Lehké panely
Samonosné sendvičové panely patří k velmi zajímavým stavebním materiálům, které lze využít mimo jiné i pro stavby a rekonstrukce chat a chalup.
Na trhu se stavebními materiály najdete lehké panely pro dřevostavby pod různými obchodními názvy. Princip jejich konstrukce však zpravidla vychází z amerického stavebního systému SIP (structural insulated panels), který se v zemi svého původu s úspěchem využívá od počátku padesátých let minulého století. Často se tedy označují i jako SIP panely.
Jsou tvořeny pláštěm z OSB desek a jádrem z izolačního materiálu, kterým je obvykle polystyren. Dražší a méně používanou alternativou jsou stavební překližky, cementotřískové desky nebo cementovláknité desky. Nejrůznější rozměry a profily takových panelů nacházejí uplatnění u novostaveb včetně pasivních domů, ale můžete z nich postavit i víkendovou chatu, domek pro hosty či doplňkové hospodářské stavby u chalupy. K výhodám těchto stavebních materiálů patří především rychlá „suchá“ stavba. Panely jsou lehké a zároveň pevné a odolné. Umožňují přesnou práci a snadnou manipulaci a vyznačují se velmi dobrými tepelně izolačními vlastnostmi.
Stavba ze sendvičových panelů je charakteristická také minimálním množstvím spojů vzhledem k celkové ploše, což má příznivý vliv na snížení počtu tepelných mostů v konstrukci. Technologie suché výstavby neomezuje stavebníka ani vzhledem k ročnímu období. Materiály jsou ekologické, neobsahují formaldehydy, neprodukují žádné nežádoucí zplodiny a v případě potřeby jsou recyklovatelné. Vyznačují se rovněž dobrou odolností proti škůdcům.
Rozmanité možnosti použití
Mezi přední dodavatele sendvičových stavebních materiálů na český trh patří například společnost Europanel, která vyrábí stejnojmenný stavební systém. Jeho základem je konstrukční izolovaný samonosný panel, který se skládá ze dvou základních částí – pláště a jádra.
Plášť zajišťuje statiku panelu. Je vyroben z dřevoštěpkových OSB desek. Desky mají vynikající mechanické vlastnosti a jsou zároveň velmi lehké. Jádro slouží především jako izolační prvek. Vyrábí se ze stabilizovaného samozhášivého polystyrenu. Kromě izolace napomáhá i k tomu, aby OSB desky pláště nevybočily při zatížení.
Panely lze při stavbě využít k montáži nosných zdí, ale i příček a dalších konstrukčních prvků stavby včetně stropních konstrukcí či střešního pláště.
Europanel se vyrábí v šesti tloušťkách od 65 mm do 270 mm, ve čtyřech šířkách od 312 mm do 1250 mm a třech délkách (2500, 2800 a 3000 mm). Materiál tedy poskytuje poměrně širokou variabilitu pro různé typy staveb.
Jak se staví s Europanelem
Panely se staví na základový pražec, který lícuje s hranou základové desky. Společně s dřevěným vloženým prvkem, vymezujícím polohu panelu, je přikotven k základové desce. Montáž panelů začne v jednom rohu stavby a pokračuje připojováním dalších panelů po obvodu.
Po dokončení obvodu prvního nadzemního podlaží se smontují nosné vnitřní příčky. Celý obvod i příčky se propojí vložením dřevěných prvků do montážní drážky ve „věnci“ prvního nadzemního podlaží. V případě jednopodlažního domu se panely ukončí roznášecím páskem OSB.
Na stavbu se pak ukládá konstrukce střechy z příhradových vazníků. U vícepodlažních staveb se pokračuje konstrukcí stropu.
Stropní nosníky se zavěšují do kovových třmenů, které jsou připevněny na vnitřních deskách panelů. Firma uvádí, že montáž hrubé stavby lze zvládnout za čtyři až dvacet dnů podle velikosti domu a počtu podlaží.
Výhodou systému je i snadná montáž prvků, navazujících na hrubou stavbu. Panely jsou smontovány přesně, stěny jsou hladké, rovné, svislé a pravoúhlé. Pro osazení oken a dveří jsou připraveny přesné, čisté otvory. Hrubé stavby se nejčastěji zateplují kontaktními zateplovacími systémy na bázi polystyrenu. Všechny instalace se rozvádějí vodorovně v podlahách nebo stropech. Ve svislém směru bývají instalace nejčastěji v sádrokartonových příčkách a předstěnách, pro elektroinstalace jsou pak připraveny kanály přímo v panelech.
Snadné dělení
Panel neobsahuje žádná výztužná žebra a dá se libovolně dělit v podélném i příčném směru nebo šikmými řezy. Přímo na staveništi je tak možné vyrobit panely parapetní, nadokenní, šikmé panely štítů nebo nakoso říznuté pozednicové stěny. Stavět lze i tak, že se do hotových stěn vyřežou otvory pro okna a vyřezané díly můžete použít například na stavbu schodiště.
Důležitým kritériem pro volbu této stavební technologie je rovněž fakt, že stavební materiály na bázi SIP podléhají certifikaci. Jejich výrobci proto upozororňují své zákazníky na možnost záměny s jinými materiály, které příslušné certifikáty nemají. Použití materiálů, které nerespektují specifické podmínky konstrukce dřevostaveb, však může způsobit nepříjemné problémy. Při výběru dodavatele konstrukčních panelů pro dřevostavbu se tedy rozhodně vyplatí ověřit, zda mají příslušnou certifikaci.
www.europanel.cz, www.ekopanely.cz
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM