U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

TRÁVNÍK TÉMĚŘ ANGLICKÝ

Kategorie: Zahrada | Autor: Ing. Eva Skalská

Smiřme se s tím, že dokonalý travnatý koberec sotva vypěstujeme. Tolik obdivovaný “anglický trávník” je totiž výsledkem mnohaleté – říká se padesáti i víceleté – trpělivé práce. Ovšem zanedbáme-li trávník, projeví se náš prohřešek velice rychle. Jaké jsou tedy hlavní zásady ošetřování trávníku? Jako správní pěstitelé jsme trávník po zimě včas ošetřili: vyhrabali spadané listí, uhynulá stébla trav i mech, začali kosit a hnojit.

Jak správně hnojit?

Častým kosením se odebírají z půdy živiny, proto je nutné je půdě i rostlinám vrátit. Poprvé hnojíme na jaře, v dubnu, podruhé v červnu až červenci, někdy i v září (hlavně v případě, je-li trávník často pošlapáván či je zastíněn). K hnojení je nejlépe použít speciální hnojivo pro trávníky s dlouhodobým účinkem, které travám zajišťuje rovnoměrnou výživu. Rychle působící hnojivo, například ledek, je nevhodné, protože vyvolává nežádoucí rychlý růst. Důležitý je i stejnoměrný rozhoz hnojiva.

Pravidelně kosíme

Aby byl trávník pěkný a upravený, vyžaduje pravidelné kosení, a to každý týden (někdy i dvakrát týdně) počínaje dubnem a konče říjnem. Znamená to pokosit za toto období celkem dvacetkrát až pětadvacetkrát. A kdy s kosením začít? Asi dva týdny poté, kdy tráva začne výrazně růst. Kosení vynecháme pouze v období velkého sucha. Výška, na kterou trávník kosíme, má být 4 až 5 cm, nikdy ne nižší než 3 cm. Na zastíněném trávníku má být vyšší – asi 5 až 6 cm. Zvolenou výšku kosení dodržujeme po celé období. Vlastníme-li sekačku s vakem nebo zásobníkem na pokosenou trávu, máme vyhráno! V opačném případě musíme trávu shrabat hráběmi, nejlépe pérovými. Ještě jedna připomínka: nikdy se nesmí kosit za rosy nebo po dešti, Zbývá ještě otázka, kam s pokosenou trávou. Špatně se rozkládá, proto chceme-li rozklad urychlit, vrstvíme ji střídavě se zeminou a prosypeme vápencem. Je také vhodné pokosenou trávu rozhodit mezi keře nebo do záhonu se zeleninou.

Zavlažování

Má-li být trávník po celé období svěže zelený, musí dostat od dubna do října 400 až 600 mm vody – ať dešťové nebo z umělé závlahy. Při zavlažování se někdy dopouštíme řady chyb. Platí zásada: nezavlažovat často, ale vydatně! Někteří horliví pěstitelé kropí trávník dokonce každý den, ale jen malými dávkami vody. Ta se ke kořenům trav vůbec nedostane – jejich kořenový systém se totiž nachází v hloubce 10 až 20 cm, zato podpoří klíčení semen plevelů. Účinnější je zavlažovat každý pátý až osmý den většími dávkami vody, například jednorázovou dávkou 10 až 15 litrů vody na m2 nebo zavlažovat na jednom místě půl až jednu celou hodinu. Trávník pod stromy vyžaduje dvojnásobnou dávku vody i hnojiva. Zavlažujeme jen ráno nebo večer, v jinou denní dobu by se velké množství vody vypařilo do vzduchu.

Boj s plevelem

Další péče o trávník spočívá v pracném odplevelování. Kdo si myslí, že udrží trávník bez plevele, je snílek. Jsou dvě možnosti, jak plevel potlačit: buď mechanicky, nebo chemicky. K prvnímu způsobu si pořídíme zahradní lopatku, dloubák nebo malé vidle a vyrýváme a vyrýváme. Chemická likvidace plevele je jednodušší. Prodávají se různé přípravky, například Travin, Trastan – oba obsahují herbicid a hnojivo, dávka je 30 g/m2, aplikovat je třeba hlavně v květnu a v červnu, a to za rosy. K úporným plevelům patří i mech, který nás dovede pěkně potrápit. Trávu připravuje o světlo, vzduch, vodu i živiny. Mech se nerušeně šíří hlavně od podzimu do časného jara, kdy je málo světla, a to především v trávníku, který je příliš nízce kosený, nesprávně hnojený (s nedostatkem dusíku) nebo vůbec nehnojený. Další příčinou bývá zastínění, zhutněný povrch půdy, trvalá vlhkost nebo příliš kyselá půda (pod 5,5 pH). Nejrychleji mech odstraníme přípravkem obsahujícím zelenou skalici, jako je například Antimech (síran amonný a zelená skalice), aplikovaný na jaře nebo i později po kosení v dávce 30 až 60 g/m2. Podobnou směs si můžeme připravit sami ze 3 dílů síranu amonného a 1 dílu zelené skalice (dávka 50 g/m2 na suchou trávu). Mech lze potlačit i vápněním kyselé půdy. Účinné je rovněž vyhrabávání ostrými hráběmi.

Čím trávník vylepšit

A ještě dva postupy, neobyčejně vylepšující každý trávník: svislý řez a provzdušňování. Trávník potřebuje občas “vyhřebelcovat” (obvykle ne každoročně). K tomu si pořídíme prořezávací ocelové hrábě s kolečky po stranách, které svislým řezem (vertikutace) odstraňují zplstnatělou vrstvičku a, což je důležité, i mech. Dále narušují vzrůstnost plevelů, nakypřují povrch půdy a celkově zmlazují trávník. Provzdušňování je vlastně propichování nebo prořezávání půdy trávníku do hloubky 8 cm. Je možné používat k tomu průbojníkové vidle nebo ježkový válec s hroty. Tato práce je prospěšná, zvyšuje totiž odnožování trav, podporuje jejich hlubší zakořeňování a zlepšuje i zasakování vody. Trávníky na těžších půdách nebo hodně zatěžované se doporučuje provzdušňovat dvakrát ročně – na jaře a koncem léta. V péči o trávník nám pomáhají i žížaly, které ho pilně provzdušňují. Zanechávají sice nepříliš estetické hrudkovité exkrementy, ale ty jsou bohaté na živiny.

Co vyžaduje trávník

* hnojení: v dubnu, v červnu až červenci, v září speciální hnojivo s dlouhodobým účinkem

* pravidelné kosení: 1x až 2x týdně od dubna do října

* zavlažování: ne často, ale vydatně ráno nebo večer

* odplevelování: mechanicky nebo chemicky aplikovat v květnu a v červnu

* odstranění mechu:    přípravkem se zelenou skalicí (na jaře)

   
   
   vápněním kyselé půdy

   
   
   vyhrabáváním ostrými hráběmi

TRÁVNÍK TÉMĚŘ ANGLICKÝ