Pracujete se správným stavebním lepidlem? Poradíme, na co si dát pozor

Lepidlo na obklady má některé specifické vlastnosti, jimiž se od běžných stavebních lepidel liší.

Poznat stavební chemii v podobě suchých směsí, které se před použitím rozmíchají s vodou a po vyzrání ztvrdnou, je užitečné. Usnadní zdění, lepení obkladů a dlažeb i vyrovnání podlah.

Jako stavební lepidla se nejčastěji označují jemné spojovací malty s přísadami a pojivy. Vytvrdnutí této hmoty a vytvoření pevného spoje vyžadují chemickou reakci, ale díky vysokému podílu cementu a rozmíchání ve vodě mají nejblíže ke standardní maltě. Ta se od lepidla liší zrnitostí písku a složením, v němž převažuje cement či vápno. V obou případech jde o pojivo, které ztvrdne díky reakci s vodou. Na stavbách už lepidla nahradila jemné malty a používají se pro lepení obkladů, dlažby, cihel či tvárnic. Některé typy lepidel lze využít i na opravy nerovností stěn či natahování v ploše.

Jemná konzistence směsi je poměrně tekutá, což se při nanášení silnějších vrstev na svislé stavební konstrukce řeší armováním perlinkou. Pomocí lepidla tak můžete vytvořit hladký a soudržný podklad zejména pro fasádní stěrky a omítky. Podobně se lepidla s perlinkou používají například na opravy vnějších stran komínů. Aby lepidla správně fungovala při dilataci materiálů pod vlivem změn teplot či vlhkosti, je nutné vybírat ze sortimentu flexibilních hmot.

Do exteriéru je vždy nutné vybrat flexibilní lepidlo, které odolá dilataci materiálu i zdiva.

Pozor na vlhkost

Stavební lepidla jsou mimořádně citlivá na vlhkost, pytle s nespotřebovaným materiálem je i při krátkodobém skladování nutné pečlivě uzavřít do dalšího igelitového pytle nebo plastového kontejneru. Směs lepidla a vody musí být vymíchána tak, aby byla zcela zbavená hrudek, které lepicí schopnost hmoty narušují. Ideální je použít pro přípravu směsi výkonné ruční elektrické míchadlo. U cementových lepidel se musí dodržovat doporučené intervaly mezi prvním a druhým mícháním lepidla, aby složky obsažené v lepidle měly možnost vyzrání.

Podlahové stěrky

Abyste docílili ideálně rovného podkladu pro lepení dlažby, je potřeba použít k tomu samonivelační stěrku. Vyznačuje se schopností samonivelace, tedy dosažení vodorovné roviny, aniž byste podklad museli pracně vyrovnávat například za pomoci hadicové vodováhy. U samonivelačních stěrek je důležitá i rozlivnost, tedy schopnost „roztéct“ se po podlaze. Je proto nutné předem vědět, jak dlouho si směs po vylití na podlahu tyto vlastnosti zachovává a kdy začne tuhnout. Obvykle se čas k rozlití, zpracování a vyrovnání pohybuje kolem dvaceti minut, pak začínají směsi nabývat tuhé konzistence poměrně rychle.

Před stěrkováním podkladu je třeba znát tloušťku vyrovnávací vrstvy, rozsah opotřebení (praskliny, výtluky), stabilitu a vlastnosti původních podkladových materiálů a také plánované zatížení nové podlahy. Chataři a chalupáři zpravidla neřeší speciální požadavky na únosnost podlahy, ale zajímejte se o tyto údaje v souvislosti s výběrem směsi, například u vyrovnávání více zatěžované podlahy v dílně nebo garáži.

Samonivelační stěrky se po podlaze rozlijí a hladítkem roztáhnou po ploše.

Podle čeho vybrat

K dostání jsou stěrky cementové nebo polymercementové, anhydritové a disperzní. Cementové štěrkové hmoty se používají na běžné podklady, jako je beton, cementový potěr nebo stávající dlažby, například při rekonstrukcích. Anhydritové stěrky se hodí na stabilní podklady, tedy beton, cementový potěr, anhydritový potěr, původní keramické dlažby, litý asfalt, zbytky starých lepidel nebo litých podlah. Snadno se zpracovávají bez větších objemových změn. Disperzní stěrky se využívají tam, kde je potřeba vyhladit nestabilní podklad a vytvořit nasákavou vrstvu pro lepidla pod elastické krytiny. Uplatnění najdou i v prašných prostorách a tam, kde je třeba zaručit nepropustnost, tedy například pod keramické obklady do bazénů.

Pro vyrovnávání drsností a nerovností podkladu pod podlahové krytiny v interiérech lze použít třeba stěrku ROVINAL S 07. Stěrky umí i vyrovnání dřevěných podkladů, například starých prkenných podlah. Vhodná je k tomu například disperzní stěrka na dřevo Bralep RTN 5050, kterou je možné vylít na staré podlahy z prken, parket či palubek. Před vylitím se podklad natře penetrací BRALEP PE 580. Aby se stěrka s podkladem dobře spojila, je nutné ho pečlivě připravit. Před vylitím stěrky zbavte podklad prachu, nečistot a veškerých uvolněných částic či úlomků původní krytiny. Pak naneste penetrační nátěr kvůli snížení nasákavosti a zvýšení přilnavosti podkladu.

Stavební lepidla se výborně hodí i pro tenkovrstvé zdění z tvárnic.

Důležité pojmy

ČSN EN 12004-1 se týká cementových lepidel pro vnitřní i venkovní instalace obkladových prvků.

ČSN EN 12004-2 se týká lepidel jen na keramické obklady, přičemž důležitá je použitelnost uvnitř nebo v exteriéru.

Text: Richard Guryča, foto: Shutterstock

Pracujete se správným stavebním lepidlem? Poradíme, na co si dát pozor