U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
KOUZLA s dýhami
Kategorie: Dílna | Autor: Podle knihy Ošetřování a opravy starožitností rb
RENOVACE
Úprava dřevěných povrchů dýhováním je technologie, zavedená kolem roku 1600. Důvodem jejího vzniku byla nejen potřeba kopírovat cenná tvrdá dřeva, jejichž cena prudce stoupala, ale také to, že dávala vyniknout krásné kresbě těchto dřev. Dýhy se původně řezaly ručně, a proto byly relativně silné, ale od 19. století bylo už možné využít strojů. To umožnilo řezat mnohem tenčí plátky. Někdy se do dýhy vkládají barevná dřeva (intarzie) a jiné tenké plátky (marketerie), ukrojené z mosazi, želvoviny či slovoviny, které vytvářejí dekorativní vzor.
Kde seženeme dýhy
Jednou z možností je použít starou dýhu – pokud jsme schopni stáhnout ji ze starého zničeného, již neopravitelného kusu nábytku. Nejdříve je třeba zbavit ji politury a pak přes ni položit vlhké plátno. Nechte vlhkost působit přes noc, anebo účinek urychlete žehličkou. Plátno napařte a dýhu rychle stáhněte. Seškrabte a umyjte starý klih, dokud je měkký, a pak položte dýhu mezi nařezané desky, aby se vyrovnala než uschne. Mezi desky a dýhu vložte novinový papír, aby se nepřilepila případnými zbytky lepidla. Dýhu můžeme také koupit ve specializovaných prodejnách. Pro vystižení správného vzoru je třeba vzít zásuvku nebo menší desku s sebou, pokud chcete dýhu objednat ve specializovaném obchodě poštou, musíte zaslat vzorek. Také můžeme koupit hotové vykládané dýhy s řadou dřev – a nahradit tak chybějící kousky.
Jak dýhu opravit
Při opravě zborcené dýhy budeme potřebovat pevný špalek. Protože pára, jak jsme už uporoznili, rozměkne klih, kterým je dýha přilepena na podklad, budeme muset dýhu přidržet svěrkami, nebo ji zatížit, aby se trhlina srovnala. Položte blok měkkého dřeva přes plochu dýhy a uchyťte ho do zámečnické nebo truhlářské svěrky. Aby vznikl tlak uprostřed dýhy, je třeba blok podložit dalším kusem dřeva. Použijte dva bloky – jeden shora a jeden zdola a upněte svěrkami z obou stran. Nechte ve svěrkách, dokud klih neztvrdne. Někdy hyzdí dýhu, která ve vlhku nabobtná, puchýře. Lze je odstranit změkčením klihu a přitlačením dýhy k podkladu. Nejdříve ji také napaříme přes vlhké plátno a pak zatížíme stejným způsobem jako zborcenou dýhu. Pokud neuspějete tímto způsobem, puchýř nařízněte, naneste pod něj klih nožem, puchýř zamáčkněte válečkem na malování nebo hladítkem a utřete vytlačený klih vlhkým hadrem. Přelepte naříznutou část leukoplastí nebo kobercovou páskou, aby se zabránilo odchlípnutí, podložte novinový papír, zatěžte měkkým dřevem a upevněte do svěrek.
Náhrada chybějící dýhy
Pokud je dýha na okraji nebo na rohu odchlípnutá, přikližte ji co nejdříve, než se ulomí. Prach a špína bude zachycena ve starém klihu, proto ho z dýhy a podkladu musíme seškrábnout. Štětcem naneste nový klih a dýhu přichyťte svěrkami. Jestliže je odlepená celá dýha, vyčistěte ji od starého klihu, neneste novou vrstvu a opět upevněte do svěrek. Nechte ji upnutou, dokud klih neztvrdne. V případě, že původní dýha chybí nebo je silně poškozená, budeme ji muset nahradit novou (viz obrázky 1 až 4).
Oprava intarzie
Když se intarzie začne odchlipovat, snadno by se mohla zlomit a ztratit. Oprava je pak podstatně těžší, proto je nutné nahradit chybějící části co nejdříve. Vyčistěte mosaz, želvovinu nebo slonovinu a přilepte kousky epoxydem. Přelepte je páskou, nebo upevněte do svěrek, dokud lepidlo nevytvrdne. Okolní dýhu přilepte, přikližte, nebo použijte lepicí blánu. Jestliže je narušený rohový nebo celý centrální motiv intarzie, bude možná vhodnější koupit celou hotovou náhradu. Pokud však chybí jenom malý kousek, přeneste si obrys chybějící části na papír tak, že jej přiložíte a přejíždíte měkkou tužkou. Takto získaný obrys nalepte na novou dýhu, propichováním jehlou přeneste obrys a vyřežte jej nožem. Motivy se často skládají z dýh, které jsou barveny mořením v písku. Pustíte-li se skutečně do moření dýhy, musíte ve specializovaném obchodě zakoupit stříbrný písek. Zahřejte nádobu s tímto pískem na vařiči, vložte do něj vybraný kus dýhy a nechte jej ponořený, dokud se nezabarví do požadovaného odstínu. Použijte pinzetu, abyste si nepopálili prsty. Poté vyřežte požadovaný obrys, ale o něco větší než je třeba, abyste mohli kousek použít pro zjištění správného odstínu.
Vkládání chybějící dýhy
1. Páskou přilepte o něco větší kousek dýhy přes zničenou část (zachovejte směr kresby dřeva). Pomocí skalpelu vyřízněte diamantový nebo lodičkový tvar přes všechny vrstvy.
2. Sundejte dlátem poškozenou dýhu podle vyřezaného obrazce a seškrábejte starý klih.
3. Zažehlete kus lepicí blány (papírová fólie, na niž je nanesena tenká vrstva lepidla citlivého na teplo; sloupněte lepidlo z papírového podkladu a naneste je na základ) na spodní stranu nového výřezu dýhy a přiložte ji na místo. Přes hnědý ochranný papír ji zažehlete žehličkou, nahřátou na nejnižší teplotu.
4. Přiložte přes záplatu zlehka špalek z měkkého dřeva, nechte lepidlo