Okna – dřevěná, nebo plastová?
Při volbě materiálu oken nejčastěji stojíme před rozhodnutím mezi dřevem a plastem. Dřevo je osvědčené, krásné, ale také drahé a náročné na údržbu. Plasty jsou levnější, bezúdržbové, ale se starým domem nesouzní.
V diskusích o kvalitě oken ze dřeva a plastu přetrvává mnoho mýtů a větších či menších omylů, v nichž často zákazníky udržují i sami výrobci a prodejci. Správná volba materiálu a typu okna je přitom velmi důležitým rozhodnutím. Okna totiž výrazně ovlivňují nejen vzhled domu, ale i tepelnou pohodu v něm. A vývoj nejrůznějších typů materiálů se odehrává velmi rychle, takže dnes už nemusí platit některé poučky a zásady z nedávné minulosti.
Ne zcela přesné je například časté tvrzení, že plastová okna jsou oproti dřevěným výrazně levnější. Až čtyřicet procent nákladů můžete ušetřit při volbě nejlevnějších plastových oken, ale pokud bychom srovnávali rozměrově stejné kvalitní plastové okno a dřevěné okno, bude se rozdíl pohybovat jenom okolo deseti procent.
Problematický je i argument o bezúdržbovosti plastových oken. Dřevěná okna skutečně potřebují pravidelnou péči, ale poměrně nenáročným způsobem je můžete udržovat v kondici po celá léta, a výrazně tak prodloužit jejich předpokládanou životnost. A můžete je opravit bez nutnosti kompletní výměny i poté, co jejich životnost končí. Dosluhující plastová okna však opravit nelze.
Jak je to s životností
Ohledně životnosti obou typů oken se rovněž objevují velmi rozporuplné údaje. Výrobci dřevěných eurooken například tvrdí, že při pravidelné regeneraci vydrží tato okna až sto let. V některých historických domech ostatně dodnes slouží i mnohem starší okna, takže vlastně není důvod těmto údajům nevěřit.
Sdružení National Building Federations (profesní organizace stavebních firem v USA) nicméně odhaduje životnost (tedy střední dobu života) plastových oken na 20 až 25 let a u dřevěných oken s rámem z měkkého dřeva na 28 až 35 let. Rámy z tvrdého dřeva (např. dub či meranti) pak vykazují ještě větší životnost. U tvrdších dřev se však někdy poukazuje na jejich horší tepelně izolační vlastnosti oproti měkkým.
Lehkost a stálobarevnost
Alespoň na první pohled tedy převažují kladné vlastnosti dřevěných oken. U starších chalup navíc jejich volbu doporučují a u památkově chráněných objektů často dokonce předepisují architekti, památkáři a odborníci na lidovou architekturu.
Plastová okna však mají mnoho nepřehlédnutelných výhod. Kromě už zmíněné nižší ceny a nulových nároků na údržbu mohou být i při kvalitním vícenásobném zasklení výrazně lehčí, což je někdy podstatný argument pro jejich použití vzhledem k zátěži stavby.
Technologie jejich výroby je navíc flexibilnější z hlediska možných tvarů včetně různých netradičních profilů. U dražších typů od renomovaných výrobců navíc odpadá argument o jejich nestálobarevnosti, protože plasty jsou probarvovány do hloubky už při výrobě. A design některých plastových imitací dřeva je na první pohled téměř k nerozeznání od pravého dřeva.
Je důležité vědět, že součinitel tepelné prostupnosti rámu oken se u dřevěných i plastových oken nijak výrazně neliší. Tepelně izolační vlastnosti okna ovlivňuje především druh použitého skla a těsnicího profilu. Plastová okna i dřevěná okna jsou zcela srovnatelná také z hlediska zvukově izolačních schopností.
Dřevěná okna však bodují v dalších parametrech, mezi něž patří vyšší požární odolnost (okno z tvrdého dřeva s protipožárním zasklením může odolávat ohni až 90 minut), vyšší prostupnost vodních par, vyšší mechanická tuhost závěsů kování a odolnost proti následkům UV záření.
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM