Čím na jarní postřik dřevin

Jarní postřik ovocných stromů a keřů je bezpečnou pojistkou proti plísním a škůdcům. Aby bylo toto ošetření skutečně efektivní, je nezbytné postřik správně načasovat, namíchat přesný poměr roztoku a používat účinný postřikovač, který dokáže přípravek správně rozptýlit.

Práce s postřikovačem


 

 

 

 

 

 

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Jaro na zahradě:

Nejčastější choroby stromů

Postřikovače

Zahradní a pracovní rukavice

Jarní úklid

Trávník na jaře

________________________________________________________________________

 

Platí základní pravidlo: čím rozsáhlejší zahrada a více rostlin k ošetření, tím je výhodnější mít postřikovač s větším objemem. Nemusíte tak často doplňovat nádržku. V úvahu je potřeba vzít i členitost terénu a fyzickou zdatnost osoby, která bude postřik provádět. U větších pozemků lze například transport tlakových postřikovačů usnadnit pořízením k tomu určeného vozíku.

Ergonomická konstrukce postřikovače

 

 

 

 

 

 

 

 

Tři typy postřikovačů

Podle objemu se rozlišují v zásadě tři typy postřikovačů: univerzální do jedné ruky, nesené tlakové postřikovače a zádové postřikovače.

  • Univerzální postřikovače do jedné ruky mají objem nejčastěji od 0,5 až 1,25 litru. Postřik, případně rosení, se aplikuje mačkáním spouště nebo pumpováním. Vzhledem k malé velikosti a menšímu rozptylu tekutiny jsou ideální třeba na pokojové květiny.
  • U větších objemů kapaliny se používají nesené tlakové postřikovače. Jejich obsah je většinou od 3 do 5 litrů. Jsou univerzálním pomocníkem každého menšího pěstitele.
  • Zádové postřikovače s objemem většinou 12 litrů jsou určeny k ošetřování většího množství rostlin na rozlehlejších zahradách. Kromě velkého objemu je jejich výhodou ruční pumpička u pasu, která umožňuje práci bez toho, aby se postřikovač sundával ze zad.

 

Na co si dát při výběru pozor?

Postřikovač umožňuje pohodlnou práci

Ujistěte se, že s vybraným postřikovačem můžete aplikovat všechny běžně používané typy postřiků, pozor zejména na roztoky na olejové bázi. Ty totiž mohou reagovat s těsněními a následně může docházet k úniku kapaliny. Postřikovače by měly vydržet běžné teploty do cca 40 stupňů. Pokud ale zapomenete postřikovač na slunci, teplota se může vyšplhat i na vyšší hodnoty. Protože pod vlivem teploty stoupá tlak, natlakovaný postřikovač se může poškodit. Důležité proto je mít postřikovač vybavený přetlakovým ventilkem, který udržuje hladinu tlaku.

 

Postřikovač na vozíku

Myslete také na dostupnost náhradních dílů a příslušenství. K většině tlakovýchpostřikovačů lze dokoupit prodloužení, případně teleskopickou trubku. Tato zařízení umožní aplikovat postřik do vzdálenějších míst. Například u tlakových postřikovačů Gardena je možné prodloužit trubku až na 150 cm, což ve spojení s výškou zahradníka a délkou jeho paží umožňuje postříkat většinu zeleně běžně se vyskytující na zahradách. Dobrým pomocníkem je také rozprašovací herbicidní kužel, který zabraňuje rozptylu jemných kapiček, a tedy nechtěnému poškození okolních porostů.

 

Pracuje se s ním dobře?

Postřikovač by měl mít co největší plnicí otvor, práci zpříjemní i snadno čitelná vodoryska. Při koupi si neváhejte výrobek vyzkoušet, mělo by se vám s ním snadno manipulovat a měl by dobře sedět, popruhy u zádově nesených postřikovačů by měly být měkce polstrovány. Stejně tak zcela jistě oceníte ergonomický tvar spouště s možností trvalé aretace.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: archiv

 

 

 

Uložit

Uložit

Čím na jarní postřik dřevin