U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Jak se chránit před obtížným hmyzem?
Kategorie: Příroda | Autor: red
Z jara se k životu nebudí jen květiny a milá zvířata. Ožijí i nepříjemní škvoři, domácí mravenci, mouchy, komáři, ovádi, vosy. Celoročně nám škodí švábi, rusi, štěnice, rybenky, blechy, moli… Zlobí nás doma i venku v přírodě. Jak se jim bránit? Poradili jsme se s RNDr. Václavem Rupešem, CSc., ze Státního zdravotního ústavu v Praze, který se více než 35 let zabývá výzkumem látek účinkujících proti hmyzu.
* Je nutné se hmyzu bránit, nebo to můžeme nechat na přírodě?
Odpověď je jednoduchá: Nejlepší obranou je útok. Použijte přípravky proti hmyzu, tedy insekticidy a repelenty!
* Které nám můžete doporučit?
V drogeriích je možno zakoupit celou řadu kvalitních biocidů, jak se dnes v Evropě těmto přípravkům říká. Účinnost všech je přibližně stejná. Proto se rozhoduji podle ceny a velikosti balení. (K běžnému používání úplně stačí sprej s 200 ml, který vydrží rok.) Na základě dlouhodobých zkušeností dávám určitě přednost českému výrobku značky Biolit, který obsahuje látky nejvyšší kvality od firmy Aventis. Zahraniční výrobky jsou zbytečně drahé.
* Podle jakých kritérií je třeba prostředky rozlišovat?
Volíme mezi přípravky proti lezoucímu hmyzu nebo létajícímu hmyzu, nejvýhodnější ovšem je koupit si univerzální sprej, např. Biolit Uni. Přípravek proti lezoucímu hmyzu stříkáme nejen přímo na hmyz, ale především preventivně na plochu, na které hmyz očekáváme. Tam biocid působí 6 týdnů, pokud ho nesmyjeme nebo nezaprášíme a pokud není na přímém slunci. Obzvláště dobře a dlouho vydrží na hladkém povrchu nebo na dlaždicích ve stínu. Plochu musíme postříkat rovnoměrně, ale ne příliš silně, což hmyz odpuzuje a na ošetřený povrch nevleze. Prostředky proti létajícímu hmyzu produkují dvousložkový aerosol, který se dlouho vznáší ve vzduchu a hmyz zabíjí. Nejprve jej omráčíme, takže spadne na zem. Po přibližně deseti minutách je všechen hmyz usmrcen a nám stačí jen vyvětrat a uklidit.
* Jaký je rozdíl v působení klasických sprejů a elektrických odpařovačů?
Odpařovače působí speciálně na komáry, neúčinkují na mouchy. Aerosoly ve sprejích mají vyšší a razantnější efekt, protože působí jednorázově.
* Nedávno se na trhu objevily žárovky, které podle reklamních letáčků odpudí polovinu poletujícího hmyzu. Jaký je váš názor na jejich účinnost?
Letáčky netvrdí, že žárovky hmyz odpuzují, ale že přitáhnou o 50 % méně hmyzu než standardní žárovky. Tento údaj by však bylo obtížné prokázat vědeckým měřením. Osobně mi nestačí, když mne bude štípat místo čtyřiceti komárů jen dvacet. Chci se zbavit všech a od nich mi pomohou jen insekticidy a repelenty.