Aby do komína neteklo

Aby do komína neteklo

Aby do komína neteklo, foto: Shutterstock

Komín chrání komínové doplňky v podobě stříšek a desek. Zatímco stříška zamezuje zatékání vody do komínové roury, desky chrání samotné komínové těleso před působením povětrnostních podmínek. Obojí je velmi důležité.


Na chalupách ve vyšších nadmořských výškách nebo v otevřené krajině dostává komín zabrat. Ze střech mnoha venkovských domů stále ční masivní stavby komínů z cihel logicky méně odolných vůči větru a dešti, než jsou kompaktní komínové stavebnice z tvárnic nebo z nerezového plechu. A pokud na ně spoléháte při spalování dřeva nebo uhlí, je potřeba se o komíny starat.

Krycí desky

Způsobů ochrany komínového tělesa není mnoho a základem je zabránit poškozování této důležité stavby deštěm a větrem. Kromě samotné ochrany komína udržováním a obnovováním spár, omítkou a penetračními nátěry lze zatékání do zdiva zamezit osazením krycí desky. Tyto desky se prodávají jako prefabrikované kusy a obvykle se přizdí na vrstvu lepidla na vrchol komínového tělesa. Na přesahujícím okraji mívá deska okapničku, která zabrání stékání dešťové vody přímo po vnějších stěnách komína. Neměla by být pevně spojena s komínovou vložkou, protože vlivem teploty dilatuje. Řeší se to vložením dilatační manžety do poslední keramické komínové vložky, což desce umožňuje volný dilatační posuv. To vše platí v současném standardu, ale u tradiční konstrukce, která s dilatačními manžetami nepočítala, je nutné komín kontrolovat a v případě potřeby včas opravovat.

Sucho v komíně

Ochranu komínové konstrukce nejen kvůli dešťové vodě dopadající shora posílí i plechové stříšky a hlavice. Konstrukcí totiž vlhkost prostupuje směrem ven, a pokud narazí na nepropustnou vrstvu, může kondenzovat. V zimě mrzne, v létě se odpařuje, a pokud je jí příliš velké množství, poškozuje komínové těleso. Často jde o důsledek působení vody nafoukané dovnitř komína ve formě deště nebo sněhu. Problémům s prostupující vlhkostí se většinou vyhnete u komínů s ocelovou nebo plastovou parotěsnou vložkou. U starších a nevložkovaných komínů chrání před vlhkostí stříšky, a proto jsou jedním z nezbytných opatření k ochraně komínové konstrukce. Takový kryt může v případě potřeby vyrobit na míru klempíř, ale na různé průměry komínových rour či těles lze stříšky koupit i v hobbymarketech v oddělení, kde se prodávají kamna a jejich příslušenství.

Upevnění a výhody stříšky

Stříšky se vsazují přímo do komínového otvoru pro průměry hrdla 150, 200, 250 a 300 mm. Nebo existuje varianta se základnou ve tvaru čtverce, která se osadí a přišroubuje na horní plochu komína, opět pro průměry hrdla 150, 200, 250 a 300 mm. Pro výběr správného rozměru stříšky je tedy v obou případech nutné znát rozměr, respektive průměr komína. Stříšky a hlavice také zlepšují účinnost otopné soustavy. Vytvářejí totiž v ohřátém komíně podtlak, který „vytahuje“ vzduch a spaliny z komína ven a podporuje tak odtah. Navíc mohou na domě tvořit ozdobný prvek. Zejména nerezové komínové hlavice od renomovaných výrobců rovněž odolávají i působení agresivních spalin, takže je lze bez obav použít pro otopné soustavy na tuhá paliva.

Jak chránit komín:

  • stříšky a hlavice
  • komínové krycí desky
  • spárování a omítka
  • parotěsné vložky
  • klempířské prvky

Text: Richard Guryča, foto: Shutterstock

Aby do komína neteklo