Aby chladnička dlouho vydržela
Zvláště v teplém létě je chladnička v domácnosti nenahraditelná. Naučte se s chladničkou pracovat tak, aby uchovávala potraviny co nejčerstvější a zbytečně nespotřebovávala energii navíc.
Aby vám chladnička dlouho vydržela a zároveň spotřebovávala méně energie, musíte se o ni dobře starat. To nespočívá jen v úklidu nebo odmrazování, důležité je také její správné umístění. Do lednice nebo mrazničky nikdy nedávejte horké pokrmy. Pokud si chcete pochutnat na hotovém jídle později, myslete na jeho postupné ochlazování a teprve studené uložte do chladničky nebo mrazničky.
Dále od sporáku i slunečního svitu
Správné umístění spotřebiče ve vaší kuchyni zabraňuje zbytečnému chlazení a s tím spojené vyšší spotřebě energie. Chladnička by rozhodně neměla stát vedle vařiče nebo sporáku. I myčka nebo pračka se během svého provozu dokážou pořádně zahřát, proto byste je od chladničky a mrazničky měli oddělit kuchyňskou skříňkou. Vyhněte se umístění chladničky na přímém slunečním světle a v blízkosti radiátorů. Pokud máte v kuchyni podlahové vytápění, měli byste zvážit izolování chladničky od podlahy.
Zavírejte dveře
Myslete na to, že dveře chladničky či mrazničky by neměly být otevřené příliš dlouho. Teplý vzduch se pak dostává dovnitř a způsobuje zbytečné zapínání kompresoru, který zvyšuje spotřebu energie. Například většina nových chladniček Electrolux je vybavena světelným i zvukovým alarmem, který se spustí v případě polootevřených dveří.
Otírejte prach
Na špatné dovírání dvířek mohou mít vliv i nečistoty usazené v místě jejich těsnění. Při nesprávném dovírání dveří vyměňte staré těsnění za nové.
Pravidelně odmrazujte
Pokud vrstva námrazy v mrazničce dosáhne tloušťky 3 až 5 mm, nastává čas odmrazování. Nové typy chladniček Electrolux, AEG, Zanussi i další s beznámrazovou technologií Frost Free nemusíte odmrazovat nikdy. Jiné nízkonámrazové typy mrazniček (například AEG) stačí odmrazovat jednou za 5 let.
Horké pokrmy nechte zvolna vychladnout
Horké pokrmy se v chladničkách zapaří, ztratí chuť a přispívají k vytváření ledu ve výparníku. Jídlo, které jste právě uvařili nebo upekli, nechte nejprve zchladnout na pokojovou teplotu. Teprve potom ho uložte do ledničky. Pokud máte v plánu jídlo dále zamrazovat, nechte ho alespoň na hodinu vychladit v chladničce a až potom ho vložte do mrazničky.
Ideální teplota v chladničce by měla být 4 °C až 5 °C. Ideální teplota mrazničky se pohybuje od -18 °C do -20 °C.
Mražené jídlo rozmrazujte v chladničce, nikoli na kuchyňské desce. Předejdete tak možným nákazám, které při pokojové teplotě hrozí. Aby vám potraviny nepřimrzaly k povrchu mrazničky a nevznikala tak zbytečná námraza, zabalte je do vzduchotěsných obalů.
TIP – Absorbér pachu
Gel v absorbéru neutralizuje nepříjemné pachy v chladničce, např. z masa, ryb, sýrů apod. Pro lepší účinnost ho umístěte do dveřní police, ne do uzavřeného
prostoru (box na zeleninu). Po vyprchání barevně zbarveného gelu absorbér vyměňte za nový. Doba účinnosti: asi 3 měsíce, cena 95 Kč.
TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM