Ekologický kompostovací pilinový záchod
Ekologická kompostovací toaleta se může obejít bez elektrického proudu a nemusí stát desítky tisíc korun. Levnou a v mnoha ohledech zajímavou variantou je takzvaný pilinový záchod.
Současný hit mezi staviteli alternativních ekodomů je v principu velmi podobný „zasypávané“ kadibudce, kterou znají chataři a skauti. Zvláště trampské lesní chaty bývaly totiž často vybaveny latrínou, která pod prkenným záklopem s klasickým kruhovým otvorem ukrývala vědro, na něž se po použití toalety přihodila hrst lesní hrabanky z připravené nádoby. Z původně nevábného obsahu se po čase stal jakýsi kompost, který bylo možné rozsypat po lese.
Pilinová toaleta tento princip dovedla k dokonalosti a je dobrým a vyzkoušeným řešením nejen pro víkendové či zahradní chaty, ale i v trvale obydlených domech. Využívají ji nejen lidé, kteří chtějí důsledně trvat na ekologických principech bydlení a nepoužívat ke splachování desítky litrů vody denně. Uplatnění najde i tam, kde je problém s přívodem vody, vybudováním septiku či neexistující kanalizací. Dokáže snížit spotřebu vody až o 35 procent a k funkčnímu provozu potřebuje jen piliny, které lze získat na pilách či v truhlárnách.
Pod poklopem
Pilinový záchod není separační, veškerý obsah se shromažďuje v nádobě, která se po použití zasypává pilinami. Nejlepším řešením je tedy kadibudka či v interiéru zabudovaná toaleta s příklopem, v němž je otvor s klasickým prkénkem a vedle něj otvor se zásobníkem sypkého materiálu. Obě nádoby jsou umístěny pod příklopem a jedním z možných řešení je i vybudování sklopných dvířek, které umožňují vyndání nádoby přímo ven, aniž by ji bylo nutné nosit přes interiér domu.
Kompostujte dlouho
K zásypu můžete využít i jiné sypké materiály včetně zmíněné hrabanky, rašeliny, hoblin, slaměné řezanky nebo plev. Moč se vsakuje do sypkých materiálů a podle zkušených uživatelů není nutné obávat se zápachu ani v uzavřených místnostech interiéru domu.
Stavitel slaměných domů Jan Pospíšil doporučuje po naplnění obsah nádoby ještě jednou zasypat pilinami a poté uzavřít víkem, které je sice prodyšné, ale zamezí vtékání vody. Zhruba po třech týdnech se obsah vysype na speciální kompost, určený pro delší dobu kompostování. Umisťuje se většinou v sousedství běžného kompostu. Doba kompostování by měla trvat alespoň dva roky. Objem odpadu čtyřčlenné rodiny se podle Jana Pospíšila pohybuje kolem jednoho kubického metru za rok.
Za pět tisíc korun je k dostání průmyslová pilinová toaleta Sanitoa, která svým vzhledem připomíná chemické toalety.
www.svepomocnastaveni.cz, www.eko-toalety.cz
Text Richard Guryča, foto Jan Pospíšil, Separett