Chvála překližky

Kdysi jsme překližku vnímali jako náhražku kvalitního dřeva. Dnes jej leckde nahrazuje a překvapuje svým pěkným vzhledem i vlastnostmi.

Architekt Jiří Hušek použil překližku například k výrobě knihovny

 

Překližka je teplý a krásný materiál. Vyrábí se slepováním tří nebo více vrstev loupaných či krájených dýh, nařezaných z kulatiny. Lepí se na sebe křížem, desky jsou tím pádem pevné, stabilní a vlivem vlhkosti se nemění. Počet dýh v překližkách je většinou lichý, ale když se dají dvě podélné nebo příčné na sebe, může být i sudý. Tloušťky dýh se v desce mohou měnit, ale od středové dýhy vždy musí být souměrné. Někdy se pro zvětšení pevnosti vkládá do středu překližky kovová vložka. Překližky odolávají extrémním povětrnostním podmínkám i proto, že dýhy jsou k sobě lepeny kvalitní fenolformaldehydovou pryskyřicí.
Panely z překližky jso pevné, ale pracuje se s nimi snadno. Jejich povrch je velmi odolný, vydrží i nešetrné zacházení, oděr, otlučení a vlhkost. Nejčastěji se vyrábějí z břízy a buku, ale také z borovice, smrku, gabonu či meranti stejnoměrné kvality. Firmy nabízejí panely a desky v různých tloušťkách, rozměrech a typech.

 

Kde se překližka uplatní?
Použití překližky je velice široké.  Vytváří se z ní bednění pro betonování, konstrukční desky, nosné i nenosné konstrukce, podlahy a stěny dopravních prostředků, uplatnění nachází v modelářské výrobě, leteckém průmyslu nebo při stavbě lodí. Při poměňme si však zejména použití překližky v truhlářské a nábytkářské výrobě. Tento pevný materiál je vhodný nejen jako záda nábytku, korpusy, zásuvky, nosné konstrukce pod čalounění, pracovní desky stolů atd., ale i na zařízení interiérů, obklady stěn a podlahy. Samozřejmě v jiné skladbě a kvalitě povrchových dýh než při použití ve stavbě.

 

Překližka se uplatní i jako koupelnová stěna

 

Velmi odvážně a efektně použil překližku při rekonstrukci venkovské chalupy architekt Jiří Hušek z ateliéru Al Design. I když se v tuzemsku zatím používá výjimečně a hlavně na fasádách, rozhodl se položit pevnou finskou překližku na podlahy celého podkroví, zkonstruovat z ní koupelnové zástěny, schodiště, knihovny na míru i některé stoly a čela postelí.

 

V podlaze z překližky není jediný šroub

 

Pokud jde o podlahy, prozradil, že jsou skládané z kročejové izolace, dvou vrstev podkladových OSB desek kladených, v různých směrech a z překližky o tloušťce 15 mm s hranami upravenými na ozub. Uvedené vrstvy jsou k sobě lepeny speciálními lepidly, takže si plocha jako celek zachovává tvar. V podlaze není jediný šroub. Po obvodu ji lemuje dilatační spára olištovaná soklem.
„Podlahy jsou napuštěny olejem, který se dá barevně tónovat. Funguje zároveň jako mořidlo a dodává povrchu chrakteristickou patinu. Každé dřevo má jiný věk, tedy i jiná ‘léta’, což olej krásně zvýrazní,“ vysvětluje pan architekt. „Překližka je probarvena do hloubky 2 mm a navoskována, takže eventuální poškrábání nebude příliš vidět.“

 

AUTOR: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Chvála překližky