Možnosti kamene
Nepoddajný, trvanlivý, na sto procent přírodní materiál s mnoha možnostmi využití. O čem je řeč? O kameni.
Přírodní kámen je nesrovnatelný s jakýmkoli jiným uměle vyrobeným stavebním či dekoračním materiálem. Některé výrobky z pálené hlíny nebo betonu samozřejmě mohou kámen úspěšně nahradit, ale nenahradí jeho podstatu, protože „výrobcem“ kamene je příroda a té trvalo miliony let, než onen případný kus vaší dlažby, zídky v zahradě nebo chodníku vytvořila a opatřila správnou patinou.
Proč používat kámen? Jednak pro uspokojení z výše zmíněného kontaktu s přírodninou, velmi funkčí ve spojení se dřevem, hlínou či trávou. Také proto, že je to originální a krásný materiál, dostupný v mnoha barevných odstínech, kresbách a povrchových strukturách.
Především v zahradě najde využití v podobě obkladů a dlažeb, materiálu na stavbu suchých opěrných zídek či skutečných zdí, nášlapných kamenů i solitérů pro dekoraci. Dodává se ve formě štípaných deskových kamenů, ale i hranatých zídkových kamenů a obsypových materiálů, mezi něž patří drtě, kačírky či valouny nejrůznějších velikostí.
Z Čech i z And
Kámen můžete nakupovat přímo v lomech, častěji však u specializovaných distributorů, kteří nejrůznější a rozličně zpracované druhy kamene odebírají od tuzemských, ale také zahraničních dodavatelů. Takoví prodejci vám obvykle dokážou poradit s nejvhodnějším kamenem pro různé druhy prací, ale pokud budete nakupovat například v kutilských hypermarketech, je dobré mít alespoň základní povědomí o jednotlivých typech kamene.
Pro zdění, dlažbu či šlapáky se často používá pískovec. Je to kámen, který je pro řadu oblastí v Česku typický, a proto zpravidla s exteriéry tuzemských chalup a chat dobře souzní. Existuje v mnoha barevných odstínech, mezi něž patří červená, šedá, žlutá či hnědá. Je pevný ale poměrně měkký a někdy mívá sklon k drolení.
Na zdění či dláždění se často používá rovněž andezit, magmatická hornina, jejíž název souvisí s častým výskytem tohoto kamene v jihoamerických Andách.
Kvarcit (u některých dodavatelů také quartzit) je extrémně tvrdý přírodní kámen, vhodný především pro dlažby a obklady v exteriérech i interiérech. K tvrdým a odolným kamenům s mnoha možnostmi využití patří i porfyr, žula i porézní travertin.
Na mnoha místech Česka se ve stavitelství už od pradávna používá polotvrdá opuka, jejíž typický odstín dodává originální charakter zídkám, dlažbám i obkladům. Velmi odolný materiál se schopností akumulovat teplo je čedič, k obkladům a výrobě střešní krytiny s typickým leskem se používá břidlice. Mezi odolné kameny patří i nejrůznější druhy mramorů. Především pro dekorační prvky a solitéry je vhodný vápenec, tuf, droba nebo travertin.
Text Richard Guryča, foto Kamil Varcoller, Zdeněk Roller, Shutterstock a archiv firem