U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
OÁZA UPROSTŘED MĚSTA
Kategorie: Zdraví | Autor: PhDr. Eva Křížová
ZDRAVÍ
Vysloví-li se slovo oáza, každý si vybaví poušť a v ní ostrůvek zeleně… ale oáza uprostřed města? A přece! Zvu vás do pražské Štěpánské ulice, kde ve dvoře najdete nad bílými dveřmi lakonický název: Sanatorium prof. Novotného – Léčebné centrum pro psoriatiky a ekzematiky. Jde o nestátní zdravotnické zařízení s ambulantním provozem, které je zaměřeno na prevenci, diagnostiku a léčbu kožních chorob a jejich komplikací. Založil je před šesti lety prof. MUDr. František Novotný, DrSc., který se už léta soustřeďuje na problematiku psoriázy (lupénky) a ekzému, zejména dětského tzv. atopického ekzému.
* Říká se, že lupénka není nemoc, ale vada kůže?
“To bylo dříve,” zamýšlí se pan profesor, “dnes je psoriáza považována za chorobu a ne za kosmetickou vadu. Život sice neohrožuje, ale dovede pěkně potrápit. Je nepříjemná vzhledově, často zaujímá velké plochy kůže. Někdy svědí, praská, bolí, zasaženy mohou být i klouby. Zejména ve vyšším věku mívá 20 až 30 % pacientů potíže s drobnými klouby na rukou i nohou, někdy bývá postižena i páteř nebo kyčelní klouby.”
* Jde o dědičnou záležitost?
“Ano, ale dědí se pouze dispozice – náklonnost. Průběh onemocnění a jeho intenzita jsou velmi individuální, postihují muže i ženy v jakémkoliv věku. Mezi nejčastější provokační faktory patří zejména infekce horních cest dýchacích, angíny, různé záněty, poranění či úrazy, ale i nadměrné slunění při čerstvém výsevu. Někdy mohou být příčinou léky, ale i životospráva, svou roli mohou sehrát třeba v šestinedělí hormony, v pozadí může být i cukrovka nebo jiné vnitřní choroby. Ovšem k nejčastějším spouštěcím mechanizmům patří stres, duševní vypětí či psychická zátěž. I když se choroba může objevit v jakémkoliv věku, začíná převážně v pubertě a pak po padesátém roce.”
* Dá se toto onemocnění zvládnout?
“Jistě, proto jsme tady: u nás se léčí především lidé s lupénkou a pak malé děti s atopickým ekzémem. Díky civilizačním chorobám se jejich počet stále zvyšuje. Nikdy se nejedná o definitivní vyléčení, protože v obou případech jde o genetickou zátěž. Soustřeďujeme se na přírodní terapii, pomocí solí napodobujeme Mrtvé moře a k tomu přidáváme speciální zářiče.” A jsme u té oázy. Sanatorium má k dispozici koupelnové kóje s vanami a selektivními zářiči, takže pacient podstupuje současně léčebnou koupel i ozařování. Provoz je řízen počítači a o pacienty se starají zkušení lékaři a odborně vyškolené pracovnice. Jde o první zařízení na špičkové technické úrovni u nás. Druhé bylo přibližně před rokem otevřeno v Ústí nad Labem. Synchronní balneofototerapie napodobuje podmínky léčby u Mrtvého moře a kromě těžkých případů, kdy je nutná hospitalizace, sem pacienti docházejí: provoz sanatoria je v pracovních dnech od 6 do 22 hodin.
* Jací pacienti sem přicházejí?
“Atopický ekzém postihuje spíš mladší generaci, malé děti, s věkem ho ubývá. S psoriázou přicházejí ti starší – od dospívání až do vyššího věku.”
* Dá se atopickému ekzému předcházet?
“Prevence začíná už v těhotenství, zejména tehdy, je-li nastávající matka dědičně zatížena atopií. Jde o alergizující pokrmy, o kouření, nervové vypětí, nachlazení. A když se dítě narodí, pak je nejlepší prevencí kojení. Umělá výživa, kravské mléko, sunary, bílek, ale i další potraviny mohou provokovat alergickou reakci. Později se může k ekzému přidat astma, senná rýma, svou roli sehrává i prach, pyl, peří, roztoče. Prvotní potravinová alergie pak může přejít v inhalační.”
* Vraťme se k psoriáze. Tady ordinujete speciální balneofototerapii, může pomoci i normální sluneční záření? Není tu nebezpečí rakoviny?
“Pobyt u moře na slunci je prospěšný, ale nesmí se přehánět. První slunění u moře by mělo být velmi opatrné. Spálení kůže může být také počátkem psoriázy. K moři by měl psoriatik jezdit na tři až čtyři týdny. Musí si tu pomalu zvykat, adaptovat se na zcela jiné přírodní podmínky.”
* Čím je Mrtvé moře tak zvláštní?
“Jednak množstvím soli, které je sedmkrát až osmkrát víc než ve Středozemním moři, i kvalita vody je jiná. Obsahuje víc hořčíku, který působí protizánětlivě, je tam brom, který zklidňuje, selen i další prvky. A to vše působí nejen na kůži, hojí se i klouby. Pacient nemusí plavat, leží ve vodě a ozařuje jej slunce. Navíc je zde velmi čistý vzduch, obohacený o kyslík. Mrtvé moře je 400 metrů pod úrovní hladiny jiných moří, takže je tu kyslíku o 10 % víc.”
* Daří se toto neopakovatelné prostředí navodit v sanatoriu?
“Jistě. U nás v sanatoriu ozařujeme pacienty jednou za rok v sérii 24 procedur pětkrát až šestkrát v týdnu, a pak následuje 20 udržovacích procedur dvakrát až třikrát v týdnu během jednoho až tří měsíců. Dávky jsou naprosto neškodné. Zpočátku jde o několikaminutovou expozici, která je stupňována až do 30 minut. Je nutné také vystihnout stadium choroby. Nelze ozařovat čerstvý výsev lupénky. Ten je nutné nejprve zastavit, zklidnit a pak teprve může být indikována fototerapie – světelná léčba. Je to vždy individuální proces.”
* Dá se lupénka také léčit pomocí medikamentů – tablet?
“Ano. Těžší případy dnes už léčíme velmi silnými zbraněmi. Jde o skupinu imunosupresiv, která v podstatě upravují rozházenou imunitu pacienta. Ovšem tato léčba je určena pro nejtěžší případy, kdy je postižen třeba celý povrch těla, nebo jsou postiženy klouby. Uměním je přesně určit tu nejmenší dostatečnou dávku, abychom zbytečně léky nepředávkovali nebo naopak nepoddávkovali. Jde o drahé léky, které pojišťovna hradí. Dnes se nám daří psoriázu zvládat až z 90 %, ovšem za předpokladu spolupráce pacienta a dodržování zdravých životních zásad.”
* A jaké jsou zdravé životní zásady?
“Jde o celý komplex zdravých postojů, ovšem zcela běžných. Je to především duševní hygiena, pozitivní vztah k životu i k chorobě, patří sem i strava. Znamená to nepřejídat se, vyloučit vysokokalorická jídla, alkohol, živočišné tuky, čokoládu a ořechy. Vyvarovat se zbytečného nachlazení, nechat se preventivně očkovat proti chřipce, a pokud je člověk postižen virózou, pak včas ulehnout a vyležet i zdánlivě malicherné nachlazení. Tak jako diabetik se musí naučit žít se svou chorobou a léčit se pomocí inzulinu, tak i psoriatik by měl o sebe preventivně pečovat, aby se výsev lupénky zbytečně nevracel. Pacienti, kteří se rozhodnou a přistoupí na změnu životního režimu, jsou často mnoho let bez obtíží.” Každému pacientovi je v sanatoriu věnována velká pozornost. V areálu je i bohatě zásobená prodejna, kde si každý může vybrat kosmetiku, koupelové soli i další vhodné prostředky. Ochota, úsměv a příjemná atmosféra přispívají ke spokojenosti i k celkové léčbě. Sanatorium je skutečnou oázou uprostřed velkoměsta, a to po všech stránkách. Pan profesor má krásné heslo, které často říká svým pacientům: Cílem je lupénku zvládat a nedopustit, aby ona ovládala vás!