Jamkovače a půdní vrtáky

Rubrika: Dílna, Zahrada

Vrtání děr do půdy pro sadbu keřů a stromů, pro plotové kůly nebo sloupy pergol a altánů usnadní ruční vrtáky a elektrické či benzinové jamkovače.

Práce s novým nožovým zahradním vrtákem nevyžaduje mnoho námahy (Fiskars)

Ruční vrtáky se spirálovou šroubovicí a vratidlem, používané obvykle jen k vrtání jamek s průměrem od 10 do 20 cm k sázení cibulek nebo k výsadbě keřů a stromků, se podařilo zdokonalit tak, že bez potřeby dalšího pomocníka dokážeme až dometrové hloubky vrtat poměrně přesné díry. Toho lze využít i pro řadu staveb, například pro zapuštění trámů pergoly, altánu, zahradního domku nebo garáže. I pokud stavíme plot, je takový vrták neocenitelný. Platí jediné omezení – bez ohledu na různě „rafinovaně“ vinutou šroubovici a její průměr lze vrtat jen do nekamenité půdy! Pokud bychom v hloubce narazili na osamělý malý kámen, můžeme k jeho „vylovení“ z hloubky použít pomocný ruční vrták v podobě drátěné spirály.

Ruční vrták QuikDrill typ L vyvrtá otvor o průměru 20 cm (Fiskars)

K vrtání drenáží nebo studen s průměrem do 150 mm nabízí firma Vrtbovský tzv. studnový set, který umožňuje pomocí 1 m dlouhých nástavců, navzájem spojitelných pomocí čtyřhranu, až pětinásobně prodloužit tyč vrtáku, takže se s ním dostaneme až do hloubky 6 metrů!

Nožové vrtáky umí víc

Do prodejen přicházejí letos poprvé inovované ruční vrtáky bez tradiční šroubovice, kterou nahrazuje pár skloněných vyměnitelných čepelí z bórové oceli. Jsou připevněny hned za šroubovitým trnem, který vede ocelovou vrtací tyč. Ta je nahoře zakončena ergonomicky tvarovanou T-rukojetí.

Tajemství úspěchu vrtáků QuikDrill: zavrtávací hrot, pár výměnných čepelí z bórové oceli, ergonomicky tvarovaná T-rukojeť z kompozitu (od 1380 Kč, Fiskars)

Takto konstruované vrtáky s názvem QuikDrill od Fiskars pronikají hladce i do tužších půd, odvrtaný materiál snadněji než ze šroubovic vyhazují na úhlednou hromadu a nezasekávají se na malých kamenech nebo při nárazu na kořeny. Vrtání postupuje při stejně vynaložené práci až o polovinu rychleji než s vrtáky se „šnekem“, který se zejména ve vlhké jílové půdě zalepuje. Čepele se k tyči připevňují šroubky a při výjimečném poškození nebo otupení se dají vyměnit a nabrousit. Tyto vrtáky se nabízejí ve třech velikostech.

Typ S vrtá díry o ø 10 cm a je vhodný pro sadbu cibulek, pro kůly do stejného průměru v roli opěr mladých stromků a pro malé plotové sloupky. Lze jej použít i k provzdušnění a promísení hnojiva na záhonové půdě.
Typ M s ø 15 cm se uplatní při sázení rostlin a malých keřů, k upevnění dřevěných a trubkových plotových sloupků, ale dokážeme s ním i účinně a rychle provzdušňovat kompost na hromadách a v kompostérech.
Typ L o ø 20 cmkromě vrtání otvorů pro sloupy nejrůznějších staveb a také jam pro sadbu stromů se doporučuje i pro vrtání kompostovacích jam.

Motorový jamkovač si raději vypůjčíme

Vrtání otvorů nad ø 20 cm, i jen do hloubky kolem jednoho metru, vyžaduje větší trvalý výkon, než jaký je schopný podat i silný člověk. Proto se profesionálové – farmáři, lesníci, sadaři a velkopěstitelé, vybavují motorovými, převážně benzínovými půdními vrtáky, označovanými jako „jamkovače“. Na trhu je nabízí nejméně dvacet výrobců zahradní a lesní techniky v několika provedeních: jako přenosné jednomužné a dvoumužné. Praktickou novinkou jsou pojízdné „Pflanzfuchsy“ s jedním pneumatikovým kolem připomínajícím trakař.

Hloubení jam pro plotové sloupy motorovým jamkovačem Stihl BT 121 (Stihl)

Cena jamkovačů se pohybuje kolem 15 až 25 tisíc Kč a na našem trhu se vyskytují tyto značky: Stihl, Hitachi, Scheppach, BlueBird, Active, Mitsubishi a MTL od Mountfieldu. Většinou jsou osazeny vysokootáčkovými dvoudobými motory s objemem 50 cm3 o výkonu 1,6 kW. Díky membránovým karburátorům fungují i v silném náklonu. Jejich hmotnost se pohybuje kolem 9 kg.
Jamkovače pracují s výměnnými šroubovicovými vrtáky převážně s průměremod 8 do 35 cm. Značkové vrtáky mají délku 70 cm a přijdou na 3 až 5 tisíc korun. Musíme počítat s tím, že jamkovače jsou nepříjemně hlučné (kolem 110 dB) a za hodinu spotřebují 1 l palivové dvoutaktní směsi s olejem (40 : 1).

Většině benzinových jamkovačů nechybí multifunkční rukojeti s ovládacími tlačítky v dosahu prstu, u dvoumužných jamkovačů je má k dispozici i pomocník na svém držadle. Úchopný rám motoru mívá u komfortních jamkovačů účinné tlumení vibrací, které šetří sílu uživatele, o bezpečnost pro případ zaseknutí vrtáku se stará kluzná spojka a obvykle i brzda. Zabrzdění vrtáku umožňuje jeho vyšroubování ven z díry. Na osazení motorového hřídele lze většinou upevnit i další specializované nástroje – klasické vrtáky na dřevo, kov i beton, sázecí „šnek“ nebo srdcovitý vrták pro kypření půdy a vysazování rostlin.

U nás zatím jediný elektrický hobby-jamkovač Hecht 1210 s příkonem 1200Wa s vrtákem N 10 cm (3385 Kč, Hecht)

Z uvedeného vyplývá, že motorové jamkovače se zahrádkářům při občasném použití vzhledem k cenám kolem 25 tisíc korun nemohou vyplatit. Přesto je dobré o nich vědět. Dají se totiž v řadě půjčoven zahradní nebo stavební techniky vypůjčit na den obvykle za 500 korun. Během víkendu s vybraným typem s přesně vybraným vrtákem lze obhospodařit i po dohodě s „potřebnými“ sousedy několik zahrad a pozemků.

Konečně i malý elektrický jamkovač

Na kutily a zahrádkáře, které uspokojí vrtání děr do 15 cm, jako první pamatoval Hecht jen 12 kg těžkým elektrickým jamkovačem. Včetně vrtáku stojí 3500 korun. Díky elektromotoru o příkonu 1200W je schopen navrtat otvor pro plotový kůl nebo stromovou podpěru do hloubky 60 cm za několik minut a bez řvoucího výfuku.

www.fiskars.com, www.stihl.cz, www.mountfield.cz

TEXT: ING. JAN TŮMA
FOTO: AUTOR A ARCHIV FIREM

Jamkovače a půdní vrtáky