Domovní čističky aneb Jak na čistou vodu i bez kanalizace

Čističky odpadních vod typu Aquatec AT 6 a AT 8 až 60 jsou určeny pro čištění splaškových vod včetně využití v rodinných a rekreačních domech. Foto: biowa

Nelze váš dům připojit k veřejné kanalizaci? Pak je řešením domovní čistička (čistírna) odpadních vod. Ta klasická vyžaduje na rozdíl od kořenové připojení k elektřině, ale zase zabere na pozemku méně místa.

Proces čištění odpadních vod v malých domovních čistírnách zahrnuje nejdříve odstranění hrubých nečistot. Samotné organické znečištění odstraňují mikroorganizmy, vše tedy probíhá na biologickém principu. Klasickou (tzn. ne kořenovou) čističku tvoří plastová nádrž, v níž je zabudována potřebná technologie včetně dmychadla, protože aerobní biologický proces vyžaduje přístup vzduchu. Právě dmychadlo je zařízení, které vyžaduje napájení elektřinou. Pro jeho provoz stačí zásuvka na 230 V. Nemusíte se obávat hluku, vše pracuje poměrně tiše, zvuk lze přirovnat například k chladničce.

Jáma, nádrž, potrubí

Čistírna vyžaduje stavební jámu s betonovým podkladem a představit si ji lze jako velký sud či bednu, kterou shora uzavírá plastový poklop. Nádrž obvykle postačí zasypat zeminou, ale pokud je v místě instalace zvýšená hladina spodní vody, musí se do výše její hladiny obetonovat. K nádrži se připojuje potrubí, které vede z domu odpadní vodu výkopem a po vyčištění ji odvádí.

Plastový poklop bývá jedinou viditelnou součástí stavby čističky na pozemku. Foto: biocleaner envi-pur

Odkalování a kontroly

Celé zařízení nevyžaduje žádné zvláštní nároky na provoz a údržbu, nicméně určité povinnosti mít budete. Během provozu čistírny odpadních vod je třeba pravidelná kontrola zejména krátce po její instalaci. Provozní údržba zařízení pak spočívá ve vizuálním sledování, měření pH v intervalech podle doporučení výrobce a vždy po nějaké době se čistí koš pro zachycování pevných částic. Nutné je dále odkalování, kdy se kal odčerpává jednou až dvakrát za rok a pak jej lze například zapracovat do kompostu. Vhodné je alespoň jednou za dva týdny kontrolovat provzdušňování a správnou cirkulaci kalu. Všechny tyto úkony lze zvládnout i svépomocí. Správně fungující čistička vypouští nijak nezkalenou vodu bez zápachu. Vypouštěná voda je po vyčištění kvalitní natolik, že odpovídá hygienickým a vodohospodářským požadavkům a je možné ji využít například k zalévání zahrady.

Výhody domácí čističky

Mezi výhody těchto zařízení patří téměř stoprocentní (až 97 %) účinnost a minimální nároky na místo. Průměr nádrží je zhruba 1,5 metru, což je mnohem méně, než má běžný septik, a rovněž výrazně méně, než zabírá rozlohou náročná a „viditelná“ kořenová čistička. Volba velikosti zařízení se odvíjí od počtu uživatelů objektu a množství odpadní vody, kterou vyprodukují. Je ideální zvolit dodavatele, který vše vybuduje a nastaví tzv. na klíč tak, aby měla čistička optimální parametry a fungovala správně v provozu s  minimálními nároky na údržbu.

Pravidelný nebo nárazový provoz

Obecně se domácí čistírny doporučují především pro trvale či alespoň celoročně pravidelně obývané objekty. V případě, že využíváte chatu či chalupu pouze od jara do podzimu či jen občas, je někdy lepší volbou septik s filtrem. Podmínkou to ale není a vždy je dobré nechat si doporučit a zpracovat nabídku na míru vašim potřebám. Čističky sice potřebují pravidelný přísun odpadní vody, ale jejich provoz není vyloučen ani v domech, které nejsou obývány tak často. Jen je nutné vybrat z nabídky na trhu příslušný typ, který je určený právě do domů s nepravidelným a nárazovým provozem.

Provoz čističky je víceméně bezúdržbový, kromě odkalování se v doporučených intervalech provádí měření pH vody. Foto: Shutterstock

Princip a co z něj plyne

Proces čištění zpravidla zahrnuje hrubé předčištění, které oddělí od odpadní vody pevné nečistoty. Poté čistička vodu v druhé nádobě aerobně vyčistí a oddělí kal a nakonec ve třetí fázi čistou vodu a kal odčerpá do příslušných nádob. Odpadní vodu pročišťují bakterie, které žijí v nádrži. Čištění je automatické, zcela na přírodní bázi a nevyžaduje chemii. Bakterie žijí z organického znečištění vody a rozkládají je na látky pro přírodu neškodné. K životu tyto mikroorganismy potřebují kyslík, jehož se jim dostává díky zmíněnému dmychadlu, které směs v čisticí nádrži trvale provzdušňuje. Bakterie však k přežití potřebují rovněž pravidelný přísun zdroje živin a ten jim zaručí opakovaná dodávka znečištěné vody. Tady je z hlediska zájemců z řad majitelů chat a chalup největší zádrhel, a proto dodavatelé zdůrazňují nutnost pečlivé volby přesně pro tyto objekty. Obvykle se doporučuje zvolit typ čistírny, který řeší možný nedostatek odpadní vody pro čisticí mikroorganismy dodávkou potřebných živin ze zásobníku na přebytečný kal. Tento systém udrží čistírnu funkční bez přítoku znečištěné vody i tři měsíce. Kalojem je jinak nutné u všech typů čističek pravidelně odsávat. Použít ho následně do kompostu je jedno z možných dobrých řešení.

Text: Richard Guryča, foto: Shutterstock, biowa, biocleaner envi-pur

Domovní čističky aneb Jak na čistou vodu i bez kanalizace