Kytky v pohybu
Možná se i na vaší chalupě najde nějaký trakárek nebo staré kolečko. Vytáhněte je na trávník a šup tam s květinami! Nejde totiž jen o netradiční ozdobu.
Květinám se umístění na podobném přibližovadle jistě bude líbit. A vám taky. Samozřejmě pokud budete na chatě či chalupě přítomni. O víkendech plných slunce a o dovolené totiž můžete vozík převážet podle pohybu sluníčka tam, kde to kytičkám bude nejvíc svědčit. Tím pádem by kolečka měla být funkční, pěkně promazaná, aby rozkvetlé dopravní prostředky jezdily téměř samy.
Možná se pak této povinnosti radostně chopí i děti. Nesmí ovšem pořádat po zahradě rallye, při níž by přišly k úrazu květiny, vozy – i malí vozatajové…
Natírat – nenatírat?
Materiál, ze kterého jsou květinová vozidla konstruována, je v podstatě dvojího druhu. Dřevo (vozíky, trakary, štoudve na kolečkách a další) a kov (staré kočárky a kolečka). A je na nás, zda je opatříme nějakým nátěrem, nebo ponecháme v surové, třeba i lehce zanedbané podobě.
Vycházet můžete z charakteru prostoru, kde pojízdné „zahrádky“ parkují nejčastěji. Jestliže je poblíž moderní sedací nábytek opatřený nátěrem v tónu teak, neuškodí, když zvolíte na trakárek obdobný. Ale pokud byste měli dojem, že je té rezavé nebo tmavě hnědé moc, ponechte vozítko v přirozené barevnosti a nechte je klidně stárnout a šedivět. I lehká omšelost má svůj půvab.
U kovových vozidel máme volbu podobnou. Buď je natřeme barvou na kov v odstínu, který bude dobře korespondovat s okolím a nebude soutěžit s květinami o prvenství, anebo je necháme omšelé nebo oprýskané. Možná květy ještě více vyniknou.
Snadné zazimování
S velkými květináči bývá na podzim i na jaře svízel. Zejména ty keramické nejsou lehké samy o sobě, a když jsou naplněny zeminou a květinami, ztěžknou vám v rukou ještě podstatně víc.
S vozíky, které vidíte na obrázcích, máte vystaráno. Stačí s nimi zajet do kůlny, do síně nebo jiného chráněného prostoru. A zjara zase hurá na sluníčko!
Text Marie Rubešová, foto František Vaňásek, Shutterstock a Thinstock