Pomocníci pro podzimní úklid
Zbavit zahradu spadaného listí, zlámaných větévek nebo nahnilých plodů znamenalo svolat rodinnou brigádu s hráběmi a košťaty. Komfortněji to zvládnete sami zahradním fukarem nebo vysavačem.
Moderní zahradní vysavače dokážou bioodpad, jako je spadané ovoce, listí nebo větvičky, nasát i rozdrtit. Pak ho stačí vyklopit do kompostéru, kde se vše do jara promění v přírodní hnojivo.
Práce se zahradním vysavačem
Elektrické a nejnověji i akumulátorové zahradní vysavače vhodné pro rodinné zahrady váží od 2 do 4 kg a nosí se zavěšené na popruhu přes rameno. Kýváním hubice, připomínající svým tvarem chobot, odsáváte při pomalé chůzi listí, chomáče posečené trávy, piliny kolem kozy, kde jste řezali dřevo, ale i papírové kelímky a odpadky, které tu zbyly po zahradní párty.
Na pevné rukojeti mají vysavače spínač s aretací, druhou rukojeť, s jejíž pomocí pohybujeme chobotem nízko nad terénem, lze nastavit do takové polohy, aby neunavovala ruku. U výkonnějších vysavačů ulehčuje práci pomocné kolečko na konci chobotu nebo kluzná botka.
Turbínové kolo, které uvádí vzduch do pohybu, u některých vysavačů drtí vše, co vzduch nasál, doslova na prach, stlačovaný do odpojitelného textilního vaku. V poměrně lehké plastové konstrukci vysavače bývá předkomora, která do vaku oddělí větší nasáté předměty (šišky, kaštany, kamínky aj.), aby nepoškodily turbínové kolo.
Odpad lze odfouknout
Nezávisle na vysavačích se před lety na americkém trhu objevily i lehčí a levnější foukače. Nejsou zatíženy vakem, foukají proud vzduchu užším chobotem rychlostí 100 až 300 km/h, což umožňuje nahánět listí, odpady i kaménky před sebe na hromádky nebo do koutů. Odtud se odvezou kolečkem, nebo se odsají zahradním vysavačem.
Vysávají i foukají
Více jak třicítka modelů současných elektrických, akumulátorových i benzínových zahradních vysavačů na našem trhu však chytře spojuje obě funkce – foukání i vysávání – do jediného přístroje. Pouhým přepnutím umožňují foukáním štíhlého proudu z trysky nahánět i načechrávat mokré a sešlapané listí na hromádky, následným přepnutím pak hromádku nasát a drť natlačit do vaku. U některých vysavačů (Black & Decker, Bosch ALS 25, Homelite, Toro Ultra aj.) je ale nutné vyměnit větší sací chobot za štíhlejší foukací trysku a odpojit nepotřebný vak.
Vysavače “Jet” šetří hlemýždě
Ekologové měli k původním vysavačům výhrady, protože lopatky jejich turbín drtí s nasátým listím i užitečné živočichy, zejména hlemýždě, brouky a žížaly. Výrobci proto přešli ke kompaktním vysavačům s tzv. injektorovým sáním, označovaným obvykle jako “Jet”. Chobot má dva až tři kanály. Užším ve funkci foukače vyfukuje vzduch vysokou rychlostí z chobotu ven. Po zavření záklopky páčkou na rukojeti začne řadou zpětně natočených trysek v druhém sacím kanálu strhávat vzduch a chobot nasává. Brouci či hlemýždi se tak zachytí v předkomoře pod turbínou a vpadnou do vaku. Většinou přežijí divoký let a mohou pak napomáhat biologickému procesu v kompostéru, kam plný vak nejčastěji vyprazdňujeme.
Velkou předností zahradních vysavačů je, že drcením i náporem vzduchu dokážou zmenšit objem nasátého listí až na desetinu původního objemu!
Jaký vybrat
Kombinované vysavače/foukače s elektrickým pohonem jsou vybavovány dvourychlostními elektromotory s příkonem kolem 2,5 kW a podle zvolené rychlosti vyfukují vzduch rychlostí 100 až 350 km/h. Díky použití konstrukčních plastů neváží víc než 2,5 kg (s vakem 3,5 kg) a cena s DPH se pohybuje kolem 2 tisíc korun.
Vysavače a foukače s benzínovými motory se sice obejdou bez věčného popotahování přívodního kabelu, ale vzhledem k hluku malého vysokootáčkového motoru a k výfukovým zplodinám se pro rodinné zahrádky rozhodně nehodí.
Pro menší zahrádky se nabízejí ještě lehčí akumulátorové vysavače a foukače (např. Fieldman FZF 1001 a 2001, Ryobi OBL nebo Solo), které díky revolučním Li-Ion akumulátorům po předchozím čtyřhodinovém nabíjení vydrží foukat nebo nasávat kolem 20 minut.
S funkcí turbo i na sníh
K vysavačům zavěšený sběrný textilní vak mívá objem 40 až 70 litrů a jak se postupně plní, je těžší a těžší. Proto zahradní vysavače zásadně nosíme na popruhu, což ulehčí imanipulaci s chobotem. S ním se bez problémů dostaneme i pod husté keře, mezi záhonové květiny, do žlabů nebo kanálů.
Nejlevnější typy zahradních vysavačů mají jen dvě funkce: foukání nebo vysávání, které se přepínají páčkou u rukojeti. Většina kompaktních vysavačů-foukačů umožňuje zvýšit účinnost obou jejich funkcí. Přepnutím na turbofoukání se z trysky řítí sevřený proud vzduchu rychlostí až 350 km/h, umožňující rozvolnit a odfouknout i mokré a ulehlé listí, kamínky z cestiček apod. Tak mocný proud vzduchu pochopitelně nenasměrujeme do květinového záhonku, k jehož pročištění stačí normální foukání.
TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV