Transparentní laky, lazury a moření

Rubrika: Dílna

Chcete zachovat přirozenou krásu dřeva vašeho výrobku? Nejvhodnější je  nátěr transparentním nebo lazurovacím lakem.

Transparentní laky jsou asi nejznámější, vytvoří na povrchu materiálu tenkou lesklou nebo matovou vrstvu ochranného nátěru.  Běžná lazura může být také transparentní, ale prodává se i v pestré škále různých odstínů. Vsakuje se do  hmoty materiálu, chrání jej, nevytváří však povrchovou vrstvu. Takzvaná silnovrstvá lazura rovněž zachovává dřevěný charakter materiálu, umožní mu dodat  požadovaný  odstín, ale na povrchu vytvoří ochrannou vrstvu.

Pokud  chceme použít například transparentní lak a zároveň dodat materiálu požadovaný odstín, můžeme pod nátěr lakem aplikovat mořidlo. Jeho výhodou je i  to, že dodá dřevu požadovaný odstín v případech, kdy budeme dělat jinou povrchovou úpravu než lakem a lazurou, například voskováním.

Při koupi  nátěru je důležité vybrat si nejen vhodnou barevnost, ale také  typ  podle způsobu použití. I lazurovací nátěry se rozdělují podle jejich přísad a odolnosti na venkovní a vnitřní. Vnitřní barvy je možné použít na nábytek, podlahy, palubky  a venkovní zase na ploty, pergoly, štíty domů, okna nebo celé stavby. Většina nátěrů, zvláště tmavších odstínů,  je vybavena UV filtrem, který chrání povrchové struktury dřeva  před poškozením slunečními paprsky. Při nákupu transparentních nebo světlých lazur si však tuto skutečnost raději ověřte.

Venkovní nátěry bývají také často doplněny přísadami proti plísním a hnilobám  zvyšujícím ochranu dřeva a prodlužujícím životnost nátěru. Nejkvalitnější druhy mohou mít certifikát osvědčující vhodnost  použití na dětské hračky nebo předměty přímo přicházející do kontaktu s potravinami.

Pro první orientaci při nákupu je nejlepší přečíst si návod a zjistit způsob použití barvy  nebo požádat o radu odborného prodavače. Z návodu se dozvíme užitečné informace o spotřebě, doporučeném počtu nátěrů, době schnutí a vhodnosti použití barvy na ten který povrch. Podstatné také je, zda jde o typ barvy určený pro interiér nebo exteriér.

Výběr odstínu lazury nám usnadní barevná vzorkovnice přímo na kouscích dřeva.. Její úloha je  však jen orientační. Výsledek závisí také na použitém druhu dřeva.

Za základní můžeme považovat rozdělení barev  na  disperzní vodou ředitelné nátěry a nátěry syntetické.  Disperzní barvy se ředí vodou, jejich výhodou je, že nezapáchají,  rychle schnou a štětec nebo váleček jde  snadno vyčistit. Při použití syntetických barev musíme pro ředění barev i vyčištění štětců používat doporučené ředidlo. Vzájemně nelze tyto dva druhy barev mísit ani kombinovat při nátěrech. Mořidla se prodávají také jako hotová nebo prášková pro vlastní přípravu. Bývají lihová nebo na bázi vody, štětce v obou případech vyčistíme vymytím ve vodě.

Kvalita některých lazurovacích a transparentních laků je tak vysoká, že je  můžeme bez obav použít i na hodně zatěžovaná místa, jako jsou například podlahy či schody. Vhodné jsou i na parkety nebo palubky a dýhované materiály. Tyto druhy laků se vyznačují vyšší pevností, pružností a zvýšenou odolností. V návodu bývá  jejich určení pro tento účel uváděno.

Podklad

Aby byla naše práce korunována úspěchem a krása dřeva co nejvíce vynikla, je nutné mít dobře připravený podklad. Dřevo musí být hladké a  do čista obroušené smirkovým papírem s jemnou zrnitostí. Zároveň musí být povrch dřeva před nanesením barvy zbaven prachu mastnoty a nečistot. Poslední přebroušení plochy nebo výrobku musí jít vždy po směru let.

Zaoblené tvary, profilové lišty nebo zábradlí nejsnáze obrousíme smirkovou houbičkou s pružný jádrem . Ta přilne k libovolnému profilu materiálu. Houbičku je možné zakoupit v několika hrubostech zrna.

Před konečnou povrchovou úpravou je  nutné vyspravit vady dřeva jako jsou trhliny, vyštípnuté části nebo poškozené suky. Vhodné je použít  tmelu dodávaného  jako práškový polotovar nebo  namíchaný. Je vhodné, aby tmel byl  již barevně tónovaný a odpovídající budoucí povrchové úpravě materiálu. Pomocí špachtle tmel naneseme  na poškozené místo, necháme jej zatvrdnout a načisto zabrousíme.

Práci při natírání nám usnadní, pokud povrch dřeva ještě před nanášením lazury  zlehka přetřeme vlhkým hadříkem a po oschnutí jemně přebrousíme. Tak odstraníme i vlákna dřeva, která by jinak reagovala až na kontakt s barvou a vystoupila nad povrch

 

Pro kvalitní povrchovou úpravu podkladu  nevystačíme pouze s jednou zrnitostí smirkového papíru. Podle kvality  dřeva  je  vhodné použít postupně dva a více druhů od nejhrubšího zrna až po nejjemnější.

Nejběžnější zrnitost smirkového papíru vhodného pro měkké dřevo je 80-150. Brusné zrno může být naneseno na papíru nebo na plátně. Pro menší výrobky  můžeme použít brusnou houbičku nebo gumový brusný špalík na který si smirek přichytíme. Pro větší plochy je vhodná elektrická pásová, excentrická  nebo vibrační bruska.

Způsob nanášení nátěru

Lazurovací barvy je možné nanášet několika způsoby, vždy záleží na našem vybavení a zvyklostech . Důležitý je také tvar, velikost a složitost natíraného předmětu.
Na většině nádob a plechovek s barvami je výrobcem doporučený způsob aplikace podle typu barvy, její stékavosti a hustoty.

Nejběžnější je aplikace pomocí štětce, tedy natíráním. Z bohaté nabídky štětců si vybereme ten, který se nám dobře drží a odpovídá používanému druhu nátěru. Další hledisko, které je nutné zohlednit, je jeho správná šířka. Ta by měla co nejvíce odpovídat natíranému materiálu. Úzký štětec na široký materiál znamená moc tahů a nebezpečí nestejnoměrného povrchu, široký štětec na úzký materiál zase způsobí stékání barvy  po hranách.

Levné štětce sice poslouží svému účelu, mohou však snadno pouštět chlup. Záleží-li nám na vzhledu natíraného výrobku, je vhodnější připlatit o pár korun více a pořídit si  štětec o něco dražší, ale kvalitnější. Některé druhy štětců mají záměrně již výrobcem  roztřepené konce chlupů. Jejich vlas je tak jemnější, lépe drží a roztírají barvu. Vhodné jsou  především pro disperzní barvy.

Pohodlný a kvalitní způsob nanášení je pomocí válečků. Výhodou je, že  váleček pojme větší množství barvy najednou, nepouští chlupy a nanesená vrstva barvy je stejnoměrnější. Stejně jako u štětce zvolíme nejprve vhodnou šířku válečku. Na jeden typ rukojeti bývá možné nasadit několik válečků různých šířek a struktur povrchu. Nemáme-li s nanášením barvy  válečkem zkušenost, je užitečné si nejprve nanášení vyzkoušet na odřezku stejného materiálu.

Na složitější tvary a větší plochy je nejvhodnější použít stříkací pistoli. Některé druhy barev  však musíme pro stříkací pistoli naředit.  Pomocí stříkací elektrické nebo vzduchové pistole pak barvu nebo lak aplikujeme. Nejlépe v několika vrstvách, které necháme důkladně zaschnout. Spotřeba nátěrové hmoty při stříkání však bývá vyšší.

Jak natírat

Při natírání nebo nanášení barev jakýmkoliv způsobem je nutné dodržet  jednoduché zásady. Teplota okolí by měla být okolo +20stupňů nebo dle doporučení výrobce. Povrch výrobku nebo materiálu musí být bez nečistot a kvalitně obroušen. V místnosti by se nemělo prášit. Mezi jednotlivými vrstvami je nutné povrch materiálu ještě velmi jemným smirkem nebo houbičkou přebrousit. Finální vrstvu samozřejmě již nebrousíme. Měli bychom dodržet doporučený počet  vrstev nátěru, bývají to dva až tři nátěry podle typu barvy (zejména v exteriéru).

Při nanášení štětcem nebo válečkem by tahy měly odpovídat směru let dřeva. Nanášenou nátěrovou hmotu stejnoměrně roztíráme, pokud výrobce doporučuje,  přebytky barvy, které se do materiálu nevsákly,  setřeme.

Některé lazury v sobě obsahují barvu i lak dohromady, jiné je po nanesení barevné lazury nutné uzavřít konečnou vrstvou v podobě bezbarvého laku.

Pokud jsme se rozhodli pro moření,  nanášíme  mořidlo jako první vrstvu nátěru a teprve na něj přicházejí vrchní vrstvy laku.

Co natírat

Kvalitní exteriérové barvy jsou vhodné jak pro ošetření chalupy, oken, pergoly, tak pro plot nebo ozdobné zábradlí.

 

 

Bezbarvá lazura ochrání dřevěnou komodu po babičce a zachová ji v jejím původním přírodním vzhledu.

 

 

Kvalitní lazurovací barvy mají certifikát použitelnosti pro dětské hračky. Barevné fantazii se pak meze nekladou.

 

 

Dřevo nemusí být jenom v přírodních odstínech. I stolička v modrozelené úpravě dá vyniknout kresbě dřeva.

 

 

Vytvořeno ve spolupráci se společností bauMax.

Transparentní laky, lazury a moření