Má váš pes zdravé oči?
Dospělý člověk ve chvíli, kdy začne špatně vidět nebo má zarudlé oko, zamíří k lékaři. Co když se ale to samé stane jeho pejskovi nebo kočce?
Zarudlé oko může znamenat cokoliv od triviální záležitosti až po závažné onemocnění. Vždy je lepší raději navštívit veterináře a ujistit se, o jak závažný problém se jedná. Možná máte obavy, co vás u veterináře čeká a jaké asi budou výdaje. Člověk ze zkušenosti ví, že samotné vyšetření očí u lékaře není nic složitého a že je bezbolestné. Co ale čeká Vaše zvířecího miláčka v ordinaci veterinárního lékaře?
Pes a vyšetření
MVDr. Jiří Beránek, odborník na psí oftalmologii, vysvětluje: „Dříve bylo vyšetření očí poměrně složitým úkonem zejména u nekooperujících pacientů. Naštěstí doba pokročila a dnes už samotné vyšetření očí netrvá déle než pár minut a jedná se o běžnou záležitost.“ Lékař zamíří speciální přístroj na oko zvířete, zmáčkne tlačítko a v tu chvíli přístroj sám změří tzv. nitrooční tlak, podle nějž veterinář dokáže určit diagnózu. Celé vyšetření stojí cca 100-200 Kč, jedná se tedy o poměrně přijatelnou investici do zdraví vašeho čtyřnohého přítele.
Kdy k veterináři
Veterinář radí, kdy nechat odborně zkontrolovat zrak:
- u psů starších 6 let nechte zrak kontrolovat pravidelně 2-3x ročně
- pravidelně u plemen s predispozicí k očním vadám (viz příloha)
- ve chvíli, kdy má pes zarudlé oko
MVDr. Beránek doporučuje zaměřit se na prevenci: „Nikdy nezapomínejte na denní péči o psí a kočičí oči: odstraňujte ospalky, čistěte srst přesahující do očí a při příchodu z prašného prostředí vypláchněte oči desinfekčním roztokem na ošetření spojivky.“
TEXT: REDAKCE
FOTO: SAMOHÝL