Powerbanky: Energie do kapsy
Powerbanky vám poskytnou záložní zdroj energie pro vaše chytré hodinky, mobil, tablet i notebook. Liší se kapacitou, konektory, velikostí i cenou.
Základní typy powerbank většinou nabízejí dostatečnou kapacitu pro potřeby jednoho člověka na jeden až dva dny a nemají žádné speciální funkce. Mají obvykle výstup na USB a hodí se pro většinu mobilních zařízení.
Existují powerbanky s podporou rychlonabíjení. Pokud i váš telefon rychlonabíjení podporuje, bude vám stačit zhruba hodina do jeho plného nabití. Pokud vlastníte některý z novějších telefonů s operačním systémem Android, pravděpodobně budete potřebovat powerbanku, která bude mít výstup typu USB-C. Výhodou tohoto formátu je vyšší maximální rychlost nabíjení, takže pokud má USB-C powerbanka zároveň podporu rychlonabíjení, na dobití dlouho čekat nebudete.
Do práce
Máte-li zařízení podporující bezdrátové nabíjení, pořiďte si k němu odpovídající powerbanku. Smartphone nebo třeba chytré hodinky na ni totiž stačí jenom položit. Není třeba žádné kabely navíc, což se hodí třeba na pracovním stole doma i v kanceláři.
Zajímavou variantou jsou nabíjecí kryty, které využívají principu bezdrátového nabíjení. Do ochranného pouzdra je integrovaná baterie, kterou si dobijete a hned při ruce máte další zdroj energie. Vše máte hned u telefonu. Snadno si tak prodloužíte výdrž vašeho zařízení, což je praktické zejména na cestách.
Powerbanky pro notebooky vyžadují vyšší kapacitu. O něco vyšší u nich bývá i rychlost nabíjení, abyste mohli na notebooku pracovat i během dobíjení. Jinak lze powerbanky pro notebook používat i s tablety nebo smartphony.
Pořádná síla
Pokud často cestujete do přírody , využijete i možnost solárního dobíjení . Některé powerbanky mají i solární panely , díky nimž je můžete alespoň trochu nabít. Pro správnou funkci musí být solární powerbanky stále na přímém světle , a tak je většinou nutné připojovat k elektrické zásuvce , ale jednoho nabíjení lze tímto způsobem obvykle docílit.
K nejvýkonnějším přístrojům, které vás nenechají v nouzi ani při výpadku proudu na chalupě , patří přístroje s kapacitou i přes 100 000 mAh (400 Wh při napětí 4 V), jež mají oproti USB výstupům také běžné elektrické zásuvky . Výhodou nabíjecích stanic je možnost připojit dobíjecích elektrických stanic , a dokonce i elektrických zařízení . K některým z těchto stanic se prodávají solární panely .
Kapacita
- Do 5000 mAh– vystačí jen na 1 nabití mobilu
- 6 000-9 000 mAh – přibližně na 2 nabití mobilu
- 10 000-14 000 mAh – zvládne tři nabití mobilu
- 15 000-19 000 mAh – vystačí až na 5 nabití
- 20 000-29 000 mAh – poskytne asi 8 nabití, dobije i notebook
- Nad 30 000 mAh – zvládne i více než 10 nabití
Text: Richard Guryča, foto: Shutterstock