Prevence vám zachrání život a majetek
Jenom za prvních čtyřicet dnů letošního roku došlo v České republice k 1 683 požárům, které způsobily škodu větší než 427 milionů korun. Zemřelo při nich 17 lidí a 134 se jich zranilo. Mnohdy může stačit opravdu málo a nic by se nestalo. Kromě dodržování základních preventivních opatření je vhodná instalace požárního hlásiče. Ten vás na problém upozorní včas a vy tak ještě máte možnost vše zachránit.
Požární hlásič i do bytu
Dávno jsou pryč doby, kdy se tyto hlásiče instalovaly pouze do firem, institucí, škol či továren. U staveb, které byly kolaudovány po červenci 2008, je už požárně bezpečnostní zařízení povinné. Ve starším bytě tuto povinnost nemáte, mnoho lidí si však tato zařízení nechává dodatečně namontovat. Nejen, že už se v dnešní době jedná o minimální investici, je navíc nenahraditelná nejen z pohledu majetku, ale i života.
Kde nejčastěji vzniká požár
Nejčastějším místem vzniku požáru je kuchyně, kde jeho hlavním důvodem bývají spotřebiče jako toustovač, rychlovarná konvice a samozřejmě elektrická nebo plynová kamna. Zde platí jednoduchá rada – odpojujte spotřebiče ze zásuvky, když je zrovna nepoužíváte.
Dále jsou to překvapivě místa, kde trávíte nejvíce času. Stačí okamžik nepozornosti, nebo si jen na chvilku odskočíte a otevřený oheň, např. ve formě svíčky, může způsobit velkou katastrofu. S krbem také manipulujte se zvýšenou opatrností.
Požár může vzniknout prakticky kdekoliv. V koupelně bývá příčinou infrazářič, v ložnici cigareta v posteli. Úpravou cigaret na samozhasínací se riziko snížilo, ale stále existuje. To, co vy sami nemůžete ovlivnit, je potom elektroinstalace a její případný zkrat.
Chytré detektory
Nemůžete být ve všech místnostech v bytě nebo v domě najednou a být stále ve střehu. Šikovným pomocníkem je proto požární detektor. Ten je buď připojen na elektronický alarm, který zajistí včasné vyslání profesionální pomoci prostřednictvím bezpečnostního centra, i když právě nejste doma, nebo bude tzv. autonomní a upozorní pouze v místě montáže.
Vedle požárního detektoru je dobré mít doma i detektor úniku hořlavého plynu, pokud se v domácnosti nacházejí plynové spotřebiče, a samozřejmě hasicí přístroj nebo hasicí sprej.
Cena za bezpečí
„Kvalitní systémový požární detektor vás vyjde na 780 korun, autonomní na 360 korun,“ říká Alan Fabik, obchodní ředitel společnosti Jablotron alarms, která detektory vyrábí. Výrobce doporučuje kupovat certifikované detektory, které zaručují spolehlivost. Co se týče hasicí techniky, jednokilový hasicí přístroj koupíte okolo 530 korun, hasicí sprej stojí 300 korun. Myslete na prevenci, nikdy nevíte, co se může stát. Ujišťovat se tím, že vás se to netýká, je pošetilé.
A pro všechny případy si zapamatujte: telefonní číslo na hasiče je 150.
TEXT: REDAKCE
FOTO: HZS ČR A JABLOTRON