U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

RUKU V RUCE SE STYLEM

Kategorie: Styl | Autor: Iva Tvrzová

INSPIRACE

V interiéru víkendových obydlí se často používají na stěny a na stropy různé obklady. Někdy pro jejich výběr převažují důvody praktické, jindy spíše estetické. Použité materiály by však vždy měly ladit se stylem stavby. Nejčastěji se používá dřevo v nejrůznějších podobách, přírodní kámen a cihly.

Praktické především

Někdy je úkolem obkladů zateplit místnost, jindy se za nimi skrývají různé tepelné izolace, rozvody vody či elektřiny, které se například v kamenné chalupě dají jen velmi těžko zasekat. Dá se jimi vyřešit i poškozené staré zdivo. V těchto případech se používají hlavně obklady ze dřeva, které mohou mít nesčíslně podob. Mohou to být větší či menší desky, prkna nebo úzké latě kladené vodorovně, svisle nebo šikmo. Rozhodnout se můžeme pro hladce nebo jen hrubě opracované dřevo, někdy se na něm dokonce nechává kůra. Dřevu můžeme ponechat přírodní barevnost, namořit ho a nebo vzhledem k celkovému ladění interiéru ho můžeme “dotáhnout” barevným lakem.

Nepostradatelná keramika

Keramické obkládačky jsou nejpraktičtějším obkladem v prostorách, které přicházejí do styku s vodou – v kuchyni, v koupelně a WC. Někdy se používají i v předsíni. Výběr je přebohatý, ale do venkovského stavení vždy vybíráme spíše přírodní barevnost. Ani přezdobené a` la secesní nebo antické obkladačky se sem nehodí. Nejlépe tu vyzní jednoduché a nekomplikované vzory, kombinace dvou jednobarevných obkladaček nebo jednobarevný obklad doplněný ozdobným proužkem, tzv. listelou.

Atmosféra kamene a cihel

Zajímavý vzhled může dodat neomítnutá stěna z kamene nebo cihel. Pro navození atmosféry většinou stačí jedna taková stěna v místnosti, jinak by prostor mohl působit příliš studeně. Pokud při přestavbách nebo opravách narazíme na nepoškozenou kamennou či cihlovou zeď, můžeme pouze důkladně odstranit omítku, popřípadě opravit spáry, a jinak ji ponechat v její prapůvodní stavební podobě. Pokud by nám barva cihel či kamene připadala příliš tmavá, je možné stěnu nabílit. Docílíme tím zajímavého efektu, protože prim pak bude hrát především struktura zdi. Cihlovou nebo kamennou zeď je samozřejmě možné vytvořit novým obložením. Nejčastěji se tak obkládají stěny kolem kamen nebo krbu, někdy může tento zajímavý kabát dostat nová příčka, jejíž včera omítnutý hladký povrch by neladil se staršími a hrubšími stěnami. Za zmínku stojí jistě i to, že netřeba používat vždy jen klasické přírodní materiály. I když nejsme příznivci umělých náhražek čehokoli, chceme se v této souvislosti zmínit o firmě Daniel – LM z Ústí nad Labem, která vyrábí imitace různých druhů kubíkového kamene a břidlice v deskách, které se lepí klasicky a jednoduše jako obkládačky. Když jsme ukázky výrobků viděli na letošní výstavě Pragointeriéru, museli jsme si doslova sáhnout a na desku poklepat prstem, abychom uvěřili, že jde o napodobeninu.

RUKU V RUCE SE STYLEM