Sporáky nejen úsporné
Jak tato kuchyňská kamna ke svému jménu přišla? To už jsme připomínali mnohokrát. Dlužno ovšem podotknout, že mnohá jsou nejen úsporná, ale jsou též skutečnou ozdobou našich kuchyní.
Slovy řečenými úvodem samozřejmě nechceme zatracovat smaltovaný sporák Rekreant z Kovoplastu v Chlumci nad Cidlinou, který v několika šířích a bílé či kávové slouží vmenších chatách či chalupách stále, ani třeba jednoduchý úzký sporáček Kabourek, jehož výroba ve Vamberku také pokračuje. Ale vývoj se nezastavil.
Povrchová úprava
Člověk často vybírá očima. Výrobci sice neopustili klasickou bílou, šedou nebo černou, ta je dokonce v celonerezovém provedení supermoderní, ale rozvinuli barevnou škálu i u kuchyňských sporáků do sympatické šíře. Rozhodujeme-li se, jakou vybrat barvu a dekor kachloví u sporáků K3 (Vysočanka), nebo volíme ze škály smaltů u kamen KVS Moravia či italské firmy Nordica, musíme samozřejmě myslet na to, jak máme zařízenou kuchyni. I když – oživit monotónní zařízení barevným sporákem někdy není na škodu.
Kuchyňské sporáky se většinou drží léty s úspěchem fungujícího obdélníkového tvaru, kde je volitelná pravá či levá úprava přikládání, výrobci však přicházejí i s užšími typy, připomínajícími spíše krbová kamna, která se vejdou do malého prostoru, nebo naopak rozšiřují sporák i o elektrickou troubu. Kuchyně jsou prostorem zcela neuniformním – proč by takové neměly být sporáky…
Nové vymoženosti
Vzhled kuchyňských sporáků se mění i díky kvalitnímu kování, někdy zdobenému drobnými motivy, a změnám velikosti a povrchové úpravy topeniště i trouby. Dvířka topeniště bývají větší a prosklená, což přináší o něco více tepla do místnosti a o hodně větší vizuální požitek těm, kteří zrovna nevaří. Dvojitým sklem, odolným vysokým teplotám, je u některých typů sporáků opatřena i trouba. Dobrým pomocníkem je teploměr, který nám radí, jak moc pod buchty nebo husičku přikládat.
K účelným a příjemným vylepšením patří dvojí rošt v topeništi. V létě topíme na horním, oheň je blíže plotně, která se rychle rozehřeje, ale celá kamna zůstanou jen vlahá (spotřebuje se iméně paliva). V zimě topíme na roštu spodním, otočném a rozehřejeme celá kamna. Kamna s povrchem z kachlů přidávají k porci tepla, které přichází do místnosti plotnou a celým povrchem, ještě akumulaci keramiky. Některá nabízejí díky dvouplášťové úpravě ještě teplo proudící vzhůru mezi boky topidla.
Samostatnou kapitolu by zasloužily sporáky se zabudovanými výměníky, které vedle klasické úspornosti (vaření a topení v kuchyni najednou), nabízejí ještě možnost jedním topidlem vyhřát celý obývací prostor.
Účinnost topení
Moderní sporáky mají vyšší účinnost než jejich levnější předchůdci. O efektivnější spalování, pro které výrobci používají název CB system (clear burning system = systém čistého spalování), se postará dodatečný přívod vzduchu do spalovací komory, způsobující tzv. pyrolitické spalování.
Primární vzduch jde zespodu pod rošt topeniště. Výrazně ovlivňuje spalování, a tím i samotný výkon kamen. Je důležitý především při jejich roztápění. Nejdůležitější je však sekundární spalovací vzduch, výrazně ovlivňující i kvalitu emisí. Při jeho nedostatku dochází k velice nekvalitnímu spalování. Přes průduchy umístěnými v horní části kamen, často podél skla dvířek nebo nad nimi, se nasává vzduch, který je rozváděn dál do topeniště, kde způsobuje zplyňování dřeva. Oplachem skla dvířek zároveň zabraňuje jeho špinění.
Terciální spalování, někdy také nazývané „dvojí spalování“, je procesem, při němž se zužitkují i zbytky hořlavých plynů, které by jinak odešly nevyužity spolu se zplodinami komínem. Přívod terciárního vzduchu je buď na bocích, nebo v zadní části spalovací komory. Vzduch vedený kanálky podél spalovací komory se předehřeje na vysokou teplotu, čímž podpoří spalování dřevoplynu vznikajícího při hoření dřevní hmoty.
TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM