Krbová kamna
Chcete si pořídit kachlová kamna nebo krb, ale nemáte dost místa a peněz? Pak si kupte krbová kamna. Stojí podstatně méně, většinou jim stačí malý prostor a můžete je instalovat sami – bez prašné práce kamnářů.
Snahou výrobců krbových kamen je co nejefektivněji využít vytvořenou energii, ale přitom nabídnout pohled na oheň, který uklidňuje a vnáší do místnosti pohodu.
Hlavní výhody
Při výčtu výhod krbových kamen je třeba znovu zmínit nižší cenu v porovnání se stavbou krbu. Jejich instalace je rychlá a jednoduchá. Postačí jim menší průřez komína, takže je můžeme umístit bez přestavby sopouchu třeba i do starších domů. Odvod spalin z krbových kamen lze řešit dvěma způsoby: buď klasicky zadním, nebo také horním vývodem.
Díky tomu, že krbová kamna nejsou napevno spojena s podlahou ani zdmi, není třeba – tak jako při stavbě kachlových kamen a krbu – stavební ohlášení, případně povolení. Tato kamna stojí samostatně na nehořlavé podložce a lze je umístit prakticky kamkoliv (samozřejmě ve vazbě na komín, který by měl před instalací prověřit kominík). Krbová kamna bychom však neměli přirazit ke zdi nebo zastrčit někam do rohu. Důležité je vytvořit prostor pro cirkulaci vzduchu.
Nesmíme zapomenout ani na estetickou hodnotu kamen. Sortiment je dnes tak široký, že není problém vybrat pro každý interiér ty pravé. Vzhledem ke své velikosti nebývají sice jeho dominantou, ale měly by být jeho ozdobou. Přitom mohou posloužit při vytápění jedné a více místností, ale i při vaření – buď na horní plotně, v prostoru nad ohništěm, nebo přímo v ohništi. Některé typy jsou opatřeny dokonce i troubou.
Nevýhodou krbových kamen je nutnost častého přikládání – do malého topeniště nenaložíme větší množství paliva. Při topení dřevem logicky nelze jejich provoz automatizovat, což je naopak možné, rozhodnemeli se pro pelety.
Jaká kamna vybrat?
Nejjednodušší a cenově nejdostupnější jsou sálavá krbová kamna. Jsou vybavena litinovým topeništěm, často se šamotovou vyzdívkou vnitřního prostoru. Litina a šamot akumulují teplo a vyzařují je do okolí sáláním. Tato kamna nemají žádný tepelný výměník a nepočítá se u nich s výrazným konvekčním efektem.
Máme-li v úmyslu využít krbová kamna jako náhradu stávajícího otopného systému, zvolíme některý z výkonnějších typů, vybavených tepelným výměníkem. To je komorový systém, v němž se teplo z topeniště přenáší na teplosměnné médium – vzduch nebo vodu. Kamna obou systémů je možné napojit na rozvody, jimiž se teplý vzduch rozvádí do dalších místností. V tom případě už se samozřejmě neobejdeme bez pomoci kamnáře.
Krbová kamna tedy vybíráme podle výkonu, ale samozřejmě i podle konstrukce a povrchové úpravy. Vyrábějí se z litiny nebo zesíleného ocelového plechu, který bývá často obložen akumulačním materiálem -keramickými kachli, mastkem nebo třeba i tak zvaným „špekovým“ kamenem. Jde o kámen těžený ve Skandinávii, který má schopnost do sebe teplo doslova nasát a pak je jen pomalu vydávat.
Kamna můžeme vybírat i podle konstrukce pláště. Existují jednoplášťová a dvouplášťová, kdy se teplo přenáší do vzduchové mezery, v níž cirkuluje mezi topeništěm a venkovním pláštěm. Povrchová teplota kamen je v tom případě nižší (max. 54 °C), což snižuje riziko popálení. Zmenšit se tak může i vzdálenost, kterou je nutné dodržet mezi kamny a hořlavými objekty.
Dřevo, uhlí, pelety
Nejjednodušší a nejlevnější jsou krbová kamna na dřevo s tenkostěnnou konstrukcí, která jsou určena výhradně k vytápění dřevem. Nejsou vhodná pro vysoce výhřevná paliva, jako je uhlí, dřevěné nebo uhelné brikety, popřípadě koks. Pokud chceme využívat i tato paliva, musíme zvolit krbová kamna se zesílenou konstrukcí topeniště. Neměli bychom však zapomínat na to, že používání fosilních paliv nepřispívá ke zdravému životnímu prostředí a nekvalitní palivo zanáší kouřovody, komín i samotná kamna sazemi.
Zajímavou variantou jsou peletová krbová kamna. Pelety mají vysokou výhřevnost a zůstává po nich minimum popela. Vytápění je ekologické a velice komfortní – stačí naplnit zásobník peletami a nemusíme si kamen všímat po několik hodin či dní. Dražší modely jsou navíc vybaveny termoregulátorem, který vyhodnocuje teplotu v místnosti a reguluje topný výkon kamen. Teplotní křivku je možné nastavit na programátoru. Další typy lze zapalovat mobilem i na dálku.
Vzhledem ke konstrukci peletových kamen a promyšlené bezpečnostní funkci nemohou nastat problémy ani při výpadku elektrického proudu nebo při jiných poruchách. Přísun paliva se okamžitě zastaví a během několika minut zhasne plamen ve spalovacím prostoru. Odborníci považují peletová kamna za topení budoucnosti.
Existují také modely s plynovou vložkou. Nabízejí rovněž pěkný pohled na živé plameny a přitom není třeba skladovat dřevo a přikládat.
TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM
Vybíráte nová krbová kamna? Desítky krbových kamen za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/krbova-kamna