U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Pod různým sklonem střešních ploch
Kategorie: Domov na půdě | Autor: – red –
Půdní vestavby a nástavby i obytná podkroví v novostavbách se v posledních letech staly obvyklým jevem v mnoha obcích. Nacházíme je ve starých i zcela moderních domech – v podobě jednoduchých vestaveb určených k příležitostnému ubytování či malých bytů pro mladé domácnosti i rozsáhlých, finančně i materiálově náročných víceúrovňových realizací s výrazným architektonickým nábojem. Výstavba jakéhokoliv obydlí není jednoduchá. Úspěšnému závěru předchází zralá úvaha a spousta práce. Přejeme vám, aby vaše cesta k bydlení doslova pod vlastním krovem nebyla zkalena neblahými okolnostmi, o nichž jste ani netušili, že by mohly nastat. Přijměte proto pár slov na téma bydlení v podkroví i s jakými překážkami se budoucí stavebník může setkat. Jen ten, kdo je překoná, zvítězí. A to je to, oč běží – v práci i v životě.
Pomineme-li touhu obývat prostory spjaté s romantickými představami, navíc umístěné v domech na zajímavém místě, je motivem k budování obytného podkroví zejména: snaha využít již zastavěné a zasíťované pozemky a stávající konstrukce objektů včetně technického vybavení; v domech s dožívajícími plochými a často jednoplášťovými střechami záměr zúročit pořízení nové, dokonalejší střechy; u novostaveb – zejména rodinných domů – i patrný příklon k šikmým střechám jako vžitému symbolu ukončeného domu.
Překážky výstavby podkrovního bytu
Příčinou nemožnosti či nevhodnosti realizace (kromě nevyjasněných majetkoprávních vztahů či striktního zákazu narušit objekt či jeho část jakýmkoliv zásahem vzhledem k jeho kulturně-historické hodnotě nebo souvislosti s okolím) mohou být: špatný stavebně-technický stav, nedovolující zatížit stávající konstrukce; málo únosné podloží – vestavba či nástavba by vedla k nerovnoměmému sedání objektu a jeho následnému poškození; typ krovu, který neumožňuje vybudovat obyvatelné podkrovní místnosti, tj. dostatečně velké a s odpovídající světlou výškou, přiměřeně osluněné a navazující na sebe přijatelným způsobem z hlediska provozu v bytě. Za určitých okolností je dnes možné překonat téměř všechny technické překážky. Lze zajistit objekt i jeho podloží, vyměnit strop nad posledním podlažím, zdvihnout krov nebo nahradit jeho část, přečerpávat odpadní vody, instalovat světlovody tam, kde není možné umístit střešní okno nebo vikýř apod. Vysoké investice provázející náročné technické řešení by však měly přinést žádoucí výsledek.
Obytné podkroví není jen interiér
Každé řešení půdní vestavby či nástavby by svými vnějšími projevy mělo respektovat charakter domu a lokality. Nestačí pouze vyhovět liteře stavebního zákona, předpisům, vyhláškám a normám. Jde o ducha místa, o sepětí novotvaru se stávajícím objektem, někdy i o působení v dálkových pohledech, o harmonický vztah celku a detailů. To vše nevylučuje materiálově ani výrazem odlišné řešení vestavby či nástavby – musí však působit jednotou v kontrastu.
Doporučení: k výběru vhodných půdních prostorů přizvěte odborníka, který je schopen posoudit stav objektu i krovu, a to i z hlediska napadení houbami apoll.; sepište si požadavky; které poslouží jako podklad pro stavební program, který podrobně prodiskutujete s odpovědným projektantem. Pamatujte, že řešení by mělo mít schopnost reagovat na změny související s vývojem domácnosti; před navážením stavebních materiálů musí být půdní prostory dokonale čisté. To se týká i odstranění holubího trusu atp. Tyto práce provádějí specializované deratizační firmy, a to ze zákona na náklad vlastníka objektu. Nedbalá dezinsekce a dezinfekce může mít za následek výskyt klíšťáka holubího i po několika letech zdánlivého klidu; podkroví je vystaveno značnému působení klimatu. Vhodným výběrem materiálů a jejich skladbou a pečlivým provedením všech prací předejdete možným poruchám, zejména zatékání, přehřívání v létě a tepelným ztrátám v chladných dnech. To se týká samozřejmě i oplechování a dalších namáhaných částí stavby; každá stavba je výsledkem kompromisu mezi představou a reálnými možnostmi. Pečlivě zvažte, kde je možné ušetřit, a kde by naopak úspora znamenala zvýšení provozních nákladů.