Zatočte s artrózou: Osvědčené rady, které vám uleví od bolesti

Artróza

Při léčbě se používají také bandáže a ortézy. foto Shutterstock

Artróza je omezující a bolestivé onemocnění, s nímž se nepotýkají jen senioři. Jako u mnoha jiných neduhů je nejlepší jejímu vzniku předcházet zdravým životním stylem.

Termín artróza je souhrnný název pro poškození kloubů. Existuje jí asi sto typů, které mají obdobné příznaky, ale liší se příčinou i způsobem léčby. Nejčastější příčinou artrózy bývá opotřebení kloubů v důsledku postupného ubývání a přestavby kloubní chrupavky, které má vliv i na okolní měkké tkáně. V důsledku ztráty tlumicí vrstvy mezi kostmi se jejich povrchy dostávají do blízkého kontaktu, což vyvolává bolestivé stavy. Toto degenerativní onemocnění se nazývá osteoartróza a trpí jím až 80 % osob starších 50 let. Vznik artrózy může mít na svědomí genetika, konkrétně dědičné metabolické poruchy nebo vrozené vady, jako kupříkladu vrozená dysplazie kyčlí. Důvodem může být taktéž vadné držení těla. Přispívají k němu rovněž prodělané úrazy.

Artróza může postihovat jeden i více kloubů zároveň, především však velké nosné klouby, tedy kolena a kyčle, dále pak klouby v oblasti ramene a zápěstí. Méně často se potíže vyskytují u krční a bederní páteře, kotníku nebo palce horní či dolní končetiny, přičemž artróza kotníku vzniká povětšinou coby následek opakovaných úrazů, artróza palce ponejvíce z dlouhodobého jednostranného přetěžování při práci či sportu.

Artróza

Pohybové aktivity jsou nenahraditelnou prevencí vzniku artrózy. foto Shutterstock

Pozor na zátěž

Velkou roli v degeneraci kloubů hraje nadváha, která bývá s postupujícím věkem čím dál tím větším problémem, nicméně při správné životosprávě úspěšně řešitelným na rozdíl od zdravotních důsledků. Omezte tuky a sacharidy a jezte více vlákniny a samozřejmě nezapomínejte na pravidelný pohyb.

Nadměrnému zatížení jsou klouby vystaveny též při stěhování nábytku, přenášení těžkých břemen, jimiž můžou být i nákupní tašky.Mylnou představou ovšem je, že problémy s klouby se vyhýbají těm, kteří nemají fyzicky náročné zaměstnání. Není to pravda, sedavé zaměstnání a vůbec pohodlný styl života, kdy se klouby neprocvičují, mají na ně negativní dopady stejně jako nadměrná zátěž. Bez pohybu totiž postižené klouby zatuhnou, což vede ke zhoršení stavu kloubních chrupavek.

Pohybem ku zdraví

Účinnou prevencí je zařadit do svého režimu alespoň dvakrát týdně vhodné pohybové aktivity. Mezi ty šetrné patří cyklistika, plavání nebo jízda na rotopedu. Díky cvičení si zlepšíte kondici, posílíte svaly, které budou šetřit vaše klouby, a v neposlední řadě docílíte i snížení hmotnosti. Postačí chůze, neboť i ta napomáhá k regeneraci chrupavkyaposílení kostí.

K chůzi volte měkký povrch, například trávník nebo lesní pěšiny, které tlumí nárazy. Nechtějte ale za jedinou vycházku dohnat aktivitu za celý týden, klouby i svaly si nezvyklou námahou spíše přetížíte. Že se tak stalo, poznáte velmi snadno, při následném odpočinku vás budou bolet, což se často projevuje v noci buzením.

K opotřebení kloubů přispívá nadměrná zátěž, kterou může být pravidelné nošení těžkých nákupů. foto Shutterstock

Možnosti léčby

Základem jsou nefarmakologická opatření. Nejefektivnější je pravidelné kondiční cvičení s postupným zvyšováním zátěže. Cviky vám na míru sestaví fyzioterapeut, který vás je naučí správně vykonávat. Používá se rovněž terapie teplem. Pomáhají také ortopedické vložky, bandáže, ortézy, v pokročilém stadiu nemoci pak jako opora berle a různé kompenzační pomůcky.

Z farmakologické léčby se jedná o přípravky proti bolesti a zánětu ve formě tablet, masážních a ulevujících gelů či krémů, kortikoidní injekce aplikované do kloubů, kde působí protizánětlivě. Jako kloubní výživa se osvědčuje kombinace kolagenu s glukosaminem, chondroitinem, metylsulfonylmetanem a vitaminem C nebo injekce s kyselinou hyaluronovou opět aplikovaná přímo do kloubů. Při pokročilejším stadiu osteoartrózy se nasazují léky s nesteroidními protizánětlivými látkami, jako kyselina acetylsalicylová, ibuprofen a diklofenak. Z operativní léčby je to korekční osteotomie obnovující správné postavení při deformitách, transplantace chrupavky nebo umělé náhrady části či celého kloubu.

Pomoc z přírody

Dobrý stav kloubů podporují bylinné čaje nebo extrakty z bylin a dřevin. K nejvyužívanějším se řadí kontryhel, zlatobýl, tužebník, kopřiva, lopuch, yzop, kurkuma, černý bez, brusinka, kadidlovník pilovitý, kaštan či magnolie.

Text: Gabriela Zelinková, foto: Shutterstock

Zatočte s artrózou: Osvědčené rady, které vám uleví od bolesti