, dobrou orientaci v široké škále těchto spojovacích pomůcek však získáte spíše ve specializovaných internetových obchodech nebo na stránkách jednotlivých výrobců. Občas můžete narazit na vcelku užitečnou nabídku vybraných prvků, vhodných pro menší stavby a méně náročné konstrukce, například pro stavbu pergol a teras.
www.bova-nail.cz, www.killich.cz, www.wintech.cz
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM