Oživení zašlého lesku
Vrátit zašlý lesk dveřním či okenním klikám nebo nábytkovému kování je často smysluplnější, než kupovat tyto předměty nové. Oživené kování se vám odmění patinou, která je nenapodobitelná.
Čas od času narazíte na půdě, ve vetešnictví nebo na skládce na staré kování či kliku, která stojí za „oživení“. Kování s patinou času velmi často sluší i novým kouskům nábytku, ať už ho vyrobíte doma, nebo koupíte například v IKEA, ale samozřejmě nikdo nechce tahat za rezavé a zašlé madlo.
K oživení a vycídění oceli nebo mosazi existuje řada speciálních past a lešticích přípravků, ale také nejrůznější v praxi osvědčené alternativní způsoby s pomocí často velmi překvapivých ingrediencí.
Ingredience z kuchyně
Obecně je vždy dobré rozmyslet si použití hrubé síly v podobě ocelového kartáče. Ten je dobrý na odstranění nánosů rzi, ale může povrch kliky či madla nenávratně poškodit. A pokud se chcete přes nános koroze a nečistot dostat k původnímu hladkému a lesklému povrchu kovů či slitin, postupujte při čištění velmi opatrně.
Jedním z doporučovaných receptů na odstranění jemného nánosu rzi je polohrubá mouka. Předmět, který se chystáte čistit, nejprve omyjte v horké vodě se saponátem, aby se odmastil. Připravte si houbičku na nádobí, kterou navlhčete, namočte v mouce a předmět vydrhněte. Podle čtenářů, kteří tento postup vyzkoušeli, jde o účinnější proceduru než drhnutí kovu práškem na nádobí či Cifem. Očištěný předmět je nakonec nutné ošetřit konzervačním přípravkem.
Zmíněný prášek na nádobí však lze vyzkoušet rovněž a pracuje se s ním podobně jako s moukou a vodou, včetně závěrečného konzervování.
Recepty starožitníků
Dalším vyzkoušeným postupem, doporučovaným i starožitníky, kteří rekonstruují historický nábytek, je použití octa a citronové šťávy. Připravte si roztok, sestávající z octa, citronové šťávy a vody, smíchaných v poměru 1 : 1 : 1. Rezavý předmět do něj ponořte alespoň na dvě hodiny a poté vyleštěte do sucha a nakonzervujte.
Další alternativní metodou je použití prášku do pečiva. Povrch předmětu se navlhčí, posype kypřícím práškem a po půlhodinovém působení se vyčistí drsnějším povrchem houbičky na nádobí.
Jinou vyzkoušenou cestou je použití roztoku soli a octa. Tento postup je vhodný především k vyčištění a oživení mosazi. Roztok ze čtvrt litru horké vody, rovné lžíce soli a lžíce octa použijeme k omývání čištěné plochy v ideálním případě za pomoci jemné čisticí kovové vlny. Přípravek působí jako rozpouštědlo, takže není nutné zbytečně tlačit. Po odstranění nánosu předmět omyjeme vodou se saponátem, vyčistíme a vysušíme. Pokud je vrstva nečistoty silnější, můžeme předmět do roztoku ponořit a nechat nějakou dobu působit.
K čištění můžete samozřejmě vybrat i některý z mnoha dostupných průmyslových přípravků v podobě past, odrezovačů a konzervantů. Vybírejte je vždy s ohledem na materiál, z nějž je znečištěný předmět vyroben a postupujte v souladu s návodem. Příliš „silná“ chemie může někdy napáchat nenávratné škody.
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, WIKIPEDIA