Proměny kovového nábytku

V nožní části je lůžko osazeno dominantním čelem z ohýbané chromované ocelové trubky (slezakovyzavody.cz)

Kovový nábytek se v průběhu desetiletí vyvíjel z funkčního a průmyslového vybavení do všestranného designového prvku, který dnes najdeme v mnoha provedeních napříč různými interiérovými styly.

Kovový nábytek prošel během 20. a 21. století z hlediska vývoje, a to jak designu , tak i technologických inovací . Jeho cesta od průmyslových , často funkčních prvků k roli plnohodnotných součástí domácností byla ovlivněna změnou vnímání estetiky , ale také možnostmi, jež přinesla masová výroba .

Minimalistický stolek z lakovaného plechu zaujme originálním tvarem (Bella Rose).

Co přinesl pokrok

Kovový nábytek se začal objevovat v domácnostech až s rozvojem průmyslové revoluce v 19. století , kdy bylo možné vyrábět železo a ocel levněji a ve velkých objemech. Zpočátku byl použit zejména pro funkční účely – např. železné postele a venkovní zahradní nábytek . V domácnostech byl kovový nábytek často za robustní , ale málo estetický , vhodný spíše pro veřejné nebo průmyslové prostory .

Objevování nové estetiky

Ve 20. letech 20. století začali designéři inspirovaní modernistickými a funkcionalistickými principy objevovat estetický potenciál kovu . Nábytek vyrobený z ocelových chromovaných trubek , jako jsou ikonické návrhy Marcela Breuera , Marta Stama , Le Corbusiera nebo Ludwiga Miese van der Roheho , přinesl lehkost , čistou linii a moderní vzhled i do obytného interiéru . Kovové židle , stoly a křesla se staly symbolem funkcionalistického designu – byly jednoduché , lehké a praktické . Kov se často kombinoval s dalšími materiály , jako je plast nebo dřevo , což přináší nové možnosti.

V Československu se v této době prosazovali designéři , jako Jindřich Halabala , který navrhoval moderní nábytek z ohýbaných chromovaných trubek . V Československu pak fungovalo několik závodů, které vyráběly kovové stoly , křesílka , židle pro širokou veřejnost , například Továrna UP závodů nebo Slezákovy závody v Bystřici pod Hostýnem . Po druhé světové válce se kovový nábytek stal ještě dostupnějším díky masové výrobě a rozvoji nových technologií . Kovové prvky se objevovaly především u kuchyňských a jídelních stolů , regálů a kancelářského nábytku .

Moderní kovový nábytek se vyrábí v mnoha stylech (beliani.cz).

Ve stylu fabrik

Od konce 20. století začal býtkovový nábytek v domácnostech opět populární díky rostoucí oblibě industriálního stylu , který se inspiroval tovární estetikou a využíval surové materiály , jako je ocel , hliník nebo měď . Nábytek z tohoto období zdůrazňoval funkčnost , pevnost a robustnost , a to jak v obytných , tak komerčních prostorech . Kov byl zároveň klíčovým materiálem pro minimalismus , který prosazoval jednoduché tvary a zjednodušení zbytečných detailů , proto vzniklo mnoho ikonických kusů , jako jsou kovové regály , stoly s kovovými rámy a židle s ocelovými konstrukcemi .

Lehký odkládací stolek lze během okamžiku snadno přemístit (Bella Rose).

Současné trendy

Dnes kovový nábytek hraje roli v moderním interiérovém designu díky své všestrannosti a schopnosti přizpůsobit různým stylům . Kovové konstrukce jsou často kombinovány s přírodními materiály , jako je dřevo , sklo nebo mramor , čímž vznikají zajímavé kousky vhodné pro různé typy interiérů – od moderních po rustikální .

Wire chair od designérského páru Charlese a Ray Eamesových je obměnou známých organicky tvarovaných židlí se skořepinou z jednoho kusu (designpropaganda.cz).

Text: Veronika Cerhová, foto: Archiv firem

Proměny kovového nábytku