U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
OVOCNÉ “ŽNĚ” PRO NAŠE ZDRAVÍ
Kategorie: Vaříme | Autor: KR
Víme, že ovoce je pro výživu důležité, avšak jen někteří znají speciální zdravotní účinky jednotlivých druhů. Přitom s jeho pomocí je možno odstranit menší zdravotní poruchy, různé bolesti a účinně podporovat lékařskou terapii i u závažnějších chorob. Samozřejmě záleží na tom, jaké kvality ovoce je, v jaké podobě ho konzumujeme. A také bychom měli upřednostnit ovoce, které je z našeho klimatického prostředí. Nejen proto, že ho máme na dosah ruky, ale i z jiného důvodu: plody ze vzdálených krajin totiž někdy obsahují velké množství různých kyselin, které některým lidem mohou způsobit zažívací problémy.
Jablka: Jsou jedním z nejbohatších zdrojů pektinových látek. Ty jsou schopny vázat a zneškodňovat sloučeniny těžkých a radioaktivních kovů, které se dostávají do organismu. Navíc brzdí rozvoj škodlivých mikroorganismů ve střevech a podporují vylučování cholesterolu. Nemocným aterosklérozou, hypertenzí či poruchami výměny látkové se doporučuje trvalé zařazení jablek do diety. Pro zdraví je dobré sníst dvě až tři jablka denně.
Hrušky: V jejich plodech se zjistila látka zvaná glykosid arbutin. Ten má dezinfekční, močopudný a protizánětlivý účinek při onemocnění ledvin a močových cest. Hruška je bohatá na zinek, přispívá k léčbě prostaty, dokonce sráží teploty a působí proti kašli. Tyto vlastnosti mají nejen syrové, ale isušené hrušky a rovněž šťáva z nich.
Slivoňové plody: Syrové i sušené (zvláště sušené švestky), rovněž kompoty a šťávy se dření mají slabý projímavý účinek. Doporučují se proti zácpě a při ochablosti střev. Vzhledem k vysokému obsahu cukrů v plodech je však třeba omezit jejich spotřebu při obezitě a při onemocnění cukrovkou.
Třešně a višně: Díky obsahu železa je možno doporučit je při chudokrevnosti.
Jahody: Jsou dobrým zdrojem vitaminu C, zlepšují zažívání, posilují látkovou výměnu. Vhodné jsou i pro nemocné s chorobami srdce a cév.
Černý rybíz: Jeho plody jsou jedním z nejcennějších zdrojů biologicky aktivních fenolových látek posilujících kapiláry cév, takže působí antiskleroticky. Celkově posilují organismus pro vysoký obsah vitaminu C, a protože černý rybíz má i antibakteriální účinky, posílíme jím celkovou imunitu svého organismu.
Jeřáb černoplodý (černá Aronie): Doporučuje se při vysokém tlaku, ateroskléroze, pomáhá při snižování hladiny cholesterolu. Produkty vyrobené z černé Aronie (odrůda Nero) mají vysokou aktivitu při zpevňování krevních kapilár.
Broskve: Pomáhají při onemocnění srdce, podporují trávení. Jsou posilující při stavech slabosti, mírní revmatické potíže a onemocnění svalů.
Meruňky: Regulují trávení. A z těch plodů, které se k nám dovážejí z daleké ciziny se zmiňme alespoň o třech, bez kterých si život už asi neumíme představit.
Banány: Zralé plody se doporučují konzumovat při žaludečních vředech a zažívacích těžkostech. Mají močopudné, protikřečové a tišící účinky. Pomáhají při průjmech, kolikách, chorobách jater, snižují krevní tlak. Konzumaci banánů by se však měli omezit lidé trpící obezitou a cukrovkou.
Citrony: Účinkují proti revmatismu a dně, křečovým žilám a hemaroidům. Pro velký obsah vitaminu C brání infekčním chorobám.
Pomeranče: Mají význam jako zdroj vitaminu C, dodávají tělu vlákninu a balastní látky.
Obsah minerálů a vitaminů v čerstvém ovoci může být ovlivněn půdou, závlahou, výživou, podnebím, dobou sklizně, ale i skladováním. Tabulka dává přehled průměru obsahu jednotlivých látek ve 100 g hmoty ovoce. Všechna čísla jsou uvedena v miligramech.
ovoce vit. C vápník draslík fosfor hořčík železo
angrešt 35 30 200 30 15 0,5
broskev 10 16 210 22 8 0,6
hruška 4 10 130 15 10 0,3
jablko 12 8 145 10 6 0,5
jahody 60 25 150 30 15 0,8
meruňka 10 5 280 20 10 0,6
rybíz 80 45 310 40 15 1,3
švestky 5 15 215 20 10 0,6
třešně 15 18 130 20 10 0,4
višně 12 15 115 20 8 0,6