Zdravé spaní
Každý člověk stráví spánkem přibližně třetinu svého života. Výběru správné postele, roštu a matrace bychom měli proto věnovat velkou péči.
V posteli prožijeme spoustu hodin. Její pořízení je investicí na několik let i desetiletí, proto bychom při jejím výběru neměli hledět pouze na vzhled nebo cenu, ale všímat si i dalších kritérií, jako jsou materiál a rozměry (tedy výška, šířka a délka) samotné postele a také parametry roštu a matrace.
Vhodnou postel bychom měli vybírat i s ohledem na své případné zdravotní problémy, ať už pohybového aparátu nebo vnitřních orgánů; jiná postel, tedy zejména matrace, vyhovuje také spíše ženskému tělu, jiná naopak mužskému. Postel je jednoduše velice individuální záležitost. Čas, věnovaný jejímu výběru při koupi se nám vrátí v podobě kvalitního spánku.
Jaký zvolit materiál
Ideálním materiálem pro kvalitní a zdravou postel je masivní rostlé dřevo, nejlépe dubové nebo bukové. Tento čistý přírodní materiál je zdravotně nezávadný, zajišťuje výbornou pevnost a stabilitu postele.
Naopak nevhodným materiálem je dřevotříska, protože u ní často dochází po určité době k uvolnění kování. Z některých dřevotřísek se může také uvolňovat formaldehyd z použitých lepidel, což zdraví rozhodně nijak neprospívá.
Důležitá je velikost postele
Pro pohodlný spánek jsou velmi důležité dostatečné rozměry postele. Obecně platí, že délka lehací plochy by měla minimálně o 20 až 25 cm přesahovat naši výšku, šířka by pak v případě jednolůžka neměla být pod 90 cm; ideální je šíře 100 cm pro jednoho spáče. U nemocných nebo dlouhodobě ležících lidí je doporučována ještě širší postel, tedy klidně 120 cm.
A co její výška?
Často zanedbávaným, ale přitom velmi důležitým parametrem u postele je její dostatečná výška, a to ze dvou důvodů: kvůli pohodlnému a bezpečnému vstávání a uléhání a kvůli správnému odvětrávání lůžka.
I tady existuje jednoduché pravidlo: správná postel je taková, kdy při usednutí na lehací plochu budou vaše kolena svírat pravý úhel. U nemocných a hůře pohyblivých lidí by měl být úhel mezi lýtkem a stehnem spíše tupý. Výška lehací plochy by tedy měla mít přibližně od 45 do 55 cm, nebo i výše podle postavy. Z vyšší postele se jednoduše lépe vstává.
S čelem nebo bez čela
Vzhledu postele často dominuje čelo. To plní nejen designovou roli, ale má i funkční přínos. Praktické hlavové čelo by mělo vyčnívat nad matraci alespoň 20 až 25 cm tak, aby při spaní nepadal polštář nebo se neopíral o stěnu. Náruživí čtenáři ocení ještě vyšší hlavové čelo, ideálně s mírným sklonem.
Čelo u nohou může být i nemusí – opět záleží na vkusu a potřebách majitele. Nižší rovné čelo je ideální v případě, že chceme zabránit sklouzávání peřiny na zem; vyšší nohové čelo zamezí nepříjemnému průvanu, který může pod peřinu pronikat zejména v chladných měsících. Pokud ale máme ložnici spíše skromných rozměrů a postel musíme přirazit do rohu, zvolíme spíš nižší rovné nebo dokonce žádné čelo, abychom měli do postele přístup i z její spodní strany.
Rošt vybíráme pečlivě
Samotné pohodlné ležení a kvalitu spánku nejvíce ovlivňuje lehací plocha, tedy rošt amatrace. Kvalitní rošty jsou vyrobeny z pevných a pružných, převážně bukových lamel. Bývá jich 28 i více. Lamely jsou ukotveny v dřevěném rámu, a to buď napevno, nebo pomocí odpružených gumových či kaučukových pouzder. Některá pouzdra se mohou natáčet a rošt tak ještě lépe reaguje na pohyb těla na matraci. Nejkvalitnější rošty umožňují nastavení tvrdosti v oblasti beder pomocí pohyblivých disků na lamelách. Jiným typem je rošt s bodovým pružením, s gumovými „talíři“ na lamelách, které ideálně kopírují zátěž těla.
Na výběr máme rošt pevný, polohovatelný v jednotlivých částech (má nastavitelný podhlavník, nebo lze zvednout spodní část pod nohama, případně obojí) a kompletně polohovatelný (podpírá hlavu, záda, stehna, lýtka). Ten bývá s motorovým pohonem, takže stačí stisk tlačítka a rošt se zvedne, jak potřebujeme. Možnost zvednutí dolní části roštu ocení zejména lidé trpící bolestmi dolních končetin, vyšší sklon v oblasti hlavy se doporučuje při problémech s dýcháním, pálením žáhy a podobně.
Na trhu jsou i pevné výklopné rošty, které umožňují snadný přístup do případného úložného prostoru. A pro častější přepravu je výhodný skládací rošt, kdy jsou lamely spojeny pouze textilním popruhem nebo propojenými gumovými úchyty.
Na co ještě dát pozor
Při výběru správného roštu hraje roli i váha uživatele, nosnost roštů je do 100 kg i výše. Velikost roštu volíme podle postele, nejběžnější je 80 nebo 90 cm x 200 cm, k dostání jsou ale i jiné rozměry. Při koupi postele a roštu si také všimněte, jak vysoko bude rošt sahat – mělo by nad ním zůstat pár centimetrů, aby matrace zapadla mezi boky postele.
Matrace je věda
Každý rošt nebo podložka v posteli vyžaduje jiný druh matrace. Na pevné rošty a plné rovné plochy jsou vhodné vyšší pružinové nebo celopěnové matrace. Na polohovací rošty dáváme matrace, které se dobře tvarují, to je celopěnové. Typů pěn je celá řada, od přírodního kaučuku po nejmodernější materiály jako studená nebo líná pěna. Mohou mít různou tuhost, být vrstveny i rozděleny do několika měkčích a tužších zón.
Výběr matrace je náročnou záležitostí a pro subjektivní dobrý pocit asi tou nejdůležitější, věnovat se jí proto budeme v samostatném materiálu někdy příště.
TEXT: DAVID SRNĚNSKÝ A IVA TVRZOVÁ
FOTO: JAROSLAV HEJZLAR A ARCHIV FIREM