U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
KOVÁŘSKÉ VÝROBKY
Kategorie: Peníze | Autor: ks, ra
Starých kovaných prvků na dveřích, vratech či oknech našich chalup bychom si měli vážit, nejenom proto, že se jedná o kus autentické historie, zasluhující ochranu a péči, ale především proto, že může být problematické nahradit takové stavební součásti kvalitativně odpovídajícími novými prvky.
Není to tak dlouho, co byli kováři téměř na vymření. Toto specifické řemeslo do dnešní doby přetrvalo v podobě zvané “umělecké kovářství”, zatímco klasičtí “podkováři” se vyskytují již jen ojediněle. Učební obor kovář připravuje budoucí řemeslníky spíše pro práci v těžkém průmyslu, a tak rozvoj tradičního řemesla je závislý jenom na odvaze a schopnostech několika jednotlivců. Nižší zájem o klasickou kovářskou práci nesouvisí pouze s náhradou koní za traktory v nedávné minulosti, ale také s obecným poklesem vkusu, kdy je kovářská práce nahrazována zámečnickou. Po roce 1990 se objevila i poměrně bohatá nabídka strojových napodobenin původně kovářských výrobků v hobbymarketech, takže zakázky na výrobu “obyčejného” kování, různých dveřních závěsů, petlic, kovaných hřebíků, zámků či mříží se omezily téměř výhradně jenom na památkářsky sledované objekty. Na druhou stranu, pro mnohé “umělecké” kováře jakoby výroba obyčejného kování nebyla atraktivní, tudíž chceme-li si nechat takové běžné kování vyrobit, musíme často dlouho hledat tu správnou adresu, a přitom si dávat pozor, aby přídomek “umělecký” neznamenal zároveň “drahý”. Před několika lety byla bohužel bez náhrady zrušena poměrně dobře zásobená prodejna družstva kovářů v Dlouhé ulici v Praze. Vzniklo sice několik zajímavých obchodů galerijního typu s nabídkou kovaných interiérových doplňků i nábytku, v Praze například poblíž Maltézského náměstí, avšak obyčejné dveřní kování či kovaný hřebík tu běžně ke koupi není. Přesto existují kováři, kteří mimo vysoce umělecké práce nepohrdnou prací méně vznosnou. Jen je třeba trpělivěji hledat. Někde vás odradí zmíněným neskrývaným pohrdáním nad “obyčejnou” prací, někde výmluvou na množství práce jiné a tudíž dlouhou dodací lhůtou, jinde spekulováním o výši ceny. Jestliže se chvályhodně rozhodnete pořídit si ručně kovaný výrobek, je dobré pečlivě vyhotovit ještě před návštěvou kováře přesný nákres předmětu včetně rozměrů. Při uzavírání zakázky je třeba ujasnit materiál, způsob zpracování, podobu konečné povrchové úpravy, samozřejmě cenu práce i materiálu a v neposlední řadě také způsob použití výrobku ve vztahu k jeho správné funkčnosti. Během realizace a po dokončení trvejte na shodě výrobku s dohodnutými pravidly. Jsou sice kováři, kteří jsou schopni sami přijet k zákazníkovi a samostatně si zjistit tvar a míry budoucího díla, ale většinou se na to nelze spoléhat. Cena kovářské práce se odvíjí zejména od náročnosti provedení a tím celkového pracovního času. Od kovaného hřebíku za desetikorunu přes dveřní kliku se štítkem za pět set až po provlékanou mříž za několik tisíc korun. Protože se jedná o cenu smluvní, může se u několika kovářů za jeden a tentýž výrobek výrazně lišit. Ovšem přes všechna úskalí je originalita ručně kovaného předmětu nenahraditelná a vysoce estetická, proto se jí nebojme a zlepšeme tak vzhled našeho nejbližšího okolí.
Chcete-li poznat opravdovou kovářskou práci do všech detailů a seznámit se s tvorbou mnoha českých, moravských izahraničních kovářů, doporučujeme návštěvu jedinečného veřejného kovářského sympozia, které se koná již podevatenácté na moravském hradě Helfštýn u Přerova ve dnech 26. – 27. srpna pod názvem HEFAISTON 2000.