Boj s korozí

Boj s korozí

Železné i některé neželezné kovy působením povětrnosti korodují. Nezvolíme-li pro exteriér nekorodující slitiny nebo plechy se speciálním povrchem z umělé hmoty, nezbývá než natírat.

Nátěr chrání kovové součásti stavby i zahradní prvky před korozí, ale také zlepšuje jejich vzhled. Výběr barev bychom měli podřídit oběma těmto hlediskům. Typy barev a množství nátěrů volíme podle materiálu a aktuálního stavu povrchu.

Příprava povrchu

Před nátěrem je třeba připravit nejen staré kovové povrchy. Nový povrch očistíme, omyjeme horkou vodou se saponátem, opláchneme a necháme uschnout. Jestliže obnovujeme starý nátěr, který se ještě neodlupuje, můžeme jej pouze odmastit, povrch lehce zdrsnit drátěným kartáčem a rovnou natírat.

Pokud se barva loupe, musíme ji kompletně odstranit. Na jednodušší a menší plochy použijeme brusný papír nebo ocelový kartáč, větší a členité očistíme elektrickou bruskou s rotačním drátěným kotoučem, popřípadě je otryskáme speciální pistolí (pískováním). Pistoli oceníme také tehdy, když potřebujeme očistit složité plochy, ke kterým se běžnými ručními nástroji nedostaneme. Velmi staré nátěry mohou obsahovat olovnaté přísady, proto dáváme pozor a zbytečně prach nevdechujeme.

Zbavit povrch staré barvy nám pomohou i chemické odstraňovače nátěrů. Oblíbený je například odstraňovač P 8212 (BARVY A LAKY Teluria). Když se nepodaří napoprvé, proces zopakujeme. Povrch je nutné ještě očistit: po alkalických odstraňovačích např. kyselinou citronovou, po ostatních nitroředidlem C 6000.

Se starými nátěry si poradí i 5 – 8% roztok hydroxidu sodného (NaOH). Ale pozor, jde o žíravinu, pracujeme v gumových rukavicích a brýlích. Čistý povrch je nutné neutralizovat nějakou slabou kyselinou.

Ve více vrstvách

Obroušený, očištěný a odmaštěný povrch natřeme co nejdříve vhodným základním nátěrem. Obsahuje antikorozní přísady, takže chrání povrch proti rzi, a také zvyšuje přilnavost vrchních barev. Ve venkovním prostředí se vyplatí aplikovat základní i vrchní barvu ve dvou vrstvách.

Největší skupinu tvoří základové barvy syntetické (Antikor V2026, Axapur Primer U2008, Primer Metal, Synorex Primer Extra). Chceme-li na povrch použít vodou ředitelný email, můžeme zvolit i základovku stejného typu (např. Eternal antikor akryátový). Pozor, většinu základních antikorozních barev určených pro ochranu oceli nelze aplikovat na pozinky nebo hliník. Nezkorodovaný pozinkovaný nebo barevný plech opatříme například reaktivní základovou barvou (S 2810 Formex Extra).

Vrchní nátěry chrání barvu základovou a brání průniku vody do spodních vrstev. Můžeme vybírat ze skupiny olejových barev, které jsou sice velmi odolné, ale dlouho zasychají. Proto byly většinou vytlačeny syntetickými barvami. Doporučit lze např. Profi Email S 2085, Tikkurila Everal, Univerzal SU 2013 nebo vodou ředitelné akrylátové barvy Ecolor Hobby a Everal Aqua.

Dva v jednom

Stále oblíbenější jsou barvy, které zvládnou v jednom kroku nátěrů několik. Barvy 2 v 1 spojují vlastnosti základní i vrchní barvy. Velmi dobrých výsledků dosáhnete s barvami Ferro Color, Hostagrund S 2160, Panssarimaali, Hammerite Komaprim nebo Prince Color Decotop Metal Protect.

Hledáte-li speciální barvu 2 v 1 na pozinkované plechy, zkuste nátěr Střecha – V 2020 nebo Primalex 3 v 1, který je jedinečný v tom, že se standardně hodí na ocelové a železné materiály, hliníkové, měděné či zoxidované pozinkové povrchy, ale lze ji aplikovat i na čerstvý pozink.

www.akzonobel.cz, www.balakryl.cz, www.barvyteluria.cz, www.basf-cc.cz, www.chemolak.cz, www.primalex.cz, www.stavebni-chemie.cz, www.tikkurila.cz

TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: AUTORKA A ARCHIV FIREM

Boj s korozí