I když už nehřejí
Kachle, dvířka, rošty, kování a další součásti starých kamen můžete využít i poté, co kamna doslouží. Například jako dekorace, ale i součásti zahradních krbů, grilů nebo udíren.
Ať už narazíte na fragmenty starých kamen na půdě vlastní chalupy nebo v antik-bazaru, zbystřete pozornost. Řeč však není o kamnech, která stojí za opravu a mohou znovu sloužit k původnímu účelu. Jde spíše o části, které lze z kamen odmontovat a objevně použít k jiným účelům.
Začněme u těch nejmenších detailů. Některé typy starých kamen byly pro snazší otevírání rozpálených dvířek vybaveny závěsnými „hruškami“ na klikách. Bývají z porcelánu, případně kombinované s kováním. Po vyčištění mohou sloužit jako zajímavá a netradiční dekorace.
Zachovalá dvířka od starých kamen či sporáků často vyhledávají firmy, specializované na stavbu zahradních krbů. Dají se totiž při stavbách tohoto typu zajímavě využít, ať už jako dvířka kryjící popelník, přístup k regulačním klapkám nebo k udírně.
Vyčištěná a zrenovovaná dvířka však zajímavě splní účel i jako nástěnná dekorace, jednoduše proto, že bývají krásná, s patinou času a často i s propracovaným kováním a nýtováním.
Rošt, pláty i rám
Pro vaření v exteriéru najdou využití i zachovalé a cenné litinové pláty ze sporákových ploten. Jen je nutné dávat pozor při jejich čištění a manipulaci s nimi, protože jsou poměrně křehké a při pádu se mohou rozlomit.
Staré sporáky se často stavěly do litinových nebo ocelových rámů s nožičkami, které někdy bývají odlity například v podobě zvířecích tlap. Do takového zrenovovaného rámu můžete umístit dřevěnou desku (například ze smrkové či bukové laťovky) a získat tak originální odkládací stolek.
Někdy se podaří objevit či levně koupit i několik zachovalých kachlů, které byly součástí kachlových kamen. S nimi je rovněž možné pracovat například tak, že se zakomponují do těla krbu, ale setkat se s nimi můžete rovněž v zídkách, nebo jako s dekorací na stěně.
Při stavbě domácí udírny pak dobře poslouží i zachovalý litinový rošt. Je-li zkorodovaný, lze ho dobře vyčistit ocelovým kartáčem a usadit do šamotové nebo cihlové vyzdívky ohniště. Díky přístupu vzduchu pod dřevo se tak zlepší hoření a snáze se vymetá popel. Stejnému účelu samozřejmě vyhoví i nový plát, ale skvělému pocitu z návratu starého předmětu zpět do života se jen tak něco nevyrovná.
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, WIKIPEDIA