U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DLAŽBA NA SCHODECH

Kategorie: Stavení | Autor: ba+vla

STAVÍME

Pro venkovní schodiště, spojující obvykle dům a zahradu, bývá někdy složité vybrat ten správný povrch. Je totiž nutné dbát nejen na bezpečnost chůze, ale i na estetické působení materiálů. Měly by pochopitelně ladit nejen se stavbou, ale i se stylem naší zahrady, protože většinou přechází v zahradní komunikaci. V praxi se můžeme bohužel často setkat s dlažbou křiklavých barev, příliš hladkého povrchu nebo dokonce s běžnými obkládačkami. Pro venkovní schodiště u chaty a chalupy se zásadně nehodí dlažba z ušlechtilých kamenů a už vůbec ne leštěných. Také tzv. slinutá dlažba vyrobená z velmi tvrdých směsí zde může působit cizorodě. Vhodným materiálem je keramika přírodního vzhledu, přirozené hrubé struktury a béžové, šedé nebo červenohnědé barevnosti. Podmínkou jejího venkovního použití v našich podmínkách je pochopitelně její mrazuvzdornost.

Typy a výška schodišť

Navrhování schodišť má svá pravidla. Jsou buď zapuštěná, spočívající na zemním základu, která postavíme snadněji, a pak schodiště volně postavená, předsazená ke svislé lícní stěně. Ale ta lze vidět spíše u městských typů staveb. Stavbu jednoduchého schodiště zvládne i zručný amatér, na výstavbu složitějších typů je třeba povolat profesionála. Stupně schodů by měly mít takové rozměry, aby se součet dvou výšek stupně a jedné šířky rovnal délce jednoho kroku (60 až 63 cm). Například při výšce stupně 16 cm se bude jeho šířka např. počítat: 62 – 2 x 16 = 30 cm. Má-li být chůze pohodlná, neměla by být šířka stupně menší než 26 cm. A stupeň by neměl být vyšší než 20 cm, protože pak už není chůze pohodlná.

Stavíme schodiště

Pro práci potřebujeme kromě běžného nářadí také řezačku na keramickou dlažbu, lepidlo na obklady pro venkovní prostředí a spárovací hmotu odpovídající barevnosti (nejlépe neutrální). Nejdříve rozměříme obkládanou plochu a dlaždice, které si připravíme na míru. Na podklad schodnic a na rubovou stranu dlaždice naneseme lepidlo stěrkou s velkými zuby. Obkládáme nejlépe od středu do stran a odshora dolů. Dlaždice přiklepneme paličkou nebo násadou od kladívka. Proti vytékání lepidla stavbu zabezpečíme latí přichycenou ke kraji schodnic. Pro udržení stejných mezer vkládáme mezi dlaždice například rozměrově shodné dřevěné špalíky, které po zatvrdnutí lepidla vytáhneme (můžeme si také pořídit speciální plastové křížky v hobby obchodech). Postupujeme tak, že obložíme vždy tolik stupňů, na kolik odspodu dosáhneme. Po zavadnutí lepidla rovnou v obloženém úseku vyplníme mezery spárovací hmotou. Průběžně kontrolujeme rovnost povrchu vodováhou. Zároveň se snažíme plochu stupňů nepatrně sklonit směrem k jejich přední hraně, aby se na schodech nedržela srážková voda. Všechny potřebné opravy musíme udělat, dokud je lepidlo mokré. Po zatuhnutí vyplníme jen spáry mezi dlaždicemi spárovací hmotou. Nanášíme ji stěrkou a před zatvrdnutím setřeme její zbytky z dlažby suchým hadrem. Nakonec, po úplném zatvrdnutí výplně spár, očistíme dlažbu vodou a jemnějším kartáčem. Chůzi po nových schodech vyzkoušíme raději až za pár dnů, po dostatečném vytvrzení všech stavebních hmot.

DLAŽBA NA SCHODECH