Tepelně izolační cihly ušetří peníze i místo

Cihly Porotherm s výplní dutin minerální vatou umožňují přesné a rychlé zdění bez nutnosti dodatečného zateplování zdiva. Foto: Wienerberger

Představují zajímavý produkt na trhu stavebnin a jsou jednou z možností, jak docílit kvalitního a stabilního zateplení domu. Kromě pálených cihel lze koupit i nepálené izolační tvárnice.

Jednou z možností pro stavbu obvodových zdí i příček je volba některé z pálených cihel, jejíž dutiny jsou vyplněny minerální vatou nebo polystyrenem. Tyto broušené cihly umožňují velmi přesné zdění, což snižuje spotřebu spojovací malty, případně polyuretanového lepidla, jež lze u některých typů těchto cihel rovněž použít.

Spojení výhod

Mezi základní přednosti tohoto materiálu patří podle výrobců kombinace výhod klasické cihly a izolační výplně. Výhody pálené cihly (např. Porotherm T Profi s minerální vatou) tedy zastupuje pevnost a únosnost, ochrana proti hluku a požáru, optimální regulace vlhkosti či schopnost dobré akumulace tepla a chladu. V dutinách vložená izolace zajišťuje vysokou tepelnou ochranu, a protože je vlastně součástí cihly, můžete se spolehnout i na stálost jejích parametrů.

Společnost Wienerberger, která cihly Porotherm vyrábí, poukazuje na záruku téměř neomezené životnosti stěn, stejně jako na výborné tepelněizolační vlastnosti tohoto zdiva. Optimální akumulace stěn v zimě brání rychlému chladnutí a v létě naopak pomáhá zabránit přehřátí vzduchu uvnitř domu, což ovlivňuje kvalitu bydlení. Je důležité vědět, že hodnoty prostupu tepla pro zdivo tloušťky 50 a 44 cm u těchto cihel bezpečně splňují limity pro výstavbu pasivních rodinných domů.

Pro volbu tohoto materiálu mluví i možnost rychlé, snadné a přesné výstavby. U cihel Porotherm T se zdí na tenkovrstvou celoplošnou maltu (Porotherm Profi), která se na cihly aplikuje speciálním nanášecím válečkem, přičemž postačí pouze 1 mm silná vrstva. Jinou možností je zdění za pomoci lepidla pro zdění Porotherm Dryfix.extra. Tento způsob zdění je nejrychlejším způsobem výstavby a je použitelný i v zimním období do –5°C.

Další varianta izolační cihly

Jinou možnost „plněné“ cihly představují produkty Heluz Family 2 in 1. Ty jsou vyplněny polystyrenem v sypké formě, který slouží pro snížení přenosu tepla sáláním mezi jednotlivými žebry cihel oddělených vzduchovými dutinami a minimalizuje přenos tepla prouděním vzduchu, přičemž v omítnutém zdivu je v cihlách s malými otvory tento přenos zcela minimalizovaný. Díky snížení přenosu tepla sáláním se dosahuje zlepšení tepelněizolačních vlastností zdiva. Zdivo z cihel plněných expandovaným polystyrenem má i nízký faktor difúzního odporu, shodný s cihlami bez výplně. Na základě výsledků testů je minimální i kondenzace vlhkosti ve zdivu.

Použití nepálených tepelně izolačních tvárnic (např. Ytong Lambda YQ) skýtá některé výhody včetně možných úprav na přesný rozměr přímo na stavbě. Foto: Xella

Možností jsou tvárnice

Chcete-li místo pálených cihel stavět raději z nepálených tvárnic, nemusíte už dále zateplovat. Například do výrobků z řady Ytong Lambda YQ, což jsou tvárnice z obvyklé směsi vápna, písku, cementu a dalších přísad, je totiž izolace na bázi polystyrenu už vložena. Výrobce (Xella) je doporučuje i pro stavbu pasivních domů nebo domů s téměř nulovou spotřebou energie. Obecně se u termoizolačních tvárnic a cihel udává jako jeden z argumentů pro jejich použití i rychlost výstavby, protože není nutné dělat dodatečné zateplení zdiva. Vyšší náklady na stavební materiál se tak mohou redukovat právě rychlostí dokončení prací. Tvárnice Lambda YQ se vyznačují rovněž dobrými parametry akustické izolace.

Na jeden zátah

Předností nepálených tepelně izolačních tvárnic je řada a v souladu se současnými stavebními trendy se na prvních místech seznamu výhod uvádí jejich doporučené použití pro domy s téměř nulovou spotřebou energie či pasivní domy. Od věci není ani možnost stavět „na jeden zátah“, protože veškeré práce může dělat jedna skupina zedníků, není potřeba dalších pracovníků a další pracovní postupy, odpadá časová koordinace v návaznosti na montáž různých doplňků a podobně.

Výplň dutin polystyrenem je další možností, jak docílit dobrých tepelněizolačních parametrů pálených
cihel s dutinami. Foto: Heluz

Zdivo je odolné a má prakticky neomezenou životnost. Na rozdíl od EPS nebo minerální vlny nedegraduje vlivem UV záření, vlhkosti, neohrožují jej žádní škůdci, zvládne i povodeň a odolává požáru. Vyznačuje se rovněž výbornou propustností vodních par a dokáže pomocí absorpčních schopností vyrovnávat vlhkost v prostoru. Tepelné izolace na bázi polystyrenu výrazně snižují difúzní vlastnosti stěn. Výrobce uvádí, že obecně jsou jednovrstvé konstrukce v celkových nákladech při realizaci stavební firmou levnější než stavba ze zdiva o tloušťce 30 cm s vrstvou zateplení.

Text: Richard Guryča, foto: Wienerberger, Xella, Heluz

Tepelně izolační cihly ušetří peníze i místo