Pergoly stíní i zdobí
Pergoly jsou jednou z možností, jak zastínit lavičku či větší zahradní posezení, zdůraznit vstup do domu, vytvořit přístřešek pro auto nebo jen poskytnout popínavým rostlinám důstojnou oporu.
Pergolu tvoří podpůrná konstrukce ve formě dřevěných, kamenných, zděných nebo kovových sloupků, nesoucích „střechu“, rošt z dřevěných latí nebo trámků či kovových tyčí. Sloupky i rošt jsou oporou pro popínavé rostliny, jejichž husté listoví vytvoří po čase ono toužené zastínění, jakousi lehkou stříšku. Ta nám poskytne ochranu před příliš dotěrným sluncem nebo i lehkým deštíkem.
Trochu lepší střecha
Pokud nám zelená střecha nestačí, protože je příliš řídká a propouští sluneční paprsky, lze ji shora (ještě než ji necháme obrůst popínavou zelení) zakrýt rohoží z rákosu, štípaného bambusu či jiného materiálu.
Jestliže chceme užívat pergolu i při nepříznivém počasí, pomohou desky z polykarbonátu, připevněné shora na konstrukci. Nejenže zabrání dešti nás zmáčet, ale rozptýlí i sluneční paprsky.
A co stěny?
Pergola může mít z jedné nebo více stran i stěny. Tvoří je například dřevěná nebo drátěná mřížka, porostlá popínavkami, či nízký plůtek. Pevná dřevěná stěna nám zajistí soukromí, pokud konstrukce stojí poblíž komunikace nebo sousedova plotu. Pergolu lze vybudovat i v návaznosti na dům – pak bude jednu či dvě strany tvořit zeď stavení. Kam pergolu postavit
Nejčastěji umísťujeme tuto stavbičku do volného prostoru zahrady, dvora nebo terasy. Ale může stát i těsně u stavení, zvláště když má vytvořit krytý vstup do domu. Pergola také zastane spojovací prvek mezi dvěma staveními, v podobě loubí zdůrazní vstup brankou nebo průchod ze dvora do zahrady a podobně.
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, ZDENĚK ROLLER A ARCHIV FIREM