U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Asijská křižovatka chutí

Kategorie: Vaříme | Autor: Antonín Tony Linhart

KUCHAŘSKÝ CESTOPIS

Středobodem všeho je exotikou nabitý Singapur. Tady se míchají nejen chutě a vůně skvělých pokrmů, ale ikultury celé jihovýchodní Asie. Čínské tradice zde ovlivňuje silná indická populace, k tomu přistupují Malajci, indonézská migrace a ještě je třeba se zmínit o Tamilech a Khmerech. Až se z takového Babylonu točí hlava. Stačí ale třeba jen něco málo ze zdejší kuchyně ochutnat a poznáte, k čemu je ten národnostní propletenec dobrý. O pestrém jídelníčku svědčí i způsoby stolování. Jí se po čínsku hůlkami a po indicku třemi prsty pravé ruky. Když se zeptáte, proč zrovna pravé, řeknou vám, že ta druhá slouží odlišným úkonům, úplně na konci stravovacího procesu. Moderní doba samozřejmě i sem přinesla příbory, ale servíruje se většinou jen vidlička a lžíce. Vzhledem k úpravě stravy se nože téměř nepoužívají. Co se surovin týče, v celé jihovýchodní Asii vévodí rýže. Podává se i k snídani a dává se téměř ke každému pokrmu. Při výběru dnešních pochoutek z jihovýchodní Asie jsme postupovali tak, aby se surovinami nebyly žádné problémy a hleděli jsme i na to, abychom při vaření nestrávili řadu úmorných hodin v kuchyni. Ve všech receptech počítáme se čtyřmi osobami u stolu.

Malajská česnečka

Asi 150 g libového hovězího nebo vepřového masa nakrájíme na velmi tenké plátky. V hluboké pánvi (wok) rozpálíme 2 lžíce oleje a na něm dohněda orestujeme 4 stroužky rozetřeného česneku. Pak přidáme plátky masa a restujeme tak dlouho, až maso změní barvu. Z bujonové kostky si připravíme 1 litr vývaru, kterým opečené maso v pánvi zalijeme. Velmi mírně pak vše povaříme asi 5 minut. Takto připravenou polévku stačí už pouze přizdobit a doplnit. Například některým druhem čínských nudlí a jemně sekanou cibulkou. Nebo předem povařenými houbami a hlavičkami brokolice. Nebo rozšlehaným vejcem, které tenkým pramínkem vléváme do vařícího vývaru a vytvoříme tím tzv. malajské květy. Je zbytečné jmenovat další varianty, ty jistě vymyslíte sami. Anebo můžete kombinovat všechny naše návrhy dohromady. V tom je pravé kouzlo orientálního vaření.

Rožněné kuře s palčivou omáčkou

8 kuřecích stehýnek, 3 stroužky česneku, lžíce medu, 2 lžíce horké vody, lžíce sojové omáčky, špetka glutasolu, soli, cukru, vinný ocet, 2 – 3 pálivé papričky, olej na smažení

Nejprve si připravíme marinádu: Rozetřeme česnek, přidáme sojovou omáčku, med, cukr, sůl, glutasol a horkou vodu. Na sůl však pozor, dáme ji velmi málo. Touto marinádou potřeme kuřecí stehýnka a necháme chvíli vsáknout. Potom maso smažíme ve větším množství oleje v pánvi nebo pečeme v troubě, případně na grilu. Podáváme s velmi jednoduchou omáčkou, vhodnou spíše pro otrlé jedince. Ta se připravuje tak, že drobně pokrájíme 2 – 3 pálivé papričky a zalijeme trochou vinného octa. K takto upravenému kuřeti se stejně dobře hodí kečup a neutečete vlastně tak daleko od daného stylu. Přípravu kečupu totiž kdysi okoukali Angličané v Indii.

Vepřová játra s chilli

600 g vepřových jater, 2 lžičky mletého chilli, 2 cibule, 3 stroužky česneku, 1/2 lžičky sardelové pasty, 1/2 lžičky strouhané citronové kůry, 2 bobkové listy, 1 lžička cukru, 1/4 litru kokosového mléka, 1 rajče, olej

Kokosové mléko získáme vylouhováním strouhaného kokosu ve vodě. Čím déle se bude louhovat, tím lépe. Cibuli nastrouháme, česnek rozetřeme a z obou ingrediencí vytvoříme jemnou pastu. V pánvi pak rozehřejeme olej a pastu opečeme dohněda. Potom vložíme do pánve na kousky pokrájená játra a dobře osmahneme. Pak je řada na rozsekaném nebo prolisovaném rajčeti, sardelové pastě, citronové kůže, bobkovém listu a kokosovém mléce. Vše vaříme a pilně mícháme tak dlouho, až se omastek začne oddělovat od šťávy. Na hotovém pokrmu si nejvíc pochutnáme s dušenou bílou rýží.

Salát z pečené kachny

Zbylo vám od oběda několik porcí pečené kachny? Pakliže to nejsou jen křídla, zkuste ty zbytky nakrájet na tenké plátky. Tence a úhledně nakrájené plátky kachního masa i s kůžičkou mírně poprášíme sladkou paprikou. Otevřeme mandarinkový kompot a slijeme šťávu, která bude hlavní částí marinády. Do té přidáme ještě ocet podle chuti, sojovou nebo ústřicovou omáčku, olej a rozdrcenou sušenou chilli papričku. Plátky kachny umístíme v misce, zalijeme připravenou marinádou a tři hodiny necháme uležet. Potom plátky kachny urovnáme na míse, ozdobíme oříšky kešu a strouhaným kokosem. Doprostřed mísy přijdou kompotované mandarinky.

Voňavé maso

600 g libového hovězího masa, 2 lžičky mletého koriandru, 3 stroužky rozetřeného česneku, citronová šťáva, sůl, pepř, 1 dl oleje, mladá cibulka a další čerstvá zelenina na ozdobu

Maso pokrájené na tenké plátečky ochutíme všemi uvedenými ingrediencemi (kromě zeleniny) a povaříme v 6 dl vody tak dlouho, až se veškerá tekutina vstřebá. Pak je osmažíme v rozpáleném oleji doměkka. Na nahřátém podnose zdobíme pokrájenou cibulkou a čerstvou zeleninou podle toho, jakou máme zrovna při ruce. Tato kulinářská pochoutka pochází z Jávy.

Míchaná zelenina v pánvi

600 g čerstvé zeleniny (červené kapie, malé žampiony, mrkev krájená na kolečka, růžičky květáku a brokolice, zelené fazolové lusky, krájená mladá cibulka, kukuřičné klásky (sterilované) a několik stroužků oloupaného česneku, sojová omáčka, cukr, sůl

Zeleninu do měkka opečeme na dvou lžících oleje v hluboké pánvi (wok). Zalijeme ji 2 lžícemi sojové omáčky, do které jsme přidali lžičku cukru. Kdo rád solí, může si zeleninu ještě přisolit. Malajci to ale nedělají. K zelenině naopak podávají omáčku z pálivých papriček a octa, kterou popisujeme v receptu na rožněné kuře. Říká se jí Prik Dong.

Smažené banány

6 tvrdších nepřezrálých banánů oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Rozprostřeme je v hlubší misce a zalijeme sklenkou citronové šťávy. Po 15 minutách plátky opatrně opláchneme vodou a osušíme na ubrouscích. Potom je ve vyšší vrstvě oleje smažíme, ale jen tak dlouho, aby byly hezky zlatavé a křupavé. Horké je necháme na ubrousku okapat, pocukrujeme a podáváme jako dezert.

Asijská křižovatka chutí