U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ELEGANTNÍ STOJAN PRO TŘPYTIVÉ KOTOUČE

Kategorie: Dílna | Autor:

O Vánocích se mnohým z vás jistě rozrostla sbírka cédéček, a tak je námět na výrobu jednoduchého věžového stojanu zpřekližky jistě velmi aktuální. Nabízí moderní způsob, jak přehledně uchovávat tyto hudební nosiče, aby byly po ruce (lze jej jednoduše přemístit podle toho, kde chceme muziku nebo vyprávění poslouchat). Stojan, jemuž budeme říkat Maestro, je kromě toho mistrovským kouskem aktuálního designu. Jeho štíhlá elegance je i velmi praktická, můžete jej totiž libovolně natáčet kolem výškové osy. Stojan se také snadno přizpůsobí počtu Vašich CD: při výrobě musíte jen počítat sněkolika patry navíc. Nejhezčí na něm je ale překvapivě jednoduchý konstrukční princip, díky němuž i začátečníci dosáhnou perfektního výsledku. Pokud jste přišli na chuť domácímu kutilství, zažijete s Maestrem pocit úspěchu zpovedeného díla. Pro stavbu našeho Maestra nemusíte být žádnými mistry řemeslníky. Potřebné práce se totiž dají realizovat velmi jednoduše. Podmínkou ovšem je, že budete postupovat co nejpečlivěji a nejpřesněji – koneckonců stojanu se může stát ozdobou vašeho interiéru. Důležitým předpokladem perfektního výsledku je ovšem také kvalitní ruční elektrické nářadí.

1. Podle požadované výšky stojanu si určete a rozkreslete potřebný počet čtvercových desek. Počítejte s tím, že úhlopříčným řezem se počet desek zdvojnásobí. Podle síly překližky zvolíme sílu řezného listu. Pilku pevně upneme k podložce, nejlépe k řeznému stolu MT25.

2.Tři plochy tvořící stříšku a kulaté desky pro podstavec a mezipatro se rovněž označí a vyříznou. Pro kulatý řez se použije speciální nástavec. Šikmá hrana podstavce se nám podaří nastavením přímočaré pilky na 45 stupňů.

3. Pásovou bruskou s paralelním a úhlovým dorazem obrousíte všechny podélné strany. Pro dosažení shodných rozměrů se doporučuje upnout vždy co nejvíce destiček najednou – na šířku brusného pásu. Po obroušení každé strany je třeba přesunout upínky tak, aby při dalším broušení nevadily.

4. Otvory pro vodicí tyče vrtáme pomocí šablony, kterou spasujeme s vrtanými díly aupneme. Nakonec šablonu upneme na základní kruhovou desku a vyvrtáme otvory, které z druhé strany zapustíme pro uzavřené matice spojovacích tyčí. Pokud nemáte k dispozici zahlubovací vrták s rovným čelem o průměru 20 mm a svodicím čepem podle středového otvoru můžete použít některý ze sady plochých vrtáků, zpravidla v rozsahu průměrů 16 – 30 mm. V tom případě je ovšem nutné udělat nejprve zahloubení, a pak teprve vyvrtat středový otvor.

5. Nyní obrousíme čelní strany destiček pomocí vibrační brusky. Práci si můžeme usnadnit, když místo pro broušenou destičku ohraničíme třemi odpadovými kousky, které upneme ke stolu. Mezi ně pak lze broušený díl snadno vkládat a po obroušení zase vyjímat. Pak už následuje lakování nebo moření.

6. Hotové destičky a distanční korálky navlékáme na spojovací tyče, které jsme matkami upevnili k podstavci. Střešní destičky spojíme z vnější strany provizorně lepicí páskou. Potom je zvnitřku slepíme. Celá stříška se přilepí k horním maticím spojovacích tyčí. Na spodní stranu podstavce přilepíme tři kousky plsti, které budou plnit funkci kluzných nožiček.

Jaký materiál je třeba pro výrobu stojanu na CD nakoupit?

základní deska, překližka (nejvhodnější je břízová) o 300 x 30

mezidesky (počet stanovíme podle předpokládané výšky stojanu), materiál např. letecká překližka 170 x 170 mm, ale i dřevovláknitá deska, plech atd.

distance či mezikroužky (v našem případě 210 ks) 10 x 10 mm, kov, plast, dřevo –

závitová tyč (3 ks), M5 x 1,00 m,

dodatečná mezideska, 300 x 12 mm, břízová překližka

stříška 210 x 155 mm, letecká překližka

uzavřená matka M5 (6 ks), kov

uzavřená matka M5

plstěná podložka 20 mm (4 ks)

ELEGANTNÍ STOJAN PRO TŘPYTIVÉ KOTOUČE