Jak využít výklenek ve zdi? Stačí pár polic a prostor ožije!

S nově vybudovanými výklenky si jde doslova vyhrát, třeba je stavebně rozčlenit na menší.

Výklenky a niky jsou malými poklady v chalupě. Zatímco nikám ve štítech můžete snadno vrátit krásu i původní účel umístěním sošky patrona domu, výklenky uvnitř volají po rozmanitém využití.

Výklenky a niky se od sebe liší svým tvarem. Výklenek má jako základnu nejčastěji obdélník či pravidelný lichoběžník, nahoře bývá většinou rovný nebo klenutý. Nikapůlkruhovou či půleliptickou základnu a nahoře je zakončena čtvrtkruhovou klenbou. Tvar niky má původ v kostelech, kde jsou ve velkých nikách umístěny sochy svatých. Ve zmenšených variacích na tyto sakrální architektonické prvky stávaly i sošky svatých ve venkovských chalupách. Pro ně je ovšem typická spíše nika ve štítu, kam se postavila soška patrona a ochránce stavení.

To, co dnes chalupáři často využívají jako originální a praktický úložný nebo dekorativní prostor uvnitř, bývají spíše výklenky, které kdysi sloužily jinému účelu nebo mohou být stopami stavebních úprav z minulosti. Mnohdy je tak výklenek pozůstatkem po zazděném vstupu do chlebové pece, někdejšího okna, nebo dokonce dveří.

Jedna z možných úprav, které prakticky doplní koupelnu.

Jak ho upravit

Praktické využití výklenku často vyžaduje stavební úpravy. Ty mohou ostatně vylepšit i výklenek zcela zachovalý, například přidáním prosklených dvířek. To vyžaduje řešení v podobě pantů, což ovšem není nijak náročné. Dvířka obvykle nejsou velká a těžká, takže je potřeba vybrat správnou velikost a postačující nosnost pantů, přišroubovat je na dvířka a poté do výklenku. Nutné je nejen velmi přesně měřit dvířka samotná, ale zásadní je i rozměření pantů tak, aby vše správně doléhalo. Jak řešit západku či zarážku, aby se dvířka nezavírala dovnitř, nebo zda pro výklenek vyrobit nějakou minivariantu zárubní, to záleží na situaci a poradit vám mohou i v železářství při nákupu materiálu.

Zvláštní pozornost vyžadují dvířka celoskleněná, která mohou být poměrně těžká a jejich případný pád může způsobit škodu i úraz. Ale uzavřený výklenek je pouze jednou z možností a často je mnohem dekorativnější, pokud ho využijeme jen jako otevřený úložný prostor.

Jestliže je do něj dobře vidět, stojí za úvahu chránit i ozdobit jeho dno nějakým materiálem, který ho zvýrazní ve stěně. Může to být několik zajímavě vzorovaných obkládaček, dřevěná fošna nebo i dveřní práh, zvláště pokud si vyberete nějaký s pěknou kresbou dřeva. Práh nabídne výhodu kvalitního dřeva i zaoblenou nášlapnou hranu, bude dobře vypadat i ve výklenku a zmírní případný náraz na hranu výklenku.

Police z fošen podtrhnou soulad se zdivem.

Jak ho vybudovat

Výklenek je pro chalupu přínosem a není od věci vybudovat nový, například po zazdění dřívějších otvorů při přestavbě domu. Je to stavebně poměrně jednoduché, protože uvnitř domu není nutné brát až tak ohledy na tloušťku zdí. Postačí tedy otvor z jedné strany zazdít (nebo uzavřít dřevěnou přepážkou včetně vložené izolace) a samotný výklenek pak podle potřeby upravit obložením dna, případně vytvořením zděného zaklenutí.

Strop výklenku může tvořit rovný překlad nebo zmíněná klenba. Nejjednodušší je využití prefabrikovaného stavebního překladu s dostatečnou nosností. Pokud na ni nejsou kladeny velké nároky, může to být i dřevěný hranol.

Klenbu lze udělat „postaru“ z cihel nebo z kamene. Navíc to nebude tak náročné jako v případě velkého stavebního otvoru. Potřebovat budete dřevěnou šablonu neboli ramenát, na kterou se udělá vyzdívka stropu. Cihly nebo kameny se kladou střídavě z obou stran kolmo na šablonu. Musí směřovat paprskovitě do středu výklenku, uprostřed se nechá mezera na šířku na míru upravené cihly nebo kamene-klenáku. Jejich zaražením do mezery se klenba uzavře.

Víte, že…

Výklenky mohly v domě zůstat i po někdejších skříňkách na potraviny zabudovaných ve zdech. Je-li zadní vyzděná část výklenku orientována do chladné chodby, můžete skříň na zásoby obnovit.

Využití výklenku

  • příruční knihovna
  • nádoby s bylinkami
  • koření, káva, ořechy
  • doplňkové osvětlení
  • sbírkové předměty

Text: Richard Guryča, foto: Shutterstock

Jak využít výklenek ve zdi? Stačí pár polic a prostor ožije!