Sekery nové generace
Správný chalupář by měl mít v dřevníku nejméně dvě sekery. Jednu na štípání špalků a palivového dřeva, druhou na kácení stromů a odvětvování.
Zlobení s naklínováním ocelové hlavy na dřevěné topůrko končí nástupem perfektně vyvážených seker s neklouzavým topůrkem z „kosmického“materiálu a dokonalejším profilem čepele. Ten posiluje úder a brání sevření sekery i v nejhouževnatějším špalku.
Sekera je vlastně páka násobící sílu našich svalů délkou topůrka, přenášejícího energii na ostří hlavy zakusující se do dřeva.
Sekery pro různé práce
Hlava i ostří se přizpůsobily druhu práce – ke štípání špalků má ostří úhel 35° a směrem k hlavě se klínovitě rozšiřuje, aby lépe trhalo dřevo.
U osekávacích, truhlářských či tesařských seker bývá úhel ostřejší (30°) a rovnější, aby ostří vrstvy dřeva po létech „hoblovalo“. Při výběru musíme brát ohled nejen na druh práce, pro kterou nám bude sekera nejčastěji sloužit, ale i na vlastní postavu. Pro štípání palivového dřeva a třísek vystačí univerzální sekery s mírně zaobleným profilem ostří a s topůrkem dlouhým 30 až 40 cm, pro štípání špalků si tělesně vyšší majitel může troufnout na delší topůrko (až do 100 cm) a se sekerou pracovat obouručně.
Čím delší dráha při nápřahu, tím větší razancí se sekera do špalku zakousne. S lehkou sekerou a kratším topůrkem zvládneme jen menší špalky, o to větší sílu i čas na dávku polínek vynaložíme.
Levné sekery?
Na chalupách stále ještě vládnou levnější štípací sekery s dřevěným topůrkem, v nejlepším případě z jasanu nebo ořešáku, na kterém je zužující se hlava sekery naklepnuta a zafixována klínkem. Pod hlavou se topůrko po čase otlouká a příliš nepomáhá ani vložená nebo přišroubovaná plechová zarážka.
Na rozdíl od nejlevnějších „no name“ seker z hypermarketů, jejichž hlavy jsou z běžné oceli a jednoduše vybroušeny, takže se brzy ztupí a topůrka mohou při nárazu na hranu špalku prasknout, mají sekery i svoje „VIP“ provedení pro profesionální řemeslníky a fajnšmekry.
Severské značky Gränsfors Bruks, Hultafors, Wilkinson Sword aj. (dostupné i u nás, ovšem s cenami od 3 do 5 tisíc korun) z nejlepší kalené a broušené oceli, s topůrky ze dřeva hickory (používaného pro skvělé vlastnosti i na golfové pálky) mají dokonale vyvážené tvary. Uchopení zpevňují speciální drážky a rýhy a jsou tvarem specializovány na nejrůznější lesnické, tesařské a řezbářské práce.
Převrat v univerzálních a štípacích sekerách
K obratu v bezpečnosti a pohodlí ve štípání a zpracování dřeva došlo nástupem seker s topůrky z vyztuženého plastu, kterými náš trh zásobuje finský Fiskars. Prakticky nezničitelné ultralehké topůrko z vyztuženého plastu Fibercomp umožnilo změnit konstrukci seker. Kovaná ocelová hlava s ostřím je místo nasazení na zeslabený krk jako u tradičních seker s dřevěným topůrkem nyní pevně a bez klínku upevněna v jeho rozšířené objímce tak, že nemůže vypadnout. Topůrko v ruce neklouže, pohodlně se drží, nemůže prasknout nebo se naštípnout. Zakončení topůrka svým tvarem zabraňuje vyklouznutí z ruky.
Ostrá čepel z kvalitní finské oceli má u univerzálních seker úhel 30°. U štípacích seker je úhel 35° a je vybroušen do vypouklého tvaru tak, aby zesílil hranu ostří a chránil ji před vyštípnutím. Rozšiřující se zaoblený klín u štípacích seker optimálně proniká do dřeva a trhá i velké a houževnaté špalky. Čepel je před korozí chráněna kluznou vrstvou PTFE (teflon), snižující navíc tření při vnikání do dřeva téměř o čtvrtinu.
Jakou si vybrat
Jak univerzální, tak štípací sekery Fiskars se nabízejí v několika perfektně vyvážených velikostech (vyznačených na topůrku) a dodávají se s plastovým pouzdrem pro pohodlné přenášení i ochranu ostří.
Menší univerzální sekery Fiskars (typ X7 a X10 s délkou topůrka 35 a 44 cm) jsou vhodné pro domácí tesařské a stavební práce. Pro odvětvování se doporučuje typ X15 s délkou 60 cm, umožňující dvouruční použití. Jejich hmotnost je od 0,65 do 1,5 kg.
Štípací sekery s hmotností od 1 do 2,6 kg se nabízejí ve čtyřech délkách od 45 cm, vhodných pro štípání větví a palivového dřeva, až po dvouruční typy X27 s délkou topůrka 92 cm, kterým neodolá ani největší pařez.
Pro příznivce klasických seker nabízí Husqvarna sekery na topůrku z jasanového nebo bukového dřeva, fixované pro větší bezpečnost dvěma klínky, dřevěným a kovovým. Prodávají se s koženým krytem ostří. Na výběr jsou štípací sekera (35 cm dlouhá) pro přípravu palivového dříví, tesařská se středně dlouhým topůrkem a univerzální (68 cm dlouhá) pro kácení menších stromů, odvětvování a mýcení křovin.
Jak na největší špalky?
Když ani dvouruční těžší sekera na rozpůlení největšího a nejhouževnatějšího špalku nestačí, pomůže vám tzv. kalač. Podobá se klínovité sekeře s plochou hlavou. Zasekne se do místa dělení a druhou rukou (nebo pomocník) bušením těžkým kladivem špalek roztrhneme.
Chalupáři na rozdíl od dřevorubců vystačí se štípacím klínem. I klíny se ale zmodernizovaly. Na velké špalky nabízí Fiskars 2,2 kg těžké štípací spirálovitě stočené ocelové klíny opatřené vrubováním, znemožňujícím jejich vyklouznutí při přitloukání. Dražší typ „Safe-T“ navíc pamatuje na zdraví a bezpečnost uživatele polyamidovým nástavcem s kovovým prstencem, který tlumí rázy od úderu do rukou a u rozklepané hlavy (po dlouhém používání klínu) zabrání možnému úrazu odletujícími šponami.
TEXT: ING. JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM